بیماری های روحی

بیماری های روحی

بیماری های روحی و روانی دارای حوزه وسیعی بوده و انواع مختلفی دارد. هر کدام از این اختلالات می تواند افراد جامعه را دچار مشکلات متعددی کند و به روند زندگی عادی آن ها آسیب بزند. گاهی پیش می آید که فرد مبتلا بدون آنکه از بیماری خود باخبر باشد سال ها است که این بیماری برای او و نیز اطرافیانش مشکل ایجاد می کند. اما چون نسبت به آن آگاهی ندارند در نتیجه برای درمان آن اقدامی انجام نمی دهند. یکی از گام های درمان به منظور رفع بیماری های روحی و روانی، داشتن شناخت کامل نسبت به نوع بیماری و نشانه های آن است.

در ادامه به سه مورد از بیماری های حوزه روان پرداخته ایم.

انواع بیماری های روحی و روانی

  • افسردگی

افسردگی را شاید بتوان از رایج ترین بیماری های حوزه روان دانست. متاسفانه شمار افراد مبتلا به این بیماری در تمام کشورها به خصوص کشورهای پیشرفته در حال افزایش می باشد.

بارزترین نشانه افسردگی، اندوه شدید است. این احساس اندوه، باعث می شود فرد زیاد گریه کند یا همیشه بغض داشته باشد. همچنین سبب می شود کنترل احساساتش را به راحتی از دست بدهد و بسرعت متاثر شود. بیمار افسرده مثل دیگران از زندگی لذت نمی برد و نسبت به اتفاقات اطرافش نوعی حس بی اعتنایی دارد و نسبت به دیگران خیلی سخت تر لبخند می زند. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی تر مانند داشتن افکار خودکشی و احساس نارضایتی همیشگی و با ادامه این روند به سلامت جسمی او نیز آسیب بزند.

  • اختلال شخصیت چندگانه

افراد دچار اختلال شخصیت چندگانه از دو تا چند شخصیت مختلف می‌توانند تغییر کنند. گاهی اتفاق می افتد که این شخصیت‌های متناوب تغییرات شدید و برجسته در رفتار ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل دیگران متوجه این تغییرات نمی‌شوند. یکی از مشکلات افرد مبتلا به این بیماری به یاد نیاوردن اتفاقات در زمان تغییر به یکی دیگر از شخصیت‌ها است. این مسئله می تواند سبب ایجاد این تصور در دیگران شود که فرد دچار نوعی فراموشی شده است. بعضی از افراد به دلیل مبتلا بودن به این نوع اختلال برای مدت طولانی به آن عادت کرده و ترجیح می دهند تحت درمان قرار نگیرند زیرا برای آن ها راحت ‌تر بوده که با چندین شخصیت زندگی کنند.

  • اختلال اوتیسم

این بیماری بسته به شدت آن، در افراد به شیوه های مختلفی بروز می کند. اوتیسم حاد باعث می شود فرد هیچ عملکرد اجتماعی نداشته باشد. اما در مواردی با شدت کمتر افرادی را شامل می شود که زندگی‌هایی عادی دارند با این تفاوت که فقط کمی نسبت به دیگران عجیب‌تر و غیرعادی هستند.

هر کدام از بیماری های بالا قابل درمان بوده و یک روانپزشک خوب با بررسی علل ایجاد آن ها و راه های درمانی می تواند این اختلالات را رفع کرده و شدت آن ها را کاهش دهد. البته برای داشتن درمان موثر نیاز به فراهم بودن شرایطی می باشد که مهم ترین آن ها تمایل بیمار به درمان است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

پاسخ

14 − 3 =

Call Now Button