بیماری های روانپزشکی، علل طلاق زوجین

بیماری های روانپزشکی، علل طلاق زوجین

طلاق به عنوان یکی ازغم انگیزترین پدیده‌های اجتماعی است که آسیب‌ها آن تنها زوج های جداشده را در بر می گیرد بلکه بر جامعه نیز تاثی نامطلوبی دارد. مشکلاتی باعث از هم پاشیدن خانواده‌ها و جدایی زوجین می شود دلایل مختلفی دارد نباید یک علت را به عنوان عامل اصلی طلاق در نظر گرفت.  سلامت روانی یا نرمال بودن شامل یک سری از موارد می باشد. با توجه به اینکه هر جامعه ای دارای یک سری آداب و اصول رفتاری و فکری و فرهنگی خاص خود می باشد که رفتارهایی مخالف این رفتارها را می توان نابهنجار نامید که اختلالات روانی را شامل می شود. افراد مبتلا به این ناهنجاری با مشکلات زیادی مواجه هستند علی الخصوص وقتی این افراد یک زندگی مشترک را شروع کرده باشند. دامنه این مشکلات وسیع بوده و اطرافیان بیمار را در بر می گیرد. تحمل زوج‌ها در رابطه با این که همسرشان بیمار شود متفاوت است؛ در واقع نحوه برخورد افراد با بیماری‌های روانپزشکی در زندگی مشترک متفاوت است. خوشبختانه افرادی هم هستند که نسبت به همسر خود احساس مسئولیت کرده و با اشتیاق  پیگیر درمان می شوند.

اکثر روانپزشکان متعقدند که برای جلوگیری از طلاق باید قبل از ازدواج مشاوره هایی توسط روانپزشکان خوب و با تجربه انجام گیرد و مسائل روانشناختی آن ها بررسی شود. با انجام این بررسی ها می توان  زوج هایی که دچار اختلالات روانی و رفتاری هستند مشخص و تحت درمان قرار گیرند پیش از آنکه تجربیات تلخی که با طلاق ممکن است برای آن ها اتفاق بیفتد روبه رو شوند.

اختلالات روانی افراد بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آیند. به طور مثال ممکن است فردی در خانواده ای که والدین دچار مشکل بوده مثل پدر و مادر جدا شده از هم بزرگ شده و یا اینکه آن فرد دارای تجربیات تلخی در زندگی اش بوده. وجود این کاستی ها در زندگی افراد در آینده ممکن است باعث مواجه شدن آن ها در زندگی مشترک با مشکلاتی بشود. بنابراین اگر افرادی قبل از ازدواج دچار اختلالات رفتاری و روانی هستند لازم است درمان شوند.

اما در صورتی که  قبل از ازدواج، درمان و اقدامات پیشگیرانه انجام نشود و فرد با همان اختلالات روانی و کاستی ها تشکیل خانواده بدهد احتمال منجر شدن زندگی مشترک به طلاق بالا می رود. ولی توصیه می شود در این مورد قبل از اقدام به طلاق، زن و شوهر به یک روانپزشک خوب در زمینه خانواده مراجعه کنند. دیده شده است که با یک مشاوره و پیگیری درمان، بسیاری از مشکلات زندگی زوجین رفع شده و دیگر تصمیم به جدایی ندارند. البته این موفقیت و کارآمدی جلسات مشاوره منوط به با تجربه بودن درمانگر و همچنین همکاری زوجین در پیدا کردن راه حل می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

7 − هفت =

Call Now Button