اختلال اضطراب جدایی و ترس از مدرسه School phobia

اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی و ترس از مدرسه School phobia

اضطراب جدایی به طور طبیعی ممکن است در کودکان زیر یک سال هنگام دور شدن از مادر وجود داشته باشد. همچنین بروز اضطراب جدایی مختصر در کودکانی که برای اولین بار به مدرسه می‌روند نیز می تواند طبیعی تلقی شود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص مسائل مختلف مانند روانپزشکی کودکان با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

علائم اختلال اضطراب جدایی

زمانی اضطراب جدایی یک اختلال به حساب می آید که به صورت نا متناسب بوده و اضطرابی بیش از حد انتظار در هنگام دور شدن والدین از کودک ایجاد بشود و حداقل سه علامت از این ۸ علامت در او وجود داشته باشد:

  • وجود اضطراب بیش از حد هنگام دور شدن از خانه و یا حتی فکر کردن راجع به آن.
  • نگرانی بیش از حد در مورد آسیب دیدن و یا مرگ والدین.
  • نگرانی زیاد از اتفاقی ناخواسته که باعث جدایی والدین از کودک بشود.
  • امتناع دائمی از رفتن به مدرسه به دلیل ترس از جدایی.
  • وحشت و ترس زیاد از تنهایی.
  • امتناع از تنها خوابیدن.
  • کابوس های شبانه با محتوای جدایی از والدین.
  • شکایات جسمانی تکرارشونده مثل سردرد، معده درد، تهوع و استفراغ هنگام جدایی یا رفتن به مدرسه.
اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی

ترس از مدرسه

نوع شایع اختلال اضطراب جدایی، ترس شدید از مدرسه school phobia است. این کودکان حاضر نیستند به تنهایی مدرسه بروند و اغلب مادر خود را مجبور می کنند تا مدرسه آنها را همراهی کنند و تا پایان ساعت مدرسه در آنجا حضور داشته باشند. در موارد شدیدتر تحت هیچ شرایطی حاضر به رفتن به مدرسه نیستند و اغلب به بهانه بیماری استعلاجی می‌گیرند و حتی روزها و هفته ها به مدرسه نمی روند.

درمان ترس از مدرسه

در شروع، تجویز داروهای ضد اضطراب توصیه می شود. مشاوره و روان درمانی با کودک نیز قدم بعدی درمان است و آموزش والدین مکمل این دو درمان خواهد بود.

اصل محوری و کلیدی در درمان آن است که کودک نهایتاً باید به مدرسه برود ولی ترس و اضطراب او نیز واقعی است و باید برطرف شود. ویزیت های مرتب و مشاوره های درمانی با روانپزشک بتدریج راه درمان کودک را هموار کرده و نهایتاً باعث بهبودی او خواهد شد.

پاسخ

دو + سه =