درمان اختلالات دو قطبی

درمان اختلالات دو قطبی

اختلالات دو قطبی

اختلالات دو قطبی عبارتست از یک اختلال رفتاری که فرد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق و خو می شود. اختلالات دو قطبی معمولا در آخر نوجوانی یا اوایل دوره بزرگسالی ظاهر می شود. که در این بیمار در یک مدت از افسردگی شدید رنج برده و پس از آن مدت در شادی فراوان یا همان شیدایی به سر می برد.

اشخاصی که از بیماری دوقطبی رنج می برند، بسیار مزاج متغیری دارند چرا که برخی مواقع بسیار افسرده و ناراحت و غمگین هستند و برخی مواقع بسیار خوشحال و سرخوش می باشند (همان دوران شیدایی). همچنین ممکن است بیمار در یک زمان هم افسرده و هم خوشحال باشد.

علائم اختلالات دو قطبی

ممکن است هر انسان طبیعی تغییرات خلق و خو داشته باشد اما تغییرات خلق و خوی این اشخاص با تغییرات خلق و خوی اشخاص طبیعی قابل مقایسه نیست، معمولا تغییرات خلق وخوی این اشخاص همراه با اختلالات خواب و کاهش یا افزایش سطح انرژی و تغییرات در قدرت تمرکز می باشد. این علائم بسیار شدید هستند طوری که به راحتی می توانند به روابط اجتماعی شخص آسیب برسانند. اختلالات دو قطبی باعث می شود که سطح تمرکز شخص بسیار کاهش یابد و ممکن است بیمار در مرحله شدید افسردگی به سر برد که برای خود آسیب های جدی ایجاد کند.

درمان اختلالات دو قطبی از طریق مصرف دارو

بیمار باید از داروهای تثبیت کننده خلق استفاده کند، این داروها گروهی از داروها هستند که برای درمان اختلالات خلقی بکار می روند. این داروها برای درمان افسردگی یا شیدایی یا هر دو بکار می روند. این داروها توسط روانپزشک تجویز می شود. ناگفته نماند که مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است منجر به ایجاد دوره شیدایی شود.

درمان اختلالات دو قطبی از طریق روان درمانی

برخی مواقع که دو قطبی شدید نمی باشد، روانپزشک معالجه از طریق روان درمانی را پیشنهاد می دهد. تنظیم شیوه زندگی و تغییر سبک بیمار می تواند کمک فراوانی در بهبودی اختلالات دو قطبی داشته باشد.

روش های دیگر درمان اختلالات دو قطبی

به گفته دکتر مهاجرانی ممکن است در برخی مواقع که بیمار از دو قطبی شدید رنج می برد، و روش های روان درمانی و دارو درمانی پاسخگو نباشد از روش  جریان الکتریسیته استفاده می شود. اما در صورتی که بیمار باردار باشد  این روش بر جنین تاثیر می گذارد. علی رغم موثر بودن این روش که در بسیاری از مواقع پاسخگو می باشد اما پزشکان از این روش به عنوان آخرین راه حل استفاده می کنند. ممکن است در برخی موارد از طب سوزنی استفاده می شود همچنین استفاده از امگا 3 می تواند در درمان اختلالات دو قطبی موثر باشد.

منبع:

https://dkhlak.com

https://ar.wikipedia.org

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

پاسخ

نوزده − دوازده =