تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی در کودکان از مهم ترین مراحل تربیتی است، که در صورت عدم آگاهی از روش مناسب تربیتی در این زمینه، باید منتظرعواقب جبران ناپذیری بود. تک به تک تصمیمات تربیتی پدر و مادر تاثیر مستقیم بر روی آینده فرزندان دارد.
در این مطلب به برخوردهای گوناگون والدین در رابطه با تربیت جنسی کودکان می پردازیم.


والدین برای تربیت جنسی کودکان خود واکنش های مختلفی دارند. که این واکنش ها به ترتیب زیر هستند:

ممکن است والدین هیچ گونه اطلاعاتی به کودکشان ندهند

در این حالت والدین در برابر سوالات جنسی فرزندشان با خشونت برخورد می کنند. و با این رفتار باعث ایجاد فضای وحشت انگیز در خانه می شوند. در پی این موضوع، کودک دیگر جرات پرسیدن سوالاتی در این رابطه را نخواهد داشت. زیرا می داند که نتیجه این سوال ها، رفتار خشونت آمیز والدین خواهد بود.

والدین باید آگاه باشند، زمانی که کودک جواب سوال های ساده خود را نگیرد، مسائل جنسی برای او تبدیل به یک دنیای رمز آلود می شود، کنجکاوی های او سرکوب شده و در بزرگسالی ممکن است به اشکال مختلفی بروز کند. همچنین در این حالت، کودک ممکن است برای دریافت پاسخ سوال های خود به منابع خطرناکی همچون دوستان ناباب و فیلم های غیراخلاقي رجوع کند.

تربیت جنسی کودکان

ممکن است والدین اطللاعات ناچیز و کم، و یا اشتباه به فرزندشان دهند

ممکن است کودکی به خاطر سوالات پی در پی و بی شمار خود، والدینش را به تنگ بیاورد. در این زمان والدین با داشتن اطلاعات ناکافی، به اجبار پاسخ های غلط و نادرستی را در اختیار فرزندشان می گذارند.
به عنوان مثال، ممکن است کودک سوالی در رابطه با اینکه ” من چگونه به دنیا آمده ام؟” بپرسد، و مادر یا پدر به خاطر بی حوصلگی جوابی مانند ” تو را لک لک از آسمان به خانه ما انداخته است” بدهند.

ممکن است والدین اطلاعات بیش از حد در اختیار فرزندشان بگذارند

متاسفانه برخی از والدین که احساس امروزی بودن و مدرن بودن دارند، فکر می کنند که با گذاشتن اطلاعات کامل در رابطه با مسائل جنسی، به فرزندشان خوبی کرده اند. اما باید بدانید که کودک شما قابلیت هضم تمام این اطلاعات را به صورت یک جا ندارد. این موضوع می تواند عوارض زیادی را در زندگی فرزند شما داشته باشد.

در این بین برخی از والدین آموزش صحیح به فرزند خود می دهند

والدینی هستند که به خاطر مطالعه زیاد کتاب های تربیتی و داشتن رابطه مدام با مشاوره جنسی و مشاوره خانواده، روش مناسبی را برای تربیت جنسی کودک خود در پیش می گیرند، این والدین شرایط مناسبی را براي جلب اعتماد فرزند خود فراهم می کنند، فرزند در این حالت هر زمانی که سوالی به ذهنش خطور می کند بدون احساس شرم و ترس، آن را با پدر و مادر خود در میان می گذارد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

پاسخ

18 + بیست =