انواع اختلالات خواب ، علل و علائم آن

اختلالات خواب

اختلالات خواب چیست ؟ اختلالات خواب به شرایطی گفته می شود که بر قابلیت خواب مناسب و منظم تاثیر می گذارد. امروزه اختلال خواب بر اثر بیماری یا استرس بیش از حد، بسیار فراگیر شده است. اکثر افراد در طول زندگی شان مشکلات و اختلالات خوابیدن را به دلایل استرس و مسائل مختلف روزمره، تجربه می کنند. حتی اختلال خواب در کودکان نیز مشاهده می شود.  ولی در صورتی که این مشکل خوابیدن به صورت هر روزه باشد و با زندگی روزمره فرد تداخل ایجاد کند، می توان به آن اختلال خواب اطلاق کرد.
بر اساس نوع اختلال خواب، فرد ممکن است به سختی به خواب رفته و یا درطول روز احساس خستگی بیش از حد کند. کمبود خواب می تواند تاثیر منفی بر انرژی، خلق، تمرکز و سلامت کلی فرد بگذارد. در برخی موارد اختلالات خواب می تواند علامت یک بیماری روحی یا جسمی دیگر باشد.

اختلالات خواب

اختلالات خواب

علائم اختلال خواب

علائم این اختلال با توجه به شدت و نوع اختلال، متفاوت است ولی علائم کلی آن به شرح زیر است:
– مشکل در شروع یا تداوم خواب
– خستگی در طول روز
– میل شدید به چرت زدن در طول روز
– بی قراری و اضطراب
– عدم تمرکز
علائم افسردگی

علل اختلال خواب

برای درمان اختلال خواب نیاز است تا در ابتدا به علل آن پی برده شود. شرایط، بیماری ها و اختلالات بسیاری وجود دارد که می تواند به روند خوابیدن لطمه وارد کند. در بسیاری از موارد اختلال خواب در نتیجه یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود، مثل:
– آلرژی و مشکلات تنفسی : آلرژی، سرماخوردگی و عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی می توانند بر روند تنفس فرد در طول شب اختلال ایجاد کنند.
– ادرار کردن در طول شب: بیدار شدن های متعدد شبانه جهت ادرار کردن به علت بیماری های مجاری ادراری مانع از یک خواب ممتد و منظم می‌شود.
– درد های مزمن: درد های مداوم ناشی از بیماری هایی مانند ورم مفاصل، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا، بیماری ورم روده، سردرد های دائمی و کمر درد می توانند در فرایند به خواب رفتن اختلال ایجاد کنند.
– استرس و اضطراب: با وجود استرس و اضطراب، نمی توان به راحتی به خواب رفته و امکان پریدن چند باره از خواب وجود دارد. کابوس های شبانه، حرف زدن در خواب و خوابگردی نیز می توانند بر کیفیت خواب تاثیر منفی بگذارند.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص مسائل مختلف مانند اختلالات خواب با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225 و 02188675099

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

انواع اختلال خواب

– بی خوابی . بی خوابی به عدم توانایی در به خواب رفتن یا تداوم خواب گفته شده و می تواند در اثر جت لگ ، استرس و اضطراب، تغییرات هورمونی یا مشکلات گوارشی به وجود آید. بی خوابی می تواند به مشکلاتی نظیر افسردگی، عدم تمرکز،بی قراری، افزایش وزن و اختلال در کار یا فعالیت های تحصیلی منجر شود. این اختلال به سه نوع مزمن، دوره ای و گذرا تقسیم می شود.
– آپنه خواب: در این اختلال نفس کشیدن فرد در طول خواب، توقف های ناگهانی دارد. در این شرایط حساس، بدن فرد اکسیژن کمتری را دریافت کرده، امکان دارد از خواب بپرد.
– خواب پریشی . در این اختلال، فرد حرکات و رفتارهای غیر طبیعی ای را در طول خوابیدن از خود نشان می دهد.
– سندرم پای بی قرار . در این اختلال فرد در هنگام به خواب رفتن، میلی فزاینده به حرکت دادن پاهای خود پیدا می کند که گاهی همراه با احساس مور مور شدن در پاها نیز وجود دارد.
– حمله خواب . در این اختلال فرد در طول روز احساس خستگی شدید و نیاز شدید به خوابیدن می کند و بی مقدمه به خواب می رود.
منبع : https://www.healthline.com/health/sleep/disorders

پاسخ

یک + چهار =