رهایی از تائید طلبی

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا تا این حد نیاز به تائید دیگران دارید؟ یا چرا باید کارهایی انجام دهید که مورد پسند دیگران باشد؟ ممکن است این کار را انجام می دهید و این رویه در زندگی، شما را آزار می دهد. یا فکر می کنید این کار را انجام نمی دهید چون از انجام آن آگاه نیستید.

این نوع رفتار می تواند عمیقاً ریشه در روان شما داشته باشد و شما واقعیت را نمی بینید. ولی این نوع رفتار از کجا نشات می گیرد و به چه شکلی خود را نشان میدهد؟

Contents

همگی این رفتارها از کمبود عزت نفس یا نداشتن عزت نفس نشات می گیرد!

ریشه این رفتار یا همان نیاز به تائید دیگران در عزت نفس پایین است. احساس حقارت ناشی از فاکتورهای متعددی است. برخی بر این باورند که این رفتار مربوط به عوامل درونی شخصیت فرد است. در حالی که برخی عوامل بیرونی را دخیل می دانند که ناشی از نحوه رشد کودک، تجارب فرهنگی و تحصیلات و زندگی کاری فرد است.

به مرور زمان و به دلیل شکل گیری این رفتار، ما شاهد افزایش نیاز فرد به تائید هر کاری که انجام می دهد و هر چیزی که می گوید هستیم. در صورتی که شخصی به خود باور نداشته باشد و خود را نقد کند، طبیعی است که نیاز به تائید دیگران پیدا می کند.

در ادامه به دوازده مثال درباره انواع این نوع رفتار که شایع است می پردازیم.

برداشت شخصی عدم تائید

زمانی که شخصی با کاری که انجام می دهید یا حرفی که می زنید موافق نیست، آیا این مورد را به خود می گیرید و احساس ناراحتی و آزردگی می کنید؟ این رفتار طبیعی افرادی است که نیاز به تائید دیگران دارند و موفق به کسب آن نشده اند.

رهایی-از-تائید-طلبی

رهایی-از-تائید-طلبی

تغییر یا تعدیل نقطه نظر شما در صورت مواجعه با عدم تائید

شما نظر خود را در مقابل عدم تائید دیگران به نحوی عوض می کنید. آیا شما از موقعیت خود و نظر خود دفاع می کنید و یا در مقابل بحث دیگران به نرمی نظر خود را عوض می کنید؟ فردی که به دنبال تائید دیگران است و نظر خود را تغییر می دهد، دلیل آن عدم اعتماد به نفس است و نیاز به تائید دیگران دارد.

ترس از نه گفتن به دلیل ترس از عدم تائید

آیا زمانی که از شما چیزی خواسته می شود و در اصل جواب شما منفی است، شما همیشه و در همه موارد بله می گویید؟ خستگی فیزیکی و هیجانی نتیجه نهایی این رفتار است که شما را نسبت به تمام مواردی که انجام داده اید متنفر می سازد. اما این رفتار از نیاز شدید فرد به راضی کردن دیگران و گرفتن تائید نشات می گیرد.

برای حقوق خود دفاع نمی کنید!

اینکه اجازه دهید( هر کسی که بخواهد ) از روی شما عبور کند برای شما آسان تر از آن است که برای حق خود بجنگید و بگویید ” نه این عادلانه نیست ” . اینکه نتوانید برای خود حد تعیین کنید و “نه” بگویید، باور به خودتان را بیشتر از بین می برید و دیگران حساب کمتری روی شما باز می کنند.

دست یابی به توجه و پذیرش در غیبت از دیگران

آیا دوست دارید که درباره دیگران خبر بدهید تا شما بهتر و باهوش تر و با اطلاعات تر به نظر بیایید؟ غیبت از دیگران به شما قدرت می دهد که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید و در مرکز توجه باشید؟ این کار به طور موقت عزت نفس را تقویت می کند.

تظاهر به قبول داشتن دیگری به صورت کلامی یا غیر کلامی در حالی که واقعا او را قبول ندارید!

به مکالمه ای گوش می دهید ولی با نظر او موافق نیستید ولی خود را موافق نشان می دهید. چند وقت یک بار خود را در این وضعیت می یابید؟ با بیان کردن موافقت خود با یک نقطه نظر در حالی که با آن موافق نیستید، با کلمات یا با تائید سر، با خودتان صادق نیستید. شما تنها می خواهید که آن فرد شما را تائید کند و دوست تان داشته باشد.

اعتراض نکردن درباره خدمات و کالایی که دریافت می کنید و ناراضی هستید!

چند بار پیش آمده است که درباره غذا یا سرویسی که در رستوران دریافت می کنید ناراضی باشید، ولی گارسون با خنده از شما نظر می پرسد و شما سرتان را تکان می دهید و از همه چیز خود را راضی نشان می دهید؟ حداکثر کاری که انجام می دهید آن است که انعام کمتری می دهید. یا شما کالایی خریداری می کنید که هدفی که گفته بود ارائه نمی دهد، ولی شما جرات آن را ندارید به مغازه بروید و کالا را پس بدهید.

تظاهر به دانستن یا فهمیدن چیزی

زمانیست که شخصی فکر می‌کند شما چیزی را می دانید یا مهارت خاصی را دارید…
فردی که به دنبال تائید دیگران است در این شرایط تظاهر به فهمیدن یا دانستن می کند. نکته این است که در اغلب موارد این تظاهر توسط دیگران شناخته می شود و به جای تایید شدن، فرد مورد تمسخر قرار می گیرد یا محکوم می شود.

احساس نیاز به معذرت خواهی زمانی که هیچ عدم تائیدی وجود ندارد!

شما بیش از حد معذرت خواهی می کنید. اینکه چه اتفاقی افتاده است یا شما دستی در آن اتفاق داشته اید یا خیر اهمیتی ندارد، افراد تائید طلب اولین افراد هستند که معذرت خواهی می کنند. در صورتی که هیچ خطا یا رفتار اشتباهی از سمت شما نباشد، چرا شما باید احساس نیاز به معذرت خواهی کنید.

توقع تعریف داشتن از دیگران و ،ناراحت شدن از عدم تائید دیگران

برای این فرد هیچ چیزی مهمتر از تایید دیگران نیست. احتمال دارد فرد تائید طلب اقدامات زیادی انجام دهد تا دیگران از وی تعریف کنند. در اغلب موارد این تشویق نه به جا و نه مناسب است. و زمانی که از فرد تعریف نشود فرد احساس شکست می کند.

ناتوانی از هضم هرگونه انتقاد

اگر هدف شما دستیابی به تائید دیگران است، بنابراین مفهوم انتقاد غیر قابل تحمل است. انتقاد به این معناست که شما موفق به دستیابی به هدف تان نشده اید. این پاسخ در اغلب موارد ریشه در کودکی دارد یعنی زمانی که انتقاد و یا تنبیه برای عدم موفقیت در دستیابی به اهداف و انجام وظایف محوله، انگیزه‌ای می شود برای تایید طلبی در نوبت های بعدی.

رفتار کردن به روشی که با باورهای شما تفاوت دارد!

این رفتار معمول در بچه های دبیرستانی است : پیوستن به گروه تنها بدین علت که در بین افراد محبوب باشید. حتی در صورتی که قلباً با این قضیه و با کارهایی که می کنند و حرف هایی که می زنند موافق نباشید. این مورد به عنوان یک نوجوان قابل بخشش است ولی نه زمانی که شما بزرگسال هستید.

فرد تائید طلب به راحتی می تواند خود را در وضعیت هایی بیاید که قلباً نمی خواهد باشد. آن ها به دنبال راضی کردن دیگران هستند حتی در صورتی که با باورهای خود همسو نباشد.

از بین بردن تائید طلبی

به یاد داشته باشید که رفتار تائید طلبی یک رفتار ریشه دار است و نمی تواند به سرعت از بین برود. ولی قدم های بعدی که در ادامه به آن ها می پردازیم می تواند به شما اجازه دهند که به مرور چشم انداز خود را تغییر دهید و احترام به خود را افزایش دهید و نیاز مداوم به تائید را از بین ببرید.

آنالیز کنید که تمامی این رفتارها از کجا شروع شده اند.

در اغلب موارد این رفتار در دوران اولیه زندگی ریشه داشته است. شاید تایید طلبی ناشی از از تاثیرات والدین یا مشکل در دوست یابی در مدرسه و یا ترس از طرد شدن باشد. اختصاص وقت کافی برای فکر کردن به این دوران حساس زندگی به شما کمک می کند که بفهمید چه علتی باعث ایجاد نیاز به تائید دیگران در شما شده است.

به خودتان اجازه دهید که مفهوم طردشدگی و انتقاد را قبول کنید!

آیا می توانید موقعیتی را به یاد آورید که افرادی را نا امید کرده اید یا انتظارات آن ها را براورده نکرده اید؟ شاید مافوق شما سخنرانی یا پروژه شما را رد کرده است و یا در زمان تعیین شده قادر به انجام وظایف خود نبوده‌اید. به این فکر کنید که چگونه با آن موقعیت برخورد کردید و چه چیزی از آن یاد گرفتید. احتمالاً شما از نظر تجربی از آن واقعه بیشتر یاد گرفته‌اید تا اینکه چیزی از دست داده باشید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید عدم تایید و انتقاد را به گونه‌ای بنگرید که عاملی برای رشد و پیشرفت شما بشود.

قسم بخورید که رشد کنید به جای اینکه با یک ذهنیت ثابت زندگی کنید.

خودتان را از احساس نیاز به تائید دیگران رها کنید و یادگیری و رشد مداوم را ارجح بدانید. افرادی که دیدگاه مثبتی به یادگیری مهارت ها و توانایی ها دارند بیشتر می توانند به قابلیت های خود دست یابند.

ولی افراد با ذهنیت ثابت که به دنبال انتقاد دیگران احساس عدم تایید یا شکست می‌کنند، کمتر چیزی به دست می آورند. در صورتی که باور داشته باشید که آسمان محدودیت شما برای رشد، موفقیت و پیشروی است، نیاز مداوم شما برای تائید دیگران از بین می رود.

منبع : https://www.aconsciousrethink.com/9076/approval-seeking-behavior

برای خواندن مطالب زیر روی لینک ها کلیک کنید:

درمان افسردگی

درمان اختلال دو قطبی

اختلالات عملکرد جنسی

اختلال استرس و اضطراب شدید

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

5 × چهار =

Call Now Button