اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

یکی از اختلالات روانی مهم که امروزه در بیشتر افراد و در سنین مختلف دیده می شود، اختلال روانی دو قطبی یا افسردگی مانیا می باشد.

تعداد معدودی از افراد به این اختلال مبتلا بوده و از آن بی اطلاع هستند.

اختلال دوقطبی

این بیماری انواع متفاوت و مختلفی دارد ولی از مهمترین این اختلال، اختلال یک قطبی و دو قطبی است.

تنها تفاوت این دو در دوره شیدایی آن هاست. در نوع یک قطبی شیدایی کامل است. در اختلال دو قطبی این شیدایی نصف می گردد.

این بیماری با شروع افسردگی نمایان می شود و پس از یک تا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بروز پیدا می کند. که بسته به نوع اختلال دوره شیدایی نیمه و یا کامل است.

افسردگی و اختلال دوقطبی

اکثر افرادی که به اختلال دو قطبی مبتلا می شوند، به طور مداوم دو وضعیت، دو حالت مختلف را دارند و تجربه می کنند. این دو حالت با هم کاملا متفاوت بوده و به راحتی قابل تشخیص است. یک دوره غم، اندوه، ناامیدی، از دست دادن علایق و عدم انجام دادن فعالیت های مورد علاقه است. دوره بعدی دورانی پرتنش و تکانش و برعکس حالت قبلی است.

این مورد بیشتر در کودکان که به اختلال دو قطبی مبتلا شده اند نیز دیده می شود. هر چند بروز این نشانه ها در کودکان متفاوت و منحصر به فرد است.

علت اختلال دوقطبی

علت ایجاد اختلال دو قطبی مشخص نیست، اما می توان دلایلی را برای شکل گیری این بیماری که در فرد ایجاد می شود را بیان کرد. که عبارتند از

   تفاوت های بیولوژیکی

روانپزشکان به این نتیجه رسیده اند که ایجاد تغییرات فیزیکی در مغز افراد، اختلالات دو قطبی را ایجاد می کند و در این دسته از افراد دیده می شود. علت این تغییرات و بروز آن ها مشخص نیست ولی می تواند در پیدا کردن علت اصلی این بیماری کمک کننده باشد.

    انتقال دهنده های عصبی

این اختلالات ممکن است به دلیل عدم تعادل در مواد شیمیایی موجود در مغز یا همان انتقال دهنده های عصبی به وجود آمده باشد. این انتقال دهنده های عصبی نقش به سزایی در بروز اختلالات دو قطبی دارد.

   هورمون ها

با تغییرات هورمونی ممکن است اختلال دو قطبی ایجاد و تحریک شود.

    وراثت

اختلال دو قطبی در بعضی از افراد ارثی بوده  و جزء مهمترین دلایل بروز این اختلال است. در صورتی که در یکی از اقوام خونی نزدیک به این بیماری مبتلا باشد، باید سریعا به روانپزشک مراجعه شود.

    عوامل محیطی

عوامل محیطی می تواند در بروز اختلال دو قطبی موثر باشد. از جمله این اختلالات می توان استرس، تجاوز، تجربه های تلخ و آسیب زا در زندگی و از دست دادن عزیزان می باشد.

اختلال دو قطبی و نشانه های آن

ایجاد تغییرات خلقی در افراد به دلایل مختلف ممکن است به وجود آید ولی این تغییرات در بعضی از افراد با کمترین اتفاق تغییر می کند و واکنش هایی عجیب نشان می دهد.

   ایجاد تغییرات فصلی در خلق وخوی

برخی از افراد با تغییر فصل، خلق و خویشان تغییر می کند. مثلا در بهار و یا تابستان به مانیا و یا هایپو مانیا دچار شده و تغییر می کنند. برعکس در فصول پاییز و زمستان دچار افسردگی می شوند. این اختلال دو قطبی بودن در فصول چرخشی است.

   چرخه سریع اختلال دو قطبی

در بعضی از افرادی که به اختلال قطبی مبتلا هستند، اخلاقشان سریع تغییر می کند. این افراد در طول سال دارای 4 نوع و یا بیشتر نوسان خلقی هستند و این تغییرات به سرعت در فرد ایجاد می شود. در بعضی از افراد این تغییرات در عرض چند ساعت هم دیده شده است.

   روان پریشی (سایکوز)

افسردگی ها یا حملات شدید مانیا در بروز روان پریشی موثر است. علائم روان پریشی شامل باور های غلط و هذیان، شنیدن و دیدن چیز هایی که وجود خارجی ندارد، می باشد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

پاسخ

6 + 9 =