افکار مزاحم و وسواس

افکار مزاحم و وسواس

وسواس و فکر مزاحم فشاری ذهنی است برای تکرار و ادامه فعالیتی که خود فرد بر غلط بودن آن عمل کاملا آگاهی دارد اما قدرتی برای اتمام آن فعالیت یا فکر ندارد.وسواس از بیماری های نوروز شدید می باشد که باعث می شود تعادل رفتاری و روانی در فرد دچار مشکل بشود و بیمار را در سازگاری با محیط اطراف دچار مشکل می کند.

 

افکار مزاحم و وسواس

انواع وسواس

وسواس فکری: ذهن فرد را به خود مشغول خواهد کرد.

وسواس فکری عملی:با مشغول کردن ذهن فرد او را مجبور به انجام مکرر کارها و یا کارهای خطرناک (دگر کشی یا خود کشی) می کند.

دلایل بروز وسواس

دلایل ژنتیکی در اغلب بیماری های روانی موثر و زمینه ساز می باشد اما تا زمانی که بستر و زمینه بیماری محیا نباشند این بیماری ها بروز نمی کنند. اغلب افسردگی در بروز وسواس می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد که خود وسواس نیز به دلایل مختلفی مانند حواث تلخ، کمبود اعتماد به نفس و … بروز خواهد کرد.

اغلب وسواس به دلیل حس بی کفایتی در فرد به وجود می آید. وسواس با بلوغ و رشد فرد رشد می کند و بیشتر می شود. در مواردی که در فرد زمینه درمان وجود داشته باشد بیمار می تواند درمان شود در غیر این صورت بیماری روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد و بیمار خود را به مرز جنون و ستوه می رساند.

افرادی که دارای روحیه حساس تر باشند و یا والدینی داشته اند که آنها را محکوم می کردند دارای احتمال بالاتری در ابتلا به وسواس می باشند.

نتایج افکار مزاحم و وسواس

مثلا فردی را تصور کنید که ساعت های زیادی را (مثلا ده ساعت) را در حال استحمام باشد و یا به دلیل اینکه رد شدن از کنار سطل آشغال را مسبب کثیف شدن خود بداند از خانه خارج نشود، چنین افرادی وقت زیادی از عمر خود را از دست خواهند داد و اغلب زمان خود را نیز درگیر فکر کردن به این مسائل هستند که تمام این ها آرامش خود فرد و اطرافیان آنها را مختل می کند.

درمان افکار مزاحم و وسواس

خوشبختانه این اختلال قابل درمان می باشد اما عوامل مختلفی مانند انگیزه بیمار برای درمان، شدت بیماری وسواسی، شخصیت فرد وسواسی،نحوه بکار گیری روش های درمان توسط روانپزشک و مواردی از این قبیل در روند درمان موثر می باشند.

روش های مختلفی مانند دارو درمانی، مشاوره و حتی هیپنوتیزم می توانند در درمان این افراد موثر باشند.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

20 − سیزده =

Call Now Button