درمان افسردگی

درمان افسردگی

دارودرمانی و روان درمانی برای درمان اکثر افراد مبتلا به افسردگی موثر است. در ابتدا برای کاهش علائم برای بیمار دارو تجویز می گردد. این امکان نیز وجود دارد که فرد مبتلا به افسردگی حاد نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد. در ادامه مقاله نگاهی دقیق تر به بحث درمان افسردگی می اندازیم.

درمان افسردگی با دارودرمانی

داروهای ضد افسردگی مختلفی در دسترس می باشد که توسط روانپزشک و با توجه به علائم فرد برای وی تجویز می شود:
– داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین SSRIs. این نوع از داروهای ضد افسردگی ایمن تر بوده و عوارض جانبی کمتری دارند و معمولاً برای شروع دارودرمانی گزینه مناسبی می باشند.
– مهار کننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین SNRIs . نمونه هایی از این داروها شامل دولکستین ، ونلافاکسین و دزونلافاکسین و … می باشد.
دسته های دیگری از داروهای ضد افسردگی نیز وجود دارد که روان پزشک به فراخور حال بیمار آنها را تجویز میکند. گاهی برای افزایش تاثیر داروها، دو یا سه دارو به طور همزمان تجویز می شوند. برای مثال گاهی داروی ضد استرس همراه با داروهای ضد افسردگی به صورت کوتاه مدت تجویز می شود. در مواردی هم دو داروی ضد افسردگی به طور همزمان استفاده می شود.

انتخاب بهترین دارو برای درمان افسردگی

در صورتی که یکی از اعضای خانواده که مبتلا به افسردگی می باشد، نسبت به یک داروی خاص ضد افسردگی عکس العمل خوبی نشان داده باشد، احتمالاً آن دارو برای اعضای دیگر خانواده ( مبتلا به افسردگی ) هم مفید است. گاهی نیاز است تا داروهای ضد افسردگی مختلفی مصرف گردد و بهترین دارو برای فرد انتخاب شود. مشاهده تاثیر داروها بر بدن هفته ها طول می کشد بنابراین یافتن داروی موثر مستلزم صبر بالایی می باشد. برخی خصوصیت های ژنتیکی بر پاسخ بدن به داروهای مختلف تاثیر می گذارند.

درمان افسردگی

درمان افسردگی

عوارض قطع داروهای افسردگی

بدون مشورت با پزشک و خودسرانه به هیچ عنوان داروهای ضد افسردگی را قطع نکنید. این داروها اعتیاد آور نیستند ولی گاهی وابستگی فیزیکی به این دارو ها می تواند به وجود آید. متوقف کردن ناگهانی روند درمانی و یا کاهش دوز به صورت خودسرانه می تواند علائم مختلفی مانند تشدید افسردگی را در فرد به وجود آورد. برای کاهش دوز مصرفی و یا قطع داروها حتماً با پزشک مشورت گردد.

داروهای ضد افسردگی در بارداری

مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی در دوران شیردهی و یا بارداری احتمال آسیب به جنین را بالا می برد. در صورتی که تصمیم به بارداری دارید و یا باردار شده اید، حتماً با روانپزشک خود مشورت کنید.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص مسائل مختلف مانند درمان افسردگی با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

داروهای ضد افسردگی و خطر خودکشی

بیشتر داروهای ضد افسردگی ایمن می باشند ولی سازمان غذا و داروی آمریکا FDA قوانینی را برای این داروها تعیین کرده است. مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان زیر 25 سال ممکن است احتمال افکار خودکشی را افزایش دهد. این عارضه در ابتدای مصرف دارو ها یا تغییر دوز داروها برای این افراد پیش می آید.
فردی که شروع به مصرف داروی ضد افسردگی می کند، باید علائم وی تا مدتی بررسی شود.
منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/diagnosis-treatment/drc-20356013

مطلب پیشنهادی مرتبط با این مقاله:

علائم هشدار دهنده افسردگی شدید ، این علائم را جدی بگیرید!

پاسخ

یک × 4 =