اختلالات عملکرد جنسی

اختلالات عملکرد جنسی

به ناراحتی ها و افسردگی هایی که به مقدار قابل توجهی در افراد بعد از ناتوانی در عملکرد های جنسی و یا تجربه های جنسی بروز می کند گفته می شود.

 

اختلالات عملکرد جنسی

 

چند نوع از انواع این اختلالات در این مقاله بررسی می شود:

انزال دیررس

علامت ها:نبودن و یا کم بودن تعداد های انزال – تاخیر فراوان در انزال ها

این اختلال از همان اولین تجربه جنسی بروز می کند ویژگی اصلی که دارد این است که فرد ناتوان در انزال می باشد یا دچار تاخیر بالا در انزال باشد.

افرادی که دچار این اختلال باشند با وجود اینکه تحریکات جنسی لازم و میل به انزال را دارند این اختلال در 75 تا 100 درصد تجربه های جنسی فرد بروز می کند.این اختلال ناراحتی های بالینی فراوانی را در فرد ایجاد می کند واغلب اگر به مدت شش ماه به طول انجامد باعث به وجود آمدن اختلال روانی جنسی می شود. زمان تاخیر در انزال محدوده های دقیق نخواهد داشت.

اختلال نعوظ

علامت ها:مشکلات قابل توجه و جدی در نعوظ و حفظ نعوظ و یا کاهش قابل توجه در سفتی نعوظ

این اختلال نیز با اولین تجربه جنسی می تواند بروز کند و در طی این اختلال فرد برای رسیدن به نعوظ و یا حفظ حالت نعوظ دچار مشکل می باشد.

اگر این اختلال به مدت شش ماه در تمام فعالیت های جنسی فرد مشاهده شود باعث بروز اختلال روانی در فرد می شود.این مشکل باعث می شود عزت نفس و اعتماد به نفس و حس مردانگی در مرد کاهش یابد و این تجربه رفته رفته باعث می شود که فرد نسبت به تماس جنسی دچار ترس بشود.

اختلال ارگاسمی زنان

علامت ها:کاهش قابل توجه در میزان و شدت احساس ارگاسم و یا مشکل درتجربه ارگاسم

این اختلال می تواند در هر دوره سنی بین بلوغ تا بزرگسالی بروز کند.خانم ها از لحاظ شدت و نوع ارگاسم دارای طیف گسترده و تفاوت های فراوانی می باشند.توصیف های ذهنی که از ارگاسم وجود دارد نیز متفاوت است و این یعنی ارگاسم در خانم های متفاوت و یا حتی در یک خانم اما در موقعیت های متفاوت به روش ها و راه کارهای بسیار متفاوتی انجام خواهد شد. گر علامت های اختلال در ارگاسم به مدت شش ماه در فرد وجود داشته باشد و این اختلال ها موجب بروز ناراحتی ها وافسردگی ها در فرد شوند اختلال ارگاسم در فرد بروز می کند. درصد بسیار کمی از خانم ها در حین آمیزش جنسی ارگاسم را تجربه کرده اند.

علت های موثر در تشخیص و درمان اختلال عملکرد جنسی

  • استرس مانند از دست دادن شغل، داغ دیدگی
  • ارتباطی مانند ناهماهنگی ها در میل جنسی، ضعف ارتباطی
  • هم ابتدایی اختلال های روان شناختی مانند اضطراب، افسردگی
  • طبی مانند سیر یک بیماری یا درمان یک بیماری
  • شریک زندگی مانند وضعیت سلامتی،مشکلات جنسی
  • فرهنگی مذهبی مانند نگرش های مختلف به موارد جنسی
  • آسیب پذیری فرد مانند تجربه آزار های هیجانی و جنسی و یا توان پایین جنسی

برای درمان این اختلال ها می توان به روان پزشک مراجعه کرد تا با درمان های مشاوره ای و در صورت نیاز با درمان های دارویی به رفع این اختلال بپردازند.

 

 

 

پاسخ

17 − سیزده =

Call Now Button