خودشیفتگی

خودشیفتگی

تعریف خودشیفتگی چیست؟ علت و علائم اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder (NPD) چیست؟ آیا راه درمانی برای این نوع اختلال وجود دارد؟ اختلال شخصیت خود شیفته بدین معناست که فرد احساس نیاز شدیدی به تحسین شدن دارد و با افراد دیگر همدردی و همدلی نمی کند. افراد مبتلا به این اختلال اغلب مغرور، خود محور و طلبکار هستند و افراد را بازیچه دست خود می کنند.

این افراد اغلب فانتزی هایی بزرگمنشانه و پر آب و تاب ( درباره موفقیت شان، زیبایی و هوش بالایشان ) دارند. به همین دلیل خود را شایسته رفتارهای خاصی می دانند. اغلب این اختلال شخصیت در اوایل بزرگسالی خودنمایی می کند و در کار و روابط اجتماعی خود را نشان می دهد.

اختلال شخصیت نارسیستیک یا خودشیفته

افراد مبتلا به اختلال شخصیت نارسیستیک یا خودشیفته بر این باورند که در مقایسه با دیگران ارجح تر و خاص ترند. اعتماد به نفس این افراد اغلب بالا به نظر می رسد ولی در باطن اینگونه نیست و برعکس بسیار شکننده هستند. این افراد در جستجوی تحسین و توجه از جانب دیگران هستند تا اثبات شود که آنها نیز ایشان را بالاتر از دیگران می بینند.

این افراد تحمل انتقاد و شکست ندارند و در صورتی که فردی از آنها انتقاد کند یا آن ها را پس بزند احساس پوچی و تحقیر می کنند.

خودشیفتگی

خودشیفتگی

علائم خوشیفتگی

علائم اختلال شخصیت خوشیفته به شرح زیر است:

– اغراق کردن در میزان اهمیت خود
– اشتغال ذهنی به فانتزی هایی درباره موفقیت، قدرت، زیبایی، هوش یا یک رابطه رمانتیک ایده آل
– باور دارند فردی خاص هستند و تنها توسط برخی افراد و موسسه های خاص درک می شوند.
– نیاز دائم به توجه و تحسین دیگران
– توقعات غیر منطقی از دیگران
– سوء استفاده از دیگران برای رسیدن به خواسته های خود
– عدم توجه به احساسات دیگران و عدم همدردی با آنها
– حسادت به دیگران
– باور اینکه دیگران به وی حسادت می کنند
– رفتار و طرز فکر متکبرانه

جالب است بدانید که 50 تا 75 درصد افراد مبتلا به خودشیفتگی مردان هستند.

علت خوشیفتگی

علت اصلی اختلال شخصیت خوشیفته مشخص نیست. مسائل ژنتیکی، فاکتورهای بیولوژیکی، عوامل محیطی و تجارب اولیه زندگی، همگی نقش مهمی در بروز این اختلال بازی می کنند.

درمان خوشیفتگی

درمان خودشیفتگی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. این افراد در مقابل درمان مقاومت می کنند زیرا نمی توانند مشکل و آسیب پذیری خود را بپذیرند. جلسات مشاوره و روان درمانی برای این افراد می تواند بسیار مفید واقع شود. انواع مختلفی روان درمانی برای مقابله و درمان این نوع اختلال وجود دارد.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته از بیماری خود آگاهی ندارد و انتقاد اطرافیان را نمی‌پذیرد. فقط در زمانی حاضر به پذیرش درمان می شود که اختلال شدیدی در روابط اجتماعی و شغلی او ایجاد شده باشد و برای درمان تحت فشار اطرافیان باشد. در این صورت باید به فرد کمک کرد تا از طریق یک روان درمانگر مجرب و دلسوز درمان را شروع کرده و به پیش ببرد.

منبع : https://www.psychologytoday.com/us/conditions/narcissistic-personality-disorder

مطالب مرتبط با این مقاله:

علائم، علت و درمان اختلال چند شخصیتی

اختلال خلقی

اختلال دوقطبی

پاسخ

19 − سه =