اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

عشق به کودک

باید به کودکتان بفهمانید که او را بیش از اندازه دوست دارید دوست داشتنی که مرتبط با توانایی هایش ، اخلاقش و یا قدرتش نیست باید کودکتان بفهمد که او را برای خود دوست دارید ،راههای نشان دادن عشق به کودکتان بغل کردن ،بوسیدن ،نوازش  کردن است  در صورتی که مرتکب اشتباهی شد به او بفهمانید که به خاطر اشتباهش است که به او تذکر داده اید .

توجه کردن به کودک

یکی دیگر از راههای اعتماد به نفس در کودکان توجه کردن است باید به کودکتان بفهمانید که به او توجه می کنید و به هنگام صحبت کردن با او ارتباط چشمی برقرار کنید و حرف هایش را به طور کامل گوش دهید و در صورتی که کار داشتید به او بگویید حرف هایت را بزن تا بعد از حرفهایت من باید به کارهایم برسم .

مشخص کردن محدودیت به کودکتان

بهتر است برای کودکمان قانون بگذاریم و بر آن پایبد باشیم این عمل باعث می شود کودکمان احساس امنیت بیشتری کند و طبق انتظارات ما رفتار کند .

اشتباه کردن در کودکتان

در صورتی که کودکتان منجر به اشتباه شد به او اجازه بدهید که در مورد اشتباه خود فکر کند تا چه کاری انجام دهد که دیگر اون اتفاق نیفتد به کودکتان فرصت دهید تا راجب اشتباهش فکر کند .

نکات مثبت در کودکتان

از کارهای مثبتی که انجام می دهد بلند تشویقش کنید برای مثال به هنگام چیدن میز شام از او به خاطر کمک کردن تشکر کنید .این عمل باعث می شود کودکتان حس بهتری داشته باشد و دقیقاً متوجه کار درست بشود.

مقایسه نکنید

از مقایسه کردن کودکتان با خواهر یا برادر یا با هم سن و سالهایش خودداری کنید و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس او می شود و احساس خجالت می کند .هنگامی که کودکتان را بدون مقایسه کردن و به دلیل کارهای خودش تشویق کنید او هم ارزش و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود پیدا می کند.

همدردی با کودکتان

در صورتی که کودکتان از کارهایی که نسبت به دوستانش انجام می دهد و او نمی تواند را برای شما توضیح می دهد   بهتر است در این هنگام با او همدردی کنید و توانایی که او می تواند انجام دهد را یادآوری کنید .در واقع با این عمل به کودکتان می فهمانید که همه ی انسان ها قوت و ضعف دارند .

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجران

 

 

پاسخ

15 + 19 =