افسردگی و اختلال خواب

اگر شما مبتلا به بیماری افسردگی بالینی هستید، ممکن است برای به خواب رفتن یا تداوم خواب مشکل داشته باشید و برای این مشکل دلیل وجود دارد. ارتباط مشخصی بین کمبود خواب و افسردگی وجود دارد. در حقیقت یکی از نشانه‌های رایج افسردگی بی‌خوابی یا ناتوانی در به خواب رفتن و تداوم خواب است.
این مساله که افسردگی تنها علت بی خوابی یا سایر مشکلات خواب است، صحت ندارد. بی خوابی شایع‌ترین اختلال خواب در ایالات‌ متحده است که تقریباً هر سه بزرگسال یک نفر را در بخشی از زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب زنان بیشتر از مردان از بی‌خوابی رنج می‌برند و همین طور در افرادی که مسن‌تر می‌شوند، بی‌خوابی شایع تر می‌شود. اکثر کارشناسان بر این باورند که بزرگسالان به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. اما حتی بدون افسردگی، طبق گزارش بنیاد ملی خواب، افراد آمریکایی به طور متوسط حدود 6.9 ساعت می خوابند. وقتی افسردگی به سایر مشکلات افزوده می شود ، مشکلات با خواب ترکیب می‌شوند.

اختلالات خواب به اختلالاتی گفته می شود که خواب شما را مختل می کنند یا از  داشتن خواب آرام پیشگیری می کنند و در نتیجه می توانند باعث  احساس خواب آلودگی در طول روز شوند. کسانی که دارای اختلال خواب هستند علائم زیر را دارند:

 • ·          به طور منظم دچار بی خوابی می شوید
 • ·          اغلب در طول روز خسته هستید حتی اگر شب قبل حداقل هفت ساعت خوابیده باشید.
 • توانایی شما برای انجام فعالیت های روزانه منظم کاهش یافته یا دچار اختلال شده است.

بیش از 100 میلیون آمریکایی در هر سنی وجود دارند که به اندازه کافی نمی خوابند. خواب بسیار مهم است. نداشتن خواب کافی می تواند عواقب نامطلوبی بر کار، روابط بین فردی، سلامت و ایمنی داشته باشد. متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که بزرگسالان حداقل هفت تا نه ساعت در طول شب بخوابند، اگرچه برخی افراد بیشتر و برخی دیگر به کمتر نیاز دارند.یک نظرسنجی بنیاد ملی خواب در آمریکا نشان داده است که بزرگسالان (سنین 18 تا 54 سال) به طور متوسط ​​6.4 ساعت در شب در روزهای هفته و 7.7 ساعت در تعطیلات آخر هفته می خوابند. این نظرسنجی روند نزولی را در زمان خواب در چند سال گذشته نشان داد. افرادی که ساعات کمتری می خوابند تمایل دارند شب ها از اینترنت استفاده کنند یا کار را از محل کار به خانه بیاورند. بنیاد ملی خواب همچنین گزارش داد که افراد مسن (55 تا 84 سال) به طور متوسط ​​هفت ساعت در روزهای هفته و 7.1 ساعت در تعطیلات آخر هفته می خوابند. خواب اغلب به دلیل نیاز به استفاده از حمام و درد یا ناراحتی فیزیکی در افراد مسن مختل می شود. روند نزولی در زمان خواب در کودکان نیز مشاهده شده است. زمان خواب مطلوب بسته به سن متفاوت است. مصرف کافئین باعث از دست دادن سه تا پنج ساعت خواب می شود و داشتن تلویزیون در اتاق خواب باعث از دست دادن دو ساعت خواب در هفته در کودکان می شود.

بی خوابی

دلایل اختلال خواب

مشکلات خواب می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. اگرچه دلایل ممکن است متفاوت باشد، اما نتیجه نهایی همه اختلالات خواب این است که چرخه طبیعی خواب و بیداری در طول روز مختل می شود. هشت عامل اصلی اختلال خواب عبارتند از:

 • مشکلات فیزیکی (مانند زخم).
 • پزشکی (مانند آسم).
 • روانپزشکی (مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی).
 • محیطی (مانند الکل).
 • کار کردن در شیفت شب (این برنامه کاری «ساعت های بیولوژیکی» را به هم می زند.)
 • ژنتیک (نارکولپسی ژنتیکی است).
 • داروها (برخی با خواب تداخل می کنند).
 • افزایش سن (حدود نیمی از بزرگسالان بالای 65 سال دارای نوعی اختلال خواب هستند. مشخص نیست که آیا این بخشی طبیعی از پیری است یا نتیجه داروهایی است که افراد مسن معمولا استفاده می کنند).

بی‌خوابی چیست؟

بی‌خوابی مشکل در شروع یا تداوم خواب می باشد. این می‌تواند مانع از ذخیره قوا و منجر به اختلال در نحوه عملکرد شما در طول روز شود. بی‌خوابی اغلب از علائم افسردگی و دیگر اختلالات روانی است. با بی‌خوابی، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید؛بسیار کم بخوابید، در به خواب رفتن مشکل داشته باشید، اغلب در طول شب بیدار شوید و یا قادر به بازگشت به خواب نباشید.
با افسردگی درمان نشده، ممکن است احساس اندوه، ناامیدی، بی‌ارزشی:یا احساس گناه داشته باشید. این احساسات می‌توانند خواب را متوقف کنند. یا ذهن شما ممکن است تحریک شود و به وضعیت‌هایی که هیچ کنترلی ندارید دچار شوید. بی خوابی سبب ایجاد سطح بالای اضطراب، ترس از خواب کم و سطح پایین فعالیت در طول روز می شود.

اختلالات خواب و افسردگی چگونه درمان می‌شوند؟

درمان افسردگی بالینی به این بستگی دارد که اختلالات خلقی چقدر جدی است. روان درمانی همراه با مصرف داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی بسیار موثر است. داروهای ضد افسردگی برای کاهش علایم افسردگی و ناامیدی به کار می‌ روند در حالی که روان‌درمانی به بهبود مهارت‌های مقابله و تغییر نگرش‌ها و باورهای منفی ناشی از افسردگی کمک می‌کند. همچنین روان درمانی برای راحت تر به خواب رفتن کاربرد دارد.

مشاوره: برخی از متخصصان خواب درمان شناختی رفتاری را توصیه می کنند. چنین مشاوره ای به شما کمک می کند تا افکار استرس زای را که می توانند شما را در شب بیدار نگه دارند، «تشخیص، چالش و تغییر دهید».

 • داروها و/یا مکمل ها.
 • بهداشت خواب مانند داشتن برنامه خواب منظم را رعایت کنید.
 • ورزش منظم داشته باشید.
 • نویز را به حداقل برسانید.
 • نور را به حداقل برسانید. دما را طوری مدیریت کنید که راحت باشید.

وقتی فردی به اندازه کافی نمی خوابد چه اتفاقی می افتد؟

نداشتن میزان یا کیفیت مناسب خواب منجر به چیزی بیش از احساس خستگی می شود. خواب آلودگی در عملکرد شناختی اختلال ایجاد می کند، که می تواند منجر به اختلالات یادگیری در کودکان، اختلال حافظه در افراد در هر سنی، تغییرات شخصیتی و افسردگی شود.

افرادی که از خواب محروم هستند، در تصمیم گیری با مشکل مواجه می شوند، تحریک پذیری، مشکلات عملکردی و زمان واکنش کندتر دارند، که آنها را در معرض خطر تصادفات رانندگی و کار قرار می دهد. کم خوابی همچنین می تواند با کمک به چاقی، دیابت و بیماری قلبی، زندگی را تحت تأثیر قرار دهد.

اختلال خواب

چرا خواب تا این حد مهم است؟

خواب طبیعی یک حالت احیاکننده است. با این حال، زمانی که خواب مختل شده یا ناکافی باشد می‌تواند منجر به افزایش تنش، خشونت و بی قراری شود.
آسیب‌های جسمی یا هیجانی و اختلالات متابولیک و دیگر مشکلات پزشکی می‌توانند باعث اختلالات خواب شوند. خواب کم می‌تواند منجر به خستگی شود. با خستگی کمتر ورزش می کنید و این باعث کاهش تناسب اندام در شما می‌شود. در نهایت، خود را در یک چرخه معیوب از عدم فعالیت و خواب آشفته می یابید که منجر به علائم جسمانی و خلقی می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع به بررسی ارتباط افسردگی و اختلال خواب بپردازیم و روش های درمان اختلال خواب و افسردگی بیان کنیم.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

16 + شانزده =

Call Now Button