اسکیزوفرنیا

اسکیزوفرنیا (schizophrenia)

اسکیزوفرنیا یا شیزوفرنی شدیدترین بیماری روانپزشکی است. یک درصد کل جامعه ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.شیوع آن در زن و مرد یکسان است. در اغلب موارد سن شیوع آن درمردان بین 15 تا 25 سالگی و در زنان بین 25 تا 35 سالگی است. علت این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است ولی عوامل ژنتیک، عدم تعادل در بعضی مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، اشکال در بعضی قسمت های مغز، اشکال در سیستم ایمنی و ترشحات غدد بدن و بالاخره عوامل اجتماعی و محیطی در بروز این اختلال نقش دارند.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص بیماری های خود با روانپزشک صحبت نمایید؟

تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی  09029245225

اسکیزوفرنیا

فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا ممکن است در حد هذیان دچار سوء ظن و بدبینی شود، احساس کند با او دشمنی می کنند، او را تعقیب می کنند و قصد کشتن او را دارند،ممکن است فکر کند آدم مهم و بزرگی است، فکر کند، رئیس جمهور و یا امام زمان است. گاهی صداهایی بشنود که راجع به او حرف می زنند یا به او دستور می دهند. ممکن است فکر کند با وسایل و دستگاه هایی از راه دور او را کنترل می کنند، افکار او را می دزدند و یا فکر او را برای دیگران پخش می کنند و یا فکر کند که دیگران راجع به او حرف می زنند و منظور خاصی دارند.

حرف زدن آن ها ممکن است عجیب و غریب باشد. ممکن است بی ربط حرف بزنند و از لغات و کلمات خاص و غیر عادی استفاده کنند. گاهی رفتارها یا حرکات عجیبی دارند. بعضی از آن ها به قدری دچار پسرفت می شوند که روابط اجتماعی شان مختل می شود و عملکردهای شغلی و تحصیلی خود را از دست می دهند. درس، کار و شغل خود را رها می کنند، از نظر خلقی بی تفاوت می شوند و واکنش احساسی و عاطفی نامتناسبی نشان می دهند،به بهداشت خود بی توجه می شوند و اغلب بیماری خود را انکار می کنند و حاضر به مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو نیستند.

وجود هذیان و توهمات می تواند اضطراب زیاد در آن ها ایجادکند و منجر به پرخاشگری شدید با اطرافیان شود. در بیشتر موارد و در دوره های حاد بیماری بستری در بیمارستان ضروری است. در موارد زیادی هم حتی با درمان به عملکرد قبلی خود برنمی گردندو علائم زمینه ای تا سالیان دراز باقی می ماند.

ولی بیمارانی هم هستند که با درمان به موقع و صحیح عملکرد  قابل قبولی پیدا می کنند و همچنان به فعالیت ها و زندگی معمول خود ادامه می دهند. بهترین درمان این بیماران مصرف دارو است. معمولا سه تا چهار هفته پس از شروع مصرف دارو، هذیان ها و توهمات فروکش می کند و فرد بیمار به آرامش نسبی می رسد و می پذیرد که تا سالیان سال باید دارو مصرف کند. طبق آمار های موجود حدود 20 تا 30 درصد بیماران اسکیزوفرنیک می توانند یک زندگی نسبتاً نرمالی داشته باشند.

راه های ارتباطی با دکتر

 

 

09029245225 (ایمو ، واتساپ، تلگرام و…..)

بیمارستان ایرانیان 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

پاسخ

شانزده − یک =