علائم حمله پانیک

علائم حمله پانیک

حمله پانیک یا Panic attack به معنای احساس ترس و وحشت شدید است که به طور ناگهانی شدت می یابد. این حملات پانیک می توانند هر زمانی حتی در زمان خواب، فرد را درگیر کنند. افرادی که تجربه حمله پانیک دارند، ممکن است علائم این حمله را با حمله قلبی اشتباه بگیرند و یا حتی احساس کنند که در حال مرگ هستند و یا در حال دیوانه شدن هستند. ترس و وحشتی که فرد در طول حمله پانیک احساس می کند به وضعیت پیرامون وی هیچ ارتباطی ندارد. علائم حمله پانیک به شرح زیر است:

– افزایش ضربان قلب
– احساس ضعف، غش کردن و سرگیجه
– احساس بی حسی و مور مور شدن سر انگشتان و دست ها
– احساس ترس یا مرگ قریب الوقوع
– عرق کردن و لرزیدن
– درد قفسه سینه
– اختلال در تنفس
– احساس از دست دادن کنترل

علائم حمله پانیک

علائم حمله پانیک

اختلال پانیک

مدت زمان حملات پانیک به طور کلی کوتاه می باشد، گرچه ممکن است برخی از علائم حمله پانیک برای مدت زمان بیشتری طول بکشد. افرادی که تجربه حمله پانیک داشته اند نسبت به افراد سالم، احتمال بیشتری دارد که دوباره به حمله پانیک دچار شوند. زمانی که حملات پانیک به طور مکرر برای فرد اتفاق بیفتد، به این وضعیت اختلال پانیک panic disorder می گویند.
افرادی که به اختلال پانیک دچارند از اینکه نمی توانند زمان دقیق حمله بعدی را بسنجند، احساس اضطراب و استرس زیادی دارند. این اختلال بسیار شایع بوده و حدوداً 6 میلیون نفر در آمریکا به این اختلال دچارند. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان دوبرابر مردان می باشد و علائم حمله گانیک در اوایل بزرگسالی شروع می شود.

علت بیماری پانیک

دلیل ابتلا به این بیماری مشخص نمی باشد. در افرادی که به طور بیولوژیکی نسبت به حملات پانیک آسیب پذیرتر می باشند، با تغییرات بزرگی که در زندگی شان رخ می دهد مانند ازدواج کردن، بچه دار شدن، شروع یک شغل جدید و … احتمال وقوع حملات پانیک افزایش می یابد. افرادی که از اختلال پانیک رنج می برند احتمال بیشتری دارد که به افسردگی، سوء مصرف الکل و مواد مخدر و … نیز مبتلا شوند.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

درمان پانیک

خوش بختانه اختلال پانیک قابل درمان می باشد. با روش های مختلفی مانند روان درمانی، دارودرمانی و یا بهره گیری از هر دو روش، درمان موفقیت آمیزی برای این نوع اختلال وجود دارد. در صورت نیاز به دارودرمانی احتمالاً داروهای ضد اضطراب ، داروهای ضد افسردگی و یا گاهی اوقات داروهای ضد تپش قلب برای فرد تجویز می شود.
منبع : https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/panic-attack-symptoms

مطالب مرتبط با این مقاله:

اختلال استرس و اضطراب شدید

اختلال اضطراب جدایی

بی اشتهایی عصبی

پاسخ

11 − سه =