اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی که سابقاً با نام مانیک دپرشن manic depression نامیده می شد، یک وضعیت روانی بوده که باعث نوسانات خلقی شدید شده و شامل دوره هایی با خلق بالا(مانیا یا هایپو مانیا) و خلق پایین یا افسردگی می باشد.
زمانی که فرد افسرده می شود احساس غم یا ناامیدی می کند و علاقه و لذت را در بیشتر فعالیت ها از دست می دهد. زمانی که احساسات فرد به حالت مانیا یا هایپومانیا (کمی خفیف تر از مانیا) تغییر می کند، فرد احساس شادی بیش از حد کرده و پر انرژی و یا به طور غیر طبیعی تحریک پذیر می شود.

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

این نوسانات خلقی ممکن است ندرتاً رخ داده و یا چندین بار در سال برای فرد به وجود آیند. در حالی که اکثر افراد تجربه ی برخی علائم هیجانی را در بین دو نوسان خلقی دارند، برخی دیگر هیچ تجربه ای در این رابطه ندارند.
گرچه زمینه های اختلال دو قطبی ممکن است برای تمام طول عمر وجود داشته باشد ولی می توان نوسانات خلقی و دیگر علائم بیماری را با یک درمان برنامه ریزی شده، مدیریت کنید. در اغلب موارد، اختلال دوقطبی با دارودرمانی و روان درمانی درمان می شود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص مسائل مختلف مانند اختلال دوقطبی با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225 و 02188675099

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

انواع اختلال دوقطبی

چندین نوع اختلال دوقطبی و بیماری های وابسته وجود دارد که شامل مانیا یا هایپومانیا و افسردگی می باشد. علائم این بیماریها می تواند تغییرات غیر قابل پیش بینی ای را در حالات و رفتار فرد به وجود آورد و باعث ایجاد پریشانی و مشکلات فراوان در زندگی شود.
– اختلال دوقطبی نوع 1 . فرد حداقل یک بار تجربه ی فاز مانیا را داشته که با هایپومانیا و یا فاز افسردگی شدید همراه است. در برخی موارد فاز مانیا می تواند یک نوع رهایی و فرار از واقعیت باشد(روان پریشی).
– اختلال دوقطبی نوع 2 . فرد حداقل تجربه ی یک فاز افسردگی شدید و حداقل یک فاز هایپومانیا را داشته است. ولی هیچ گاه فاز مانیا را تجربه نکرده است.
– اختلال سیکلوتیمیک . فرد حداقل به مدت دو سال – یا یک سال در کودکی و نوجوانی – دوره های زیادی از علائم هایپومانیا و علائم افسردگی (خفیف تر از افسردگی اساسی) را تجربه کرده است.
– دیگر انواع اختلال دوقطبی . این موارد شامل اختلالات دوقطبی ای می باشد که در نتیجه ی مصرف مواد مخدر یا الکل یا در اثر وضعیت خاص پزشکی مانند بیماری کوشینگ و سکته مغزی یا مولتیپل اسکلروزیس به وجود آمده است.
اختلال دوقطبی نوع یک، فاز مانیک می تواند بسیار شدید و خطرناک باشد، در حالی که اختلال دوقطبی نوع دو، فاز افسردگی طولانی تری دارد.
در حالی که این اختلال در هر سنی می تواند پیش آید، به طور خاص در سنین نوجوانی یا در اوایل دهه بیست زندگی تشخیص داده می شود. علائم اختلال دوقطبی در افراد متفاوت است و این علائم با گذشت زمان تغییر می کنند.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955

پاسخ

چهار × چهار =