اختلال اضطراب

اختلال اضطراب

احساس اضطراب به صورت گاه و بیگاه کاملاً طبیعی می باشد؛ برای مثال هنگام بروز مشکلاتی در محل کار، قبل از آزمون دادن و قبل از گرفتن تصمیمات مهم. حس استرس و اضطراب در این شرایط طبیعی است، ولی اختلال اضطراب متفاوت است. اختلال اضطراب فشار روانی بیش از حدی را بر فرد وارد می کند که این مورد بر فعالیت های روزمره فرد تاثیر می گذارد.
با درمان مناسب و روان درمانی می توان اختلالات اضطرابی را برطرف نمود.

اختلال-اضطراب

اختلال-اضطراب

انواع اختلالات اضطرابی

اختلال اضطراب به عنوان یک کلمه کلی برای بسیاری از شرایط و بیماری های اضطرابی به کار می رود:
– اختلال پانیک
– اختلال اضطراب اجتماعی
– فوبیا های خاص
– اختلال اضطراب منتشر

علائم اختلال اضطراب

تمامی انواع اختلالات اضطرابی در برخی از علائم و نشانه ها مشترک هستند. در ادامه به برخی از این علائم اشاره می کنیم :
– پانیک، ترس و بی قراری
– اختلالات خواب
– فقدان آرامش
– سرد شدن دست و پا
– بی حس شدن دست و پا
– عرق کردن دست و پا
– تنگی نفس
– تپش قلب
– خشک شدن دهان
– حالت تهوع
– سفت شدن ماهیچه ها
– سرگیجه

علت اختلال اضطراب

محققان تا کنون دلیل اصلی اختلالات اضطرابی را تشخیص نداده اند. مانند دیگر بیماری های روانپزشکی، اختلالات اضطرابی هم ناشی از برخی مسائل و تغییرات در مغز و استرس های محیطی و اجتماعی یا حتی برخی ژن ها می باشد. این اختلالات اضطرابی می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و در سایر افراد خانواده دیده شود.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

تشخیص اختلال اضطرابی

در صورتی که علائم و نشانه های حملات استرس و اضطراب را در طولانی مدت احساس می کنید، حتماً برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید. احتمالاً با چند جلسه روان درمانی و مشاوره می توان علت اضطراب را تشخیص داد و راه درمانی مناسب را در پیش گرفت. روانپزشک با پرسیدن سوالاتی از بیمار می تواند نوع اختلال اضطرابی را تشخیص دهد. همچنین میزان تاثیر اضطراب بر فعالیت های روزمره فرد مشخص می شود.

درمان اختلال اضطراب

اکثر افرادی که به اختلال اضطراب مبتلا هستند می توانند از ترکیبی از راه های درمانی زیر کمک بگیرند :

– دارودرمانی – بسیاری از داروهای درمان افسردگی برای اختلالات اضطرابی هم به کار می روند. مانند فلوکستین، سرترالین و اس سیتالوپرام.

– روان درمانی یا مشاوره – با این روش درمانی می توان به ریشه بروز اختلال اضطراب پی برد. یک متخصص اعصاب و روان با صحبت کردن و توضیح دادن راجع به بیماری می تواند جوانب مختلف بیماری را به فرد بگوید و راهکارهای مناسب برای کنترل اضطراب را آموزش دهد.

– شناخت درمانی یکی از روش های شاخص روان درمانی می باشد که باعث شناخت فرد از بیماری خود شده و تغییر در الگوهای فکری و رفتاری را به بیمار آموزش می دهد. برخی از الگوهای رفتاری و فکری باعث اضطراب می شود که با تغییر در این الگوها می توان به بهبود بیماری کمک نمود.

پاسخ

10 + پنج =

Call Now Button