اختلالات خواب چیست

اختلالات خواب چیست

اختلال در خواب به شرایطی اطلاق می شود که مقدار و کیفیت خواب دچار اختلال شده باشد. علت این مشکلات عادات بد در خواب، بیدار ماندن و یا مشکلات پزشکی است که باعث ایجاد اختلال درچرخه خواب می شود. این اختلال همچنین می تواند در سلامت و ایمنی بدن مشکلاتی را ایجاد کند.

چرخه خواب

چرخه خواب به نوع و زمان خواب اشاره دارد که بر دو نوع است، خواب REM و خواب غیرREM. REM  مخفف حرکت های سریع چشم می باشد. REM با خواب دیدن در ارتباط مستقیم می باشد و 25 % از خواب طبیعی دارای حرکت سریع چشم می شود. 75 % باقی مانده از خواب را خواب غیر REM می باشد. اگر این درصد ها در طول خواب فردی رعایت شود و بدون اختلال باشد، دارای چرخه خواب نرمال و طبیعی است.

میزان خواب کافی چقدر است؟

میزان خواب کافی در افراد متفاوت است ولی می توان به صورت زیر اعلام کرد

 • 16 ساعت برای نوزادان
 • 9 ساعت برای نوجوانان
 • بین 7 تا 8 ساعت برای افراد بالغ

لازم به ذکراست که ممکن است این میزان ساعت خواب در افراد متفاوت باشد، مثلا فردی با 6 ساعت در روز خواب کافی دارد و فردی دیگر به 10 ساعت خواب احتیاج دارد.

بی خوابی

هر فردی در زندگی خود و در بازه ای از زمان دچار کم خوابی یا بی خوابی شده است و این مشکل در روند زندگی اختلال ایجاد کرده است. این بی خوابی و کم خوابی ممکن است به دردسری تکراری تبدیل گردد. فردی دچار مشکل کم خوابی است و با اینکه ساعت هاست در جای خود دراز کشیده ولی نمی تواند به خواب برود و یا ممکن است که با اینکه خیلی دیر به خواب رفته، زود از خواب بیدار می شود. بی خوابی یکی از اختلالات خواب است.


انواع بی خوابی

بی خوابی و بهداشت خواب

در بسیاری از افراد رعایت نکردن بهداشت خواب موجب بی خوابی می شود. بهداشت خواب شامل عادت های بدی است که خواب را تحت تأثیر قرار می دهد. از جمله این موارد خوردن قهوه ، خوردن چای ، سیگار کشیدن، خوردن غذاهای نامناسب و سنگین و دیدن تلویزیون قبل از خواب، هر شب در ساعت های متفاوتی برای خواب آماده شدن و یا به خواب رفتن و یا خوابیدن با تلویزیون یا چراغ روشن می باشد.

بی خوابی و بهداشت روانی

از جمله مواردی که ممکن است باعث بی خوابی شود، مشکلات بهداشت روانی است. این مشکلات ممکن است به هر دلیلی ایجاد شده باشند ولی از مواردی است که موجب بی خوابی شده اند. از جمله این مشکلات می توان به افسردگی، اضطراب، استرس، اختلال و ترس پس از حادثه اشاره کرد.  به گفته دکتر مهاجرانی برای بهبود بهداشت روانی  بعضاً دارو تجویز می شود که متاسفانه بر روی خواب تأثیر می گذارد. اگر بعد از مصرف دارو با مشکل در روند خوابتان مواجه شدید با روانپزشک خود مشورت کنید.

بی خوابی و موارد پزشکی

در بعضی از موارد بی خوابی از بیماری هایی که فرد به آن مبتلاست. که عبارتند از

 • آرتروز
 • سوزش و درد در معده
 • درد مزمن
 • آسم
 • انسداد مزمن ریه (COPD)
 • نارسایی قلبی که باعث تنگی نفس شود
 • مشکلات تیروئید
 • اختلالات عصبی مانند سکته ی مغزی، آلزایمر یا پارکینسون

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

اختلال خواب

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

پاسخ

2 + 18 =