افسردگی و اختلال خواب

افسردگی و اختلال خواب

اگر شما مبتلا به بیماری افسردگی بالینی هستید، ممکن است برای به خواب رفتن یا تداوم خواب مشکل داشته باشید و برای این مشکل دلیل وجود دارد. ارتباط مشخصی بین کمبود خواب و افسردگی وجود دارد. در حقیقت یکی از نشانه‌های رایج افسردگی بی‌خوابی یا ناتوانی در به خواب رفتن و تداوم خواب است.
این مساله که افسردگی تنها علت بی خوابی یا سایر مشکلات خواب است، صحت ندارد. بی خوابی شایع‌ترین اختلال خواب در ایالات‌ متحده است که تقریباً هر سه بزرگسال یک نفر را در بخشی از زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب زنان بیشتر از مردان از بی‌خوابی رنج می‌برند و همین طور در افرادی که مسن‌تر می‌شوند، بی‌خوابی شایع تر می‌شود.
اکثر کارشناسان بر این باورند که بزرگسالان به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. اما حتی بدون افسردگی، طبق گزارش بنیاد ملی خواب، افراد آمریکایی به طور متوسط حدود 6.9 ساعت می خوابند. وقتی افسردگی به سایر مشکلات افزوده می شود ، مشکلات با خواب ترکیب می‌شوند.

افسردگی-و-اختلال-خواب

افسردگی-و-اختلال-خواب

چرا خواب تا این حد مهم است؟

خواب طبیعی یک حالت احیاکننده است. با این حال، زمانی که خواب مختل شده یا ناکافی باشد می‌تواند منجر به افزایش تنش، خشونت و بی قراری شود.
آسیب‌های جسمی یا هیجانی و اختلالات متابولیک و دیگر مشکلات پزشکی می‌توانند باعث اختلالات خواب شوند. خواب کم می‌تواند منجر به خستگی شود. با خستگی کمتر ورزش می کنید و این باعث کاهش تناسب اندام در شما می‌شود. در نهایت، خود را در یک چرخه معیوب از عدم فعالیت و خواب آشفته می یابید که منجر به علائم جسمانی و خلقی می‌شود.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

بی‌خوابی چیست؟

بی‌خوابی مشکل در شروع یا تداوم خواب می باشد. این می‌تواند مانع از ذخیره قوا و منجر به اختلال در نحوه عملکرد شما در طول روز شود. بی‌خوابی اغلب از علائم افسردگی و دیگر اختلالات روانی است. با بی‌خوابی، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید؛بسیار کم بخوابید، در به خواب رفتن مشکل داشته باشید، اغلب در طول شب بیدار شوید و یا قادر به بازگشت به خواب نباشید.
با افسردگی درمان نشده، ممکن است احساس اندوه، ناامیدی، بی‌ارزشی:یا احساس گناه داشته باشید. این احساسات می‌توانند خواب را متوقف کنند. یا ذهن شما ممکن است تحریک شود و به وضعیت‌هایی که هیچ کنترلی ندارید دچار شوید. بی خوابی سبب ایجاد سطح بالای اضطراب، ترس از خواب کم و سطح پایین فعالیت در طول روز می شود.

اختلالات خواب و افسردگی چگونه درمان می‌شوند؟

درمان افسردگی بالینی به این بستگی دارد که اختلالات خلقی چقدر جدی است. روان درمانی همراه با مصرف داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی بسیار موثر است. داروهای ضد افسردگی برای کاهش علایم افسردگی و ناامیدی به کار می‌ روند در حالی که روان‌درمانی به بهبود مهارت‌های مقابله و تغییر نگرش‌ها و باورهای منفی ناشی از افسردگی کمک می‌کند. همچنین روان درمانی برای راحت تر به خواب رفتن کاربرد دارد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع به بررسی ارتباط افسردگی و اختلال خواب بپردازیم و روش های درمان اختلال خواب و افسردگی بیان کنیم.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

13 − دو =

Call Now Button