دوران بلوغ در دختران و پسران

دوران بلوغ در دختران و پسران

دوران بلوغ در دختران و پسران

دوران بلوغ از مراحل مهم در رشد جسمی و فکری نوع بشر می باشد و چگونگی طی کردن این دوران و کیفیت طی کردن این دوران در روند زندگی افراد تاثیر به سزایی دارد.

مسائل و مشکلات دوره نوجوانی

برطبق تعریف سازمان جهانی گستره ی دوران نوجوانی از 10 تا 19 سال می باشد.دوره نوجوانی حساس ترین و تاثیرگذار ترین و تاثیر پذیرترین دوران در زندگی می باشد.چرا که در این دوران تغییرات،دگرگونی ها و تحولات جدی روانی و جسمانی در افراد صورت می گیرد.دوره نوجوانی دوره گذر از کودکی به بزرگسالی می باشد.تغییرات در دوره بلوغ دارای سرعت  بالایی اند و با تغییرات همزمان درونی و ظاهری ،فرد در جهت کمال حرکت می کند.

تحولات جسمی در دوره بلوغ و نوجوانی

این تغییرات در پسران به شرح زیر می باشد:

  • متحول شدن صدا که به تدریج رخ می دهد (ابتدا دورگه می شود سپس حالتی مردانه و بم به خود می گیرد.)
  • رشد موی زائد در برخی نقاط بدن (زیر بغل،ناحیه تناسلی و پشت لب)
  • رشد اعضای بدن (ساق،قد،بازو و …)
  • احتلام شبانه

این تغییرات در دختران هم به شرح زیر می باشد:

  • رشد موهای زائد
  • عادت ماهیانه
  • افزایش وزن و قد
  • رشد کردن اندام های بدن

شروع تغییرات بلوغ در افراد مختلف در سن های متفاوتی در رنج سنی 10 تا 19 سال اتفاق می افتد.اینکه تغییرات مربوط به بلوغ در افراد در چه سنی شروع شود به عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمون ها،ژنتیک،عوامل محیطی و شرایط جغرافیایی وابسته می باشد.

دوره نوجوانی و بلوغ و تغییرات روحی و روانی

در این دوره فرزندان در رابطه با والدین سرکش و عصیانگر می شوند که البته این به علت رشد حس استقلال طلبی در فرزندان می باشد و والدین نباید این مساله را یک خصومت شخصی با خود به حساب بیاورند.چرا که به صورت طبیعی این حس در افراد شکل می گیرد و این حس استقلال طلبی در آینده می تواند در زندگی فرزندشان به آنها کمک به سزایی کند.

ناسازگاری و عدم ثبات شخصیتی  نیز در این دوره اتفاق می افتد.به این صورت که در دوره بلوغ فرزندان به صورت ناگهانی و سریع خشمگین می شوند و به همان سرعت نیز از رفتار خود پشیمان می شوند و احساس ناراحتی می کنند.

نگرانی های فراوان در مورد وضعیت درسی و مسائل جنسی در این سن به افراد هجوم می آورند و افراد را درباره این مسائل نگران می سازد.

اینکه توسط دوستان و همسالان خود مورد تمسخر قرار گیرند و یا در گروه همسالان خود جای نداشته باشند برایشان نگران کننده است و این مساله باعث می شود که نوجوانان دچار دل نگرانی ها و اضطراب هایی بشوند.

نحوه رفتار والدین با فرزندان در این دوره در روند و چگونگی طی کردن این دوره بسیار موثر است.به دلیل اینکه والدین و فرزندان اغلب از مسائل این دوره آگاهی کامل ندارند بهتر است که به مشاوری متخصص مراجعه کنند تا بتوانند به خوبی این دوره را پشت سر بگذارند.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

 

 

 

 

پاسخ

دوازده − 9 =

Call Now Button