اختلال وسواس

اختلال وسواس

اختلال وسواس یا OCD اختلالی رایج، مزمن و طولانی مدت می باشد که در آن فرد دارای وسواس فکری یا وسواس عملی است که تمایل به تکرار بیش از حد دارد.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به اختلال وسواس ممکن است علائم وسواس فکری، وسواس عملی یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی، مانند کار، مدرسه و روابط شخصی تاثیر بگذارد.

وسواس فکری سبب تکرار افکار، تمایلات یا تصاویر ذهنی می شود که در نهایت می تواند منجر به اضطراب گردد. علائم معمول عبارتند از:
1- ترس از میکروب یا آلودگی
2- افکار ناخواسته، ممنوعه و تابو که شامل صحنه های جنسی، مذهبی و آسیب رساندن می باشد.
3- افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
4- تمایل به قرار گرفتن اشیا در تقارن یا نظم کامل

اختلال-وسواس

اختلال-وسواس

وسواس عملی رفتارهای تکراری می باشد که فرد مبتلا به OCD احساس می کند که باید آن را در پاسخ به افکار وسواسی خود انجام دهد. برخی از وسواس های عملی رایج عبارتند از:

1- تمیز کردن بیش از حد یا شستن دست ها
2- نظم و ترتیب اشیا به شیوه ای ویژه
3- چک کردن تکراری مانند بررسی مکرر برای اینکه آیا در قفل شده است یا اینکه اجاق گاز خاموش است؟
4- شمارش وسواسی

همه تشریفات و عادت ها وسواس عملی نیستند و هر کس ممکن است مواردی را چندین بار بررسی کند. اما فرد مبتلا به اختلال وسواس به طور کلی:

1- نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی زمانی که این افکار یا رفتارها افراطی شناخته شوند.
2- حداقل 1 ساعت در روز بر روی این افکار یا رفتارها زمان صرف می کند.
3- هنگام انجام رفتارها یا آیین ها لذت نمی برد، و برعکس ممکن است احساس اضطراب ناشی از افکار خود را داشته باشد.
4- به دلیل این افکار و رفتارها، مشکلات مهمی را در زندگی شخصی خود تجربه می کند.

برخی از افراد مبتلا به OCD ممکن است اختلال تیک داشته باشند. تیک های حرکتی شامل حرکت های ناگهانی، کوتاه و تکراری، مانند چشمک زدن و سایر حرکات چشم، شکلک صورت، بالا انداختن شانه، و حرکات ناگهانی سر یا شانه می باشد. تیک های کلامی رایج نیز عبارتند از خرناس، بالا کشیدن بینی یا صدای خرخر کردن.

علائم ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند. افراد مبتلا به اختلال وسواس ممکن است سعی کنند با اجتناب از شرایطی که موجب وسواسشان می شود به خود کمک کنند یا از الکل یا داروها برای آرام کردن خود استفاده کنند. بعضی از بزرگسالان و اغلب کودکان ممکن است متوجه نشوند که رفتارشان غیر عادی است. پدر و مادر یا معلمان معمولا علائم OCD در کودکان را تشخیص می دهند.
اگر فکر می کنید OCD دارید، با پزشک خود در مورد آن علائم صحبت کنید. در صورت عدم درمان، OCD می تواند در تمام جنبه های زندگی تاثیر بگذارد.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

عوامل خطر

وسواس یک اختلال رایج است که در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر جهان وجود دارد. این بیماری اغلب تا قبل از سن 19 سالگی تشخیص داده می شود و معمولا در پسران نسبت به دختران زودتر اتفاق می افتد، اما شروع آن بعد از سن ۳۵ سالگی نیز محتمل است.

علل اختلال وسواس ناشناخته است، اما برخی از عوامل خطر عبارتند از:

ژنتیک

مطالعات نشان داده است افرادی که بستگان درجه یک آنها (مانند والدین، خواهر و برادر یا کودک) مبتلا به OCD هستند، در معرض ابتلای بیشتری هستند. همچنین احتمال ابتلا به این بیماری، در صورتی که نسل درجه یک افراد در کودکی یا نوجوانی به OCD مبتلا شده باشند، بیشتر است.

ساختار مغز و عملکرد آن

مطالعات تصویر برداری در قشر جلویی و ساختارهای مغز در بیماران مبتلا به اختلال وسواس نشان داده است که به نظر می رسد بین علائم اختلال وسواس و اشکالاتی در برخی از مناطق مغز ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط آشکار نیست.

محیط

افرادی که در دوران کودکی استرس هایی را تجربه کرده اند در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلال وسواس هستند.

درمان

وسواس به طور معمول با دارو، روان درمانی، رفتار درمانی یا ترکیبی از این سه درمان می شود. گرچه اکثر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند، اما برخی از بیماران همچنان علائم را تجربه می کنند.
گاهی اوقات افراد مبتلا به OCD ممکن است دارای اختلالات دیگری نیز باشند مانند اضطراب، بیماری افسردگی و فوبی. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد درمان مهم است که این اختلالات نیز در نظر گرفته شوند.

پاسخ

15 − 8 =

Call Now Button