اوتیسم را جدی بگیرید!

اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم یک وضعیت مرتبط با رشد مغز می باشد. این بخش از مغز مسئول درک و ارتباط با دیگران است و افرادی که به اختلال اوتیسم مبتلا هستند در ارتباط گرفتن با دیگران و روابط اجتماعی دچار مشکل می شوند. این اختلال باعث الگوهای رفتاری محدود و تکراری می شود.

طیف اوتیسم شامل انواع وسیعی از علائم و شدت بیماری می باشد. اختلال اوتیسم در اوایل کودکی شروع می شود و مشکلات عملکردی بسیاری را در جامعه (برای مثال در مدرسه و سپس در محیط کار) ایجاد می کند. علائم اوتیسم در اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم در سال اول زندگی مشاهده می شود.

در موارد اندکی دیده شده که در سال اول زندگی هیچ علائمی مشاهده نمی شود ولی از 18 تا 24 ماهگی علائم بیماری خود را نشان می دهد. تا کنون درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است، ولی درمان به موقع می تواند تغییر بزرگی در روند زندگی این افراد ایجاد کند.

اوتیسم

اوتیسم

علائم اوتیسم

در مواردی که کودک از دوران نوزادی علائم بیماری را دارد می توان به نشانه های کاهش ارتباط چشمی، عکس العمل نشان ندادن به اسم و بی تفاوتی به مراقبان اشاره کرد. در زیر به برخی از علائم رایج اوتیسم در کودکان اشاره می کنیم:

– عدم توانایی در پاسخ دادن به اسم شان ( به نظر می رسد که صدای شما را نمی شنوند)
– امتناع از بغل کردن و تمایل به بازی کردن به تنهایی
– ارتباط چشمی ضعیف و ابراز حالات چهره ضعیف
– صحبت نکردن یا تاخیر در حرف زدن
– عدم توانایی در برقراری مکالمه
– صحبت کردن با صدای غیرطبیعی مانند یک ربات
– استفاده از کلمات تکراری
– عدم فهم سوالات و اشارات ساده
– عدم ابراز احساسات
– به نظر می آید که احساسات دیگران را درک نمی کند
– اشاره نکردن به اشیا برای بازی کردن
پرخاشگری هنگام برخوردهای اجتماعی
-عدم درک ارتباطات غیر کلامی

درمان اوتیسم

هدف از درمان اوتیسم به حداکثر رساندن توانایی عملکردی کودک با کاهش علائم اوتیسم و کمک به رشد صحیح کودک و بهبود توانایی یادگیری وی می باشد. قبل از شروع مدرسه مهارت های مهم اجتماعی، ارتباطی و رفتاری به کودک آموخته می شود. در زیر به برخی از راه های درمانی اشاره می کنیم:

– درمان برای بهبود رفتار و ارتباط – با کاهش مشکلات رفتاری و آموزش مهارت های جدید می توان به بهبود این بیماری کمک کرد. به این کودکان چگونگی رفتار درست در موقعیت های گوناگون اجتماعی آموخته می شود.

– درمان برای مسائل آموزشی – معمولاً افراد مبتلا به اوتیسم به برنامه های آموزشی با ساختار قوی پاسخ مناسبی نشان می دهند. برنامه آموزشی مناسب و موفق برای این افراد شامل تیمی از متخصصین است که فعالیت هایی برای بهبود روابط اجتماعی و رفتاری بیمار تدوین می‌کنند. در حقیقت قبل از ورود به مدرسه یک برنامه هدفمند برای این کودکان آغاز می شود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

– درمان هایی معطوف به خانواده – والدین می توانند بسیاری از مهارت های اجتماعی و رفتاری را به فرزندشان آموزش دهند.

– دارودرمانی – در صورتی که کودک علاوه بر اوتیسم به بیش فعالی هم مبتلا باشد می توان از برخی داروها استفاده نمود. همچنین در صورت استرس و اضطراب شدید از برخی داروهای ضد اضطراب استفاده می گردد.

نتیجه گیری

در صورتی که کودک تان مشکوک به این اختلال می باشد حتماً در اسرع وقت به روانپزشک مراجعه کرده و با اقدامات درمانی به موقع از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.
منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/autism-spectrum-disorder/diagnosis-treatment/drc-20352934

پاسخ

3 × 5 =