درمان پانیک

درمان پانیک

بسیار از ما در طول زندگی مان یک و یا دو بار دچار حمله پانیک می شویم که این دوره های کوتاه مدت عواقب خاصی برایمان ندارد ولی این حملات در برخی افراد به دفعات بیشتری اتفاق می افتد. خوشبختانه با درمان پانیک می توان به میزان زیادی این حملات را متوقف کرد. برای درمان پانیک باید به روانپزشک مراجعه کرد و با روش های مختلف مانند دارودرمانی، روان درمانی و یا ترکیبی از هر دو می توان به درمان حمله پانیک پرداخت.
برای درمان پانیک باید صبور بوده و روش های مختلف را انجام داده تا بر اساس شرایط بیمار، بهترین روش درمانی انتخاب گردد. در صورتی که از روند درمانی پیروی شود، اکثر مشکلات بیماران حل می شود.

درمان پانیک

درمان پانیک

قدم اول در درمان پانیک

تپش قلب شدید و یا سایر علائم که همراه با حمله پانیک دیده می شود ممکن است به سایر بیماری های جسمانی مثل بیماری قلبی شباهت داشته باشد بنابراین دکتر شما ممکن است در ابتدا یک معاینه کامل جسمانی از شما به عمل آورد. با این کار پزشک مطمئن خواهد شد که بیماری جسمانی در کار نیست.

مشاوره و روان درمانی پانیک

در مرحله بعدی برای درمان پانیک از مشاوره و روان درمانی استفاده می گردد تا بیمار با صحبت کردن با روانپزشک و آشنایی با علائم بیماری ، اطلاعات لازم را کسب کرده و شیوه مدیریت این حملات را بیاموزد. زمانی که بیمار با بیماری خود آشنایی لازم را پیدا کند تا حدودی می تواند بیماری را کنترل کند.

درمان دارویی پانیک

احتمال دارد که برای درمان پانیک نیاز به درمان دارویی باشد و در نتیجه داروهای زیر برای بیمار تجویز می گردد:

– داروهای ضد افسردگی – داروهای ضد افسردگی جزو اولین انتخاب ها برای پیشگیری از حملات پانیک در آینده می باشند.
– داروهای ضد اضطراب – از جمله این دارو ها می توان به بنزودیازپین اشاره کرد.
‌ – دارو هایی برای منظم کردن ریتم قلبی در صورت نیاز

برای انتخاب بهترین دارو نیاز است تا داروهای مختلفی مصرف شوند تا بهترین دارو با توجه به شرایط بیمار انتخاب گردد. گاهی نیاز به استفاده از چند دارو می باشد.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

سایر اقدامات برای درمان حملات پانیک

علاوه بر روند درمانی که توسط روانپزشک تعیین می شود می توان از موارد زیر نیز بهره گرفت:

– یوگا یا تنفس عمیق می تواند بدن فرد را ریلکس کرده و استرس را کاهش دهد.
– ورزش کردن می تواند به آرام سازی ذهن و کاهش اضطراب کمک زیادی بکند.
– پرهیز از مصرف الکل، کافئین، دخانیات و مواد مخدر که همانند یک جرقه می‌توانند باعث شروع بیماری شوند.
– داشتن خواب کافی شبانه که از خواب آلودگی در طول روز جلوگیری می کند.
مقابله با حملات پانیک می تواند زمان بر باشد. در صورتی که جلسات روان درمانی به صورت هفتگی انجام شود، می توان بعد از 10 تا 20 هفته شاهد تغییراتی بود. بیمار بعد از یک سال شاهد بهبود شگفت انگیزی خواهد شد.

منبع : https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/understanding-panic-attack-treatment#2

پاسخ

8 − 7 =