روانشناسی حل اختلاف بین زوجین

روانشناسی حل اختلاف بین زوجین

در ساختار خانواده اختلاف بین زوجین بخش غیر قابل اجتناب در این ساختار است. بر خلاف باور عموم این اختلافات به تنهایی خطری برای خانواده ها نیستند بلکه نحوه نادرست برخورد با این اختلافات و دیدگاه غلط طرفین به این تضاد ها می تواند آسیب جدی به حساب آید.

به طور کلی زوجین سه نوع واکنش در برابر این تعارضات نشان خواهند داد:

  1. اجتناب از صحبت کردن در باره اختلافات و صبر کردن تا مشکل خود به خود حل شود
  2. نشان دادن واکنش های هیجانی و افراطی
  3. حل کردن این اختلافات به صورت اصولی

روانشناسی حل اختلاف بین زوجین

در کل نکته ای که باید به آن توجه کرد مدیرت تضاد ها است. نحوه برخورد افراد با این تضاد ها می تواند به فاجعه بیانجامد یا نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. علم روانشناسی امروزه روشهای بسیار عالی و پیشرفته ای را برای حل مسائل بیان کرده است. استفاده از روش ها روانشناسی تنها مختص خانواده نمی باشد بلکه سیاستمداران بزرگ از این روشها در مذاکراتشان استفاده می کنند و با اینکه اختلافات بسیار عمیق و ریشه ای دارند اما می توانند آنها را حل کنند.

قبل از هر چیز باید بهتر است نکاتی پایه ایی که در حل اختلافات وجود دارد دانست. با رعایت این اصول می توان به حل اختلافات پرداخت.
محبت، بنیان هر رابطه محکمی است. به گونه ای وجود آن بسیاری از مشکلت را می تواند حل کند و حتی از بسیاری از اختلافات جلوگیری کند. در نتیجه در رابطه نباید این اصول یعنی عشق و محبت آسیب ببیند. عشق گوهر گرانبهایی است که نباید در بحث ها و مشاجره ها، لطمه ای ببیند. هیچوقت رفتاری و کلامی را نگویید که سبب از بین رفتن  محبت بین شما و طرف مقابل شود. مانند توهین و بی احترامی.

نکته دیگر که می توان آن را یکی از کاربردی ترین تکنیک های حل اختلافات دانست بحث در باره مسئله است.
ابتدا بهتر است درباره موضوع و مسائل خودتان خوب حرف بزنید بدون آنکه برای حل مشکلتان تلاش کنید. در این مرحله دنبال راه حل نباشید. خیلی مهم است که صبر داشته باشید و تا میتوانید صبور باشید و اجازه دهید طرف مقابل درباره مشکل حرف بزند.

تجربه ثابت کرده است که وقتی شما  در باره موضوع حرف می زنید، هفتاد درصد مشکلات شما و همسرتان خود به خود حل می شود و این نشان دهنده اهمیت صحبت کردن درباره مشکلات است.

بعد از صحبت کردن درباره مشکل، می توانید به پیدا کردن راه حل بپردازید. بهتر است این کار را دو نفری انجام دهید. پیدا کردن راه حل برای مشکلات از وخیم تر و ریشه ای شدن مشکلات جلوگیری می کند. همچنین کمک خواستن از یک روانپزشک خوب می توان کمک خوبی به خانواده در پیدا کردن راه حل برای مشکلاتشان باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

پاسخ

1 × 4 =