علل روانی کاهش میل جنسی مردان

علل روانی کاهش میل جنسی مردان

کاهش میل جنسی در مردان به معنای از دست دادن علاقه به فعالیت های جنسی است. از دست دادن میل جنسی به صورت گاه و بیگاه کاملاً طبیعی است. سطح میل جنسی در طول زندگی تفاوت می کند. با این حال کاهش میل جنسی به مدت طولانی می تواند باعث نگرانی شود. همچنین می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای دیگری باشد. در این مقاله قصد داریم به برخی علل روانی کاهش میل جنسی در مردان اشاره کنیم.

افسردگی و کاهش میل جنسی

افسردگی تمام جوانب زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به افسردگی علاقه خود را در بسیاری از فعالیت های روزمره و لذت بخش از جمله رابطه جنسی از دست می دهند. گاهی کاهش میل جنسی می تواند ناشی از اثرات جانبی برخی داروهای ضد افسردگی باشد.
در صورتی که بعد از مصرف داروهای ضد افسردگی شاهد کاهش میل جنسی بودید حتماً روانپزشک خود را در جریان قرار دهید. شاید بتوان نوع دارو را عوض کرد و یا دوز دارو را کاهش داد.

علل روانی کاهش میل جنسی مردان

علل روانی کاهش میل جنسی مردان

استرس و کاهش میل جنسی در مردان

یکی دیگر از علل روانی کاهش میل جنسی در مردان استرس می باشد. قرارگیری مداوم در موقعیت های استرس زا یا پر فشار احتمالاً باعث کاهش میل جنسی می شود. زیرا استرس سطح خونی هورمون های بدن را به هم می ریزد. همچنین هنگام استرس بعضی از شریان ها باریک می شوند. باریک شدن رگ های اصلی در دستگاه تناسلی باعث محدود شدن جریان خون شده و این مورد می تواند باعث اختلال نعوظ در مردان شود.

البته طی تحقیقاتی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که استرس بر میل جنسی زنان نیز تاثیر می گذارد. طی تحقیق دیگری که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که اختلال استرس پس از سانحه PTSD احتمال کاهش میل جنسی را تا سه برابر افزایش می دهد.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

 

اجتناب از استرس سخت است. وجود مشکلاتی در روابط عاطفی، طلاق، مرگ عزیز، مشکلات مالی، فرزند جدید یا محیط کاری پر استرس و … تاثیر زیادی بر میل جنسی می گذارند.

تکنیک های مدیریت استرس مانند تمرینات تنفسی، مدیتیشن و حرف زدن با یک روانپزشک می تواند تاثیر زیادی بر کنترل استرس داشته باشد.

عزت نفس پایین و کاهش میل جنسی

عزت نفس در اصل باور کلی است که فرد درباره خود دارد. عزت نفس پایین، اعتماد به نفس کم و داشتن یک تصویر بد از خود، نقش مهمی در سلامت احساسی و عاطفی فرد بازی می کند. احساس جذاب نبودن به احتمال زیاد به کاهش میل جنسی می انجامد. همچنین کمبود عزت نفس می تواند باعث اضطراب در عملکرد جنسی شود که این مورد باعث اختلال در نعوظ می شود.

با گذر زمان کمبود عزت نفس ممکن است باعث مشکلات روحی و روانی بزرگ تری شود، مثل، افسردگی، اضطراب، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و … این بیماری ها به نوبه خود بر کاهش میل جنسی تاثیر می گذارند.

عوامل دیگری که از طریق جسمانی می تواند باعث کاهش میل جنسی شود عبارتند از: مصرف بعضی از داروهای جسمی، وجود بعضی از بیماری های مزمن، مشکلات خواب، افزایش سن، کاهش هورمون تستسترون، مصرف بیش از حد الکل، مصرف سیگار ،حشیش و مواد مخدر و افراط و تفریط در فعالیت‌های جسمانی و ورزشی.
منبع : https://www.healthline.com/health/low-testosterone/conditions-that-cause-low-libido#low-selfesteem

مطالب مرتبط با این مقاله:

اختلالات عملکرد جنسی

کدام مشکلات جنسی نیاز به مشاوره دارند؟

مشکلات جنسی زوجین

پاسخ

1 × سه =

Call Now Button