روانکاوی

روانکاوی psychoanalysis

یکی از روشهای درمان غیر دارویی در روانپزشکی، روانکاوی است که بنیانگذار آن زیگموند فروید پزشک و روانکاو برجسته اتریشی است. فروید در اواخر قرن نوزدهم میلادی در پژوهش های خود روی یک سری از بیماران نوروتیک متوجه شد بعضی از رفتارها, هیجانات, احساسات, افکار و نگرش های این بیماران ریشه در اعماق ناپیدای ذهن آنها دارد و فروید این قسمت از ذهن را ناخودآگاه نامید.

محتویات ناخودآگاه مربوط به سالها قبل و اغلب دوران کودکی است که به دلیل ماهیت نامقبول، غیر اخلاقی و غیر منطقی آنها در سیاه چال در بسته ی ذهن زندانی شده اند و وقت و بی وقت شیطنت کرده و قصد آگاه کردن سایر اجزای ذهن را دارند. این محتویات ناخودآگاه در طول زمان و هر بار با لباسی مبدل خودنمایی می‌کنند و باعث ایجاد انواع مختلفی از علائم و بیماری ها می شوند، بیماری هایی مثل افسردگی، بیماری های اضطرابی، فوبیا ، پانیک، وسواس های فکری و عملی و بیماری های روان تنی.

فروید ابتدا با هیپنوتیزم سعی در آگاهی از محتویات ناخودآگاه بیماران داشت ولی بعدها متوجه شد روانکاوی روش مناسب تری برای این کار است زیرا بیمار از حالت منفعل در هیپنوتیزم به فردی فعال در جهت درمان خودش تبدیل می شد و ذره ذره و پله پله از راهروهای تاریک و پیچ در پیچ ذهن، جلو می‌رفت و نهایتاً قفل آن سیاه چال را می شکست و با محتویات ناخودآگاه مواجه می شد.

در این روش درمانی تداعی آزاد اندیشه ها( free association) به شکلی که فرد ذهن خود را رها کرده و اجازه می دهد افکار به هر جایی که بخواهند سیر کنند یکی از اجزای مهم درمان محسوب می شود.

یکی از علت های طولانی شدن این روش درمانی مقاومت( resistance )است. بیمار برای رسیدن به حقیقت تلخ افکار و غرایز ممنوعه خود مقاومت می‌کند.

تفسیر (interpretation) در روانکاوی صرفاً تفسیری است از آنچه که بیمار اظهار داشته, برای مثال اگر بیمار با عصبانیت و خشم از مادرش صحبت می‌کند، تفسیرش آن است که علائم فعلی بیماری نشانی از احساس‌های سرکوب‌ شده شخص نسبت به مادرش می باشد.

فروید رویا دیدن در خواب را شاهراهی می دانست که به ناخودآگاه ختم می‌شود بنابراین تحلیل رویا در روانکاوی بسیار اهمیت دارد.

انتقال یا transference احساسهایی است که بیمار به روانکاو خود پیدا می‌کند و این همان احساس‌هایی است که در سالهای گذشته به پدر یا مادر و یا سایر افراد با اهمیت دوران کودکی داشته است. تفسیر این احساس ها نیز کلیدی است برای رسیدن به ناخودآگاه.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

راه های ارتباطی با دکتر مهاجرانی

 info@doctormohajerani.com

 کانال تلگرام

 پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

پاسخ

ده + 5 =