توصیه هایی برای حفظ آرامش در دوران شیوع ویروس کرونا

توصیه هایی برای حفظ آرامش در دوران شیوع ویروس کرونا

در هنگام شیوع کرونا ویروس از سلامت روان خود مراقبت کنید

شیوع بیماری های عفونی مانند کرونا ویروس فعلی (COVID-19) ترسناک است و این می‌تواند سلامت روان ما را تحت تأثیر قرار دهد.
به همین دلیل در اینجا قصد داریم نکاتی را برای حفظ آرامش در دوران شیوع ویروس کرونا بیان کنیم که امیدواریم به شما، دوستان و خانواده تان کمک کند تا در چنین روزهایی از سلامت روحی خود مراقبت کنید.

Keep calm during the Corona era

در شرایطی که مجبور هستید در خانه بمانید، سلامت روان شما بسیار اهمیت دارد.

دولت به ما گفته است که در خانه بمانیم و فقط برای تهیه مواد غذایی، مسائل مربوط به سلامتی یا کارهای ضروری به بیرون برویم، دو متر (شش فوت) از افراد دیگر فاصله بگیریم و به محض اینکه به خانه رسیدیم، دست هایمان را بشوییم.
این بدان معنی است که بیشتر ما وقت زیادی را در خانه می گذرانیم و بسیاری از فعالیتهای منظم اجتماعی ما دیگر در دسترس ما نخواهد بود.
این امر به شما کمک خواهد کرد که آن را به عنوان یک دوره زمانی متفاوت در زندگی خود ببینید، و این لزوماً یک دوره بد نیست، حتی اگر شما آن را انتخاب نکرده باشید.
در واقع این به معنای ریتم متفاوت در زندگی است، فرصتی برای ارتباط با دیگران به روشهای متفاوت. با افراد دیگر به طور مرتب در شبکه های اجتماعی، از طریق پست الکترونیکی یا تلفن در تماس باشید، زیرا اینها بهترین راهها برای نزدیک ماندن در کنار افرادی است که برای شما مهم هستند.
یک برنامه روزانه جدید برای خودتان تعریف کنید که اولویت های مربوط به مراقبت از خودتان در آن باشد. شما می توانید بیشتر مطالعه کنید یا فیلم تماشا کنید، برنامه ورزشی داشته باشید، تکنیک های جدید ریلکسیشن را امتحان کنید یا درباره دانش جدیدی در اینترنت جستجو کنید. تلاش کنید، استراحت هم بکنید و این روش را به عنوان یک تجربه جدید که می تواند فوایدی هم در بر داشته باشد، در نظر بگیرید.

سعی کنید از گمانه زنی خودداری کنید و منابع معتبر را در مورد شیوع این بیماری جستجو کنید.

شایعات و حدس و گمان می تواند موجب افزایش اضطراب شود بنابراین دسترسی به اطلاعات معتبر در مورد ویروس کرونا می تواند به شما کمک کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید.
به توصیه های بهداشتی مثل شستن دستها بیشتر از حد معمول، به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون توجه کنید. شما باید این کار را هر زمان که به خانه یا محل کار می روید، یا هنگام تخلیه بینی، در زمان عطسه یا سرفه و غذا خوردن انجام دهید. اگر هم نمی توانید دست هایتان را بشویید، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و در فرصت مناسب بعدی آنها را بشویید.
اگر عطسه می کنید حتما باید از دستمال کاغذی استفاده کنید و پس از استفاده سریع آن را دور بیندازید. و اگر احساس ناخوشایند یا بیماری دارید حتما در خانه بمانید.

سعی کنید با دیگران در ارتباط باشید.

در زمان استرس، بودن در جمع و دریافت حمایتهای اجتماعی بسیار مهم است. بنابراین با دوستان و خانواده خود از طریق تلفن، ایمیل یا شبکه های اجتماعی در تماس باشید، یا برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید از یک مشاوره آنلاین کمک بگیرید.
سعی کنید کارهایی انجام دهید که به شما احساس خوبی دهد:
– مدیریت استرس
– فعال بودن.
– پیروی از یک رژیم غذایی متعادل.
با دوستانتان از طریق رسانه های اجتماعی در ارتباط باشید اما به طور افراطی عمل نکنید. اگر در حال به اشتراک گذاشتن مطالب با دیگران هستید، از منابع معتبر استفاده کنید و به یاد داشته باشید که ممکن است دوستانتان هم نگران باشند.

با فرزندان خود صحبت کنید

حضور فرزندان در این برنامه ها برای حفظ سلامتی آنها بسیار ضروری است. ما باید هوشیار باشیم و از کودکان بپرسیم که درباره شیوع این بیماری چه چیزی شنیده اند و از آنها حمایت کنیم، بدون اینکه برای آنها ایجاد ترس یا هشدار کند.

باید تأثیر منفی این مشکل را بر فرزندانمان به حداقل برسانیم و واقعیت ها را برای آنها توضیح دهیم. در مورد اخبار با آنها صحبت کنیم اما سعی کنید آنها را بیش از حد درگیر اخبار مربوط به ویروس کرونا نکنیم ولی سعی کنیم تا حد ممکن صادق باشیم.
از اینکه بخواهیم این مشکل را برای آنها تبدیل به معضلی ترسناک کنیم، باید اجتناب کنیم و به شکل متناسبی آنها را درگیر این موضوع کنیم.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

سعی کنید پریشانی تان را کنترل کنید.

کاملا طبیعی است که هنگامی که اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا را می خوانیم، احساس آسیب پذیری و ناتوانی داشته باشیم به خصوص اگر در گذشته ضربه های روحی و روانی داشته ایم.
بنابراین مهم است که درباره این مشکلات به دیگران توضیح داده و یادآوری کنیم تا از سلامت جسمی و روحی ما مراقبت کنند. همچنین باید عادت هایی که ممکن است در طولانی مدت مفید نباشد، مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، را شناخته و از انجام آنها خودداری کنیم.

با فرضیات قضاوت نکنید.

در مورد افراد قضاوت نکنید و از نتیجه گیری در مورد اینکه چه کسی مسئول شیوع بیماری کرونا است، خودداری کنید. این مساله را در نظر داشته باشید که کرونا ویروس می تواند بر هر فردی بدون در نظر گرفتن جنسیت، قومیت و نژاد تأثیر بگذارد.

سعی کنید مدیریت صحیحی از پیگیری اخبار درباره شیوع ویروس کرونا داشته باشید.

در مورد شیوع این بیماری، اخبار گسترده ای وجود دارد. اگر احساس می کنید که این اخبار استرس زیادی برای شما ایجاد می کند، مهم است که یک تعادل ایجاد کنید.
بهترین کار این است که از همه اخبار دوری نکنید و همچنان به دریافت اطلاعات ادامه دهید، اما در صورت ایجاد احساس ناخوشایند، پیگیری اخبار را محدودتر کنید.

منبع

https://www.mentalhealth.org.uk/publications/looking-after-your-mental-health-during-coronavirus-outbreak

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

6 + 1 =

Call Now Button