شناخت درمانی

شناخت درمانی

شناخت درمانی یا CBT یکی از بهترین روش های روان درمانی برای افسردگی است. شناخت درمانی می‌گوید افسردگی بیماری فکر است در واقع این فکر انسان است که بیمار می شود و همه چیز را منفی می بیند.فرد افسرده آینده را تیره و تار می بیند، زندگی برایش بی معنی می شود و خودش را حقیر و بی ارزش تصور می کند،افکار منفی به طور اتوماتیک وارد ذهنش می شود و مجموعه‌ای از قانون های غلط به نام خطاهای شناختی مغز و روان او را اشغال می کند.

 

نمونه هايي از خطاهاي شناختي

  • برچسب زدن 

فرد مي گويد من آدم بدبختی هستم، مي گوید چقدر من احمق هستنم، می گوید من چقدر خنگم.

  • تفکر همه یا هیچ 

فرد قبول شدن در کنکور را همه چیز می‌داند و می گویند اگر رشته مورد علاقه ام در کنکور قبول بشوم خوشبخت روزگارم و اگر رد شوم دیگر زندگی ارزشی ندارد و خودم را میکشم.

  • تعمیم مبالغه آمیز 

یک دانش آموز که یکبار در کنکور رد شده برای سال بعد مدام نااميد است و می گوید چون پارسال رد شدم حتماً امسال هم رد خواهم شد، در صورتی که امسال می تواند قبول شود چون تجربه‌ای که امسال به دست آورده پارسال نداشته، امسال با مشاور تحصیلی حرف زده، روان درمانی شده و در واقع آن آدم پارسال نیست.

  • شخصی سازی

مادری که فرزندش موفقیت‌های تحصیلی ندارد خودش را سرزنش می کند و می گوید من مادر بدی بودم و همه چیز تقصیر من است.

  • بی توجهی به امر مثبت 

اغلب آدم های افسرده مبتلا به این خطای شناختی هستند در بسیاری از زمینه های زندگی موفقیت هايي دشته‌اند که آنها را نمی بینند و فقط روی چند اشتباه یا شکست متمرکز مي شوند.

این خطاهای شناختی و انواع دیگر آن در فکر هر کسی باشد قطعاً او را افسرده میکند راه درمان آن است که افکار اتوماتیک خودمان را بنویسیم و خطاهای شناختی مرتبط با آن را بشناسیم و واکنشی منطقی در برابر آن اتخاذ نماییم. همه این موارد در جلسات شناخت درمانی توسط دکتر مهاجرانی بررسی می‌شود برای آموزش آن کتاب معرفي می گردد و فرد جلسه به جلسه پیشرفت می‌کند و افسردگی خود را که ناشی از افکار اتوماتیک منفی است درمان می کند.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

پاسخ

15 − 13 =