ترس از تنهایی در کودکان

ترس از تنهایی در کودکان

در سنین خاصی ترس از تنها ماندن در بسیاری از کودکان آغاز می شود. در این مقاله شما والدین عزیز راهنمایی هایی برای کمک به فرزندان خود برای مقابله با این ترس و غلبه بر آن خواهید یافت.

هر روز میلیون ها مادر و پدر با این نوع ترس در کودکان خود برخورد می کنند. این یکی از رایج ترین ترس ها در میان کودکان است.

به طور کلی، ترس از تنهایی در سنین بین 2 تا 5 سالگی پدیدار می شود. اگر خانواده ها با آن مقابله نکنند، می تواند تأثیر مستقیم بر سلامت روانی کودکان داشته باشد.

ترس-از-تنهایی-در-کودکان

ترس-از-تنهایی-در-کودکان

در برخی موارد، ترس از تنها بودن ممکن است با ترس از تاریکی و نیاز به خوابیدن با چراغ خواب در ارتباط باشد. همچنین می تواند همراه با دیگر ترس های دوران کودکی مانند ترس از اژدها و دیو ظاهر شود.

هرچند که فرزندان ما از تنهایی می ترسند، اما ما به عنوان والدین باید به ترس کودکانمان توجه کرده و به آنها کمک کنیم.

چگونه کودکان زمان را درک می کنند؟

یکی از دلایلی که سبب می شود ترس از تنهایی در کودکان شکل بگیرد، آن است که آنها گذر زمان را متفاوت از بزرگسالان تجربه می کنند.

مثلا وقتی ما به آنها چیزی را قول می دهیم، بچه ها بارها و بارها درباره آن می پرسند که آیا زمان آن رسیده است یا نه. بنابراین عمل به قول خود را به بعد موکول نکنید.

این به این دلیل است که کودکان گذر زمان را با شیوه ای متفاوت درک می کنند. برای یک کودک کم سن، فقط چند دقیقه ممکن است بسیار طولانی به نظر برسد. به طور مثال اگر والدین برای برگرداندن کودک از مدرسه چند دقیقه دیر برسند ممکن است در نظر آنها چند ساعت به نظر آید.
این ممکن است حتی به یک حمله هراس منجر شود. بعضی از کودکان ممکن است دچار این نوع وضعیت شوند و از رفتن به مدرسه فرار کنند.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

چگونه برای غلبه به ترس کودکان از تنها ماندن، به آنها کمک کنیم؟

به عنوان پدر و مادر، یکی از وظایف ما این است که به فرزندان خود در رفع هر گونه مشکلات در زندگی کمک کنیم. یکی از این مشکلات ترس از تنها ماندن است.
1. هرگز مشکلات آنها را دست کم نگیریم.
ممکن است نگرانی های کودکان، کوچک و یا ناچیز به نظر بیایند، اما ما هرگز نباید آنها را نادیده بگیریم و اگر نسبت به نگرانی های آنها بی تفاوت باشیم، تنها چیزی که ما به آنها آموزش می دهیم این است که آنها نمی توانند به ما اعتماد کنند.

2. به آنها ترسو بودن را نیاموزید.
بعضی از والدین به اشتباه فرزندان خود را از انجام بعضی از کارها می ترسانند. به عنوان مثال، با تهدیداتی مانند “اگر اکنون به رختخواب نروی، یک مرد ترسناک می آید و تو را می برد” ایجاد فضای ترس می کنید.
کودکاني که در اين نوع محيط رشد مي کنند، گرایش به ناامنی دارند و به سختی می توانند بر ترس هایشان غلبه کنند.
از سوی دیگر، حمایت بیش از حد و بیجا از کودک کار اشتباهی است،مثلاً وقتی کودکانمان در مهدکودک یا مدرسه مشکلی پیدا می کنند تمایل بر آن است که آنجا رفته و مشکل آنها را حل کنیم.
اما مهم است که به بچه ها اجازه دهیم تا بتوانند مشکلات را خودشان حل کنند و این کار به آنها اعتماد و عزت نفس خواهد داد.

3. درک کردن ترس آنها
به جای اینکه قبل از آمادگی کودکان آنها را مجبور به مقابله با ترسشان کنید، از آنها بپرسید که چه چیزی و چه علتی باعث ترس آنها می شود. تلاش برای درک ترس از تنهایی در کودکان به شما امکاناتی را می دهد که برای مقابله با این مسئله نیاز دارید.
هنگامی که در مورد این موضوع با فرزندتان صحبت می کنید حتما به آنها توجه کامل کنید.
به این ترتیب، کودک کوچک شما متوجه خواهد شد که شما به شنیدن مشکلات آنها علاقه مند هستید. در آینده، احساس راحتی بیشتری نسبت به گفتن آنچه که برای آنها رخ می دهد خواهند داشت.
به یاد داشته باشید، ترس از تنهایی در کودکان کم سن بسیار طبیعی است. با کمک و حمایت شما، فرزند شما قادر به غلبه بر آن خواهد بود.

سایر خدمات دکتر مهاجرانی:

مشاوره آنلاین

درمان اختلال خواب

درمان افسردگی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

یک × سه =

Call Now Button