روانکاوی چیست

اکثر مردم و تنها اسم ” روانکاوی” را شنیده اند بدون آنکه تصوری از آن داشته باشند. دراین مقاله قصد داریم تا به توضیح این نوع درمان و نحوه کار  دوره های روانکاوی بپردازیم.

روانکاوی چیست؟

روانکاوی نام شیوه درمانی در زمینه عملکرد ذهن، اختلال‌های روحی و روانی است. تمرکز این شیوه درمانی بر ناخودآگاه ذهن بوده و درواقع بر این فرض استوار است که بیشتر فعالیت‌های ذهنی انسان در ناخودآگاه رخ می‌دهد.

طبق نظر اکثر متخصصان این زمینه، ناخودآگاه بخشی از روان بوده که از دسترس آگاهی و کنترل فرد خارج شده‌ و آن کنترل رفتار فرد را دارا می باشد.

تاریخچه این شیوه درمان برمی گردد به نظریه کار زیگموند فروید در قرن 19. فروید که به عنوان یک روانکاو حرفه ای شناخته می شود کار خود را در قرن 19با همکاری مارتین شارکو که از هیپنوتیزم برای بررسی ناخودآگاه افراد استفاده می کرد شروع کرد.  تلاش های فروید منجر به توسعه و فراگیر شدن یکی از روش های درمانی حوزه روان یعنی روانکاوی شد. درروان‌ کاوی مربوط به این دوره که روانکاوی دوره کلاسیک است، علت اصلی رفتارهای نابهنجار و اختلالات رفتاری تعارض‌های ناخودآگاه میان بخش‌های مختلف می باشد.

درمان با استفاده ار روانکاوی

روانکاوی یک مشارکت صمیمی بین بیمار و روانکاو بوده که در طول آن علل به وجود آورنده مشکلات نه تنها با یادآوری آن ها و ذهنی بلکه به صورت دوباره تجربه کردن مشکل بررسی می شود. این روش درمانی رابطه بین جسم و روان را ارزیابی کرده و با این بررسی ها باعث می شود تا روانکاو بیشتر نقش احساسات در سلامتی بیمار را درک کند.

این عقیده وجود دارد که  دانش روانکاوی به زیرساخت های روش های درمانی دیگر این حوزه مانند روانپزشکی عمومی و کودکان، مشاوره جنسی و موارد دیگر کمک فراوانی خواهد کرد.

تعدا جلساتی که بیمار باید به روانکاو مراجعه کند و دوره درمانی را انجام دهد، توسط روانکاو یا روانپزشک خوب مشخص می شود. در جلسه روانکاوی بیمار روی تخت روانکاوی که تختی راحت می باشد دراز ‌کشیده و به صبحت های روانکاو گوش می دهد. درواقع درمانگر سعی می‌کند تا به وجود آوردن شرایطی و اعتماد سازی، بیمار افکارش را با او درمیان بگذارد. معمولاً از بیمار خواسته می شود که هر آنچه به ذهنش می رسد را در میان گذاشته و دستورهای روانکاو به طور صحیحی انجام دهد. رویکرد درمانی این تکنیک، از مصاحبه‌های بالینی کسب شده و ادامه روند درمانی بر اساس همین اطلاعات به دست آمده انجام می گیرد.

اگر این احساس در شما وجود دارد که دوره های درمانی روانکاوی می تواند به شما برای حل مشکلتان کمک کند، شما می توانید از یک متخصص این حوزه مشورت گرفته و درصورت توصیه او دوره درمانی روانکاوی را در پیش بگیرید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

 

پاسخ

2 × دو =