درمان اختلال دوقطبی

درمان اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی با نام مانیک دپرشن هم شناخته می شود. فرد مبتلا به این بیماری دچار حالات روحی متضادی شده و تغییراتی در الگوی خواب، انرژی، رفتار، خلق و افکار وی ایجاد می شود.

افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند در دوره هایی بسیار خوشحال هستند و انرژی بیش از حدی دارند ولی در دوره هایی احساس افسردگی و نا امیدی می کنند و سطح انرژی بسیار پایینی دارند. این حالات روحی و خلق و خوی بسیار متفاوت دو قطب متضاد این بیماری محسوب می‌شوند، به همین دلیل به این بیماری اختلال دوقطبی می گویند.

درمان اختلال دوقطبی

درمان اختلال دوقطبی

فاز مانیک در اختلال دوقطبی

فاز مانیک به معنای وجود خلق و انرژی بالا و هیجان بیش از حد است. بیماران در این فاز تحریک پذیر می شوند و تصمیمات ناخواسته ای می گیرند و بسیار بی پروا می شوند. حدوداً نیمی از بیماران در این فاز دچار توهم و هذیان می شوند. برخی از بیماران در این فاز علائم خفیف تری تجربه می کنند که این علائم بر زندگی روزمره آن ها تاثیر کمتری می گذارد. به این حالت هیپو مانیا گفته می شود.

فاز افسردگی در اختلال دوقطبی

فاز افسردگی در اختلال دوقطبی به زمانی گفته می شود که فرد احساس افسردگی دارد. اکثر افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند در اغلب مواقع فاز افسردگی را تجربه می کنند.

درمان اختلال دوقطبی

درمان های خوبی برای اختلال دوقطبی وجود دارد ولی این بیماری نیاز به مراقبت های طولانی مدت دارد. دارودرمانی یکی از اصلی ترین گزینه های درمانی برای این بیماری است. داروهای معمول برای این اختلال، تثبیت کننده های خلق هستند. گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی و سایر دسته های دارویی روانپزشکی برای بیمار تجویز می شود. معمولاً ترکیب دارودرمانی و روان درمانی برای بیماران پیشنهاد می گردد.

بیمارانی که بیش از ۴ بار در سال عود بیماری دارند و یا مواد مخدر و الکل مصرف می کنند درمانشان سخت تر است.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

بعد از درمان اختلال دوقطبی چه انتظاری باید داشت؟

برنامه درمانی اختلال دوقطبی در اکثر موارد ثبات خلقی برای بیمار ایجاد می کند و بیماران از علائم رهایی می یابند. ادامه دادن برنامه درمانی تا مدت زمان مشخصی پیشنهاد می شود و بیمار نباید سرخود داروهای خود را قطع کند. در طول این برنامه درمانی روانپزشک همراه بیمار است.
منبع : https://www.webmd.com/bipolar-disorder/mental-health-bipolar-disorder#2

پاسخ

4 − 2 =

Call Now Button