9 نشانه از مشکلات سلامت روان

9 نشانه از مشکلات سلامت روان

علائم بیماریهای روان چیست؟

نوشیدن بیش از حد الکل، گریه کردن طولانی،اضطراب بسیار شدید، تغییرات قابل توجه در رفتار، افکار و احساسات می تواند علائم عمومی بیماریهای روان باشد.
در واقع علائم زیر جهت کمک به تشخیص بیماری های روان نیست بلکه دلایل خوبی برای جستجو و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نگرانی های شما می باشند.

نشانه های هشدار دهنده درباره بیماری های روانی

1. احساس اضطراب یا نگرانی

همه ما دچار نگرانی یا استرس می شویم. اما اضطراب زمانی می تواند نشانه ای از یک مسئله سلامت روان باشد که تداوم یابد و در سایر زمینه های زندگی مثل شغل، تحصیل و روابط اجتماعی تداخل ایجاد کند. سایر علائم اختلال اضطراب ممکن است شامل تپش قلب، تنگی نفس، سردرد، بی قراری، اسهال یا ذهن آشفته باشد.

2. احساس افسردگی یا غم شدید
آیا متوجه شده اید که دوست شما علاقه اش را نسبت به تفریحات مشترک با شما از دست داده است؟ در صورتی که این فرد به مدت چند هفته یا بیشتر غمگین یا تحریک پذیر است،انگیزه ها و انرژی خود را از دست داده است و یا همیشه گریان می باشد، ممکن است مبتلا به بیماری افسردگی شده باشد.

علائم-سلامت-روان

علائم-سلامت-روان

3. انفجار هیجانات
خلق هر فرد با دیگری متفاوت است، اما تغییرات ناگهانی در خلق، مانند عصبانیت های شدید یا خشم انفجار گونه، می تواند نشانه بیماری روان باشد.

4. مشکلات خواب
به طور کلی، ما هر شب به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز داریم. تغییرات مداوم در الگوی خواب مي تواند نشانه اي از بيماري روان باشد. برای مثال بی خوابی می تواند نشانه ای از اضطراب یا سوء مصرف مواد باشد. خواب بیش از حد یا خیلی کم نیز می تواند از علائم افسردگی یا اختلالات خواب باشد.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

5. تغییرات وزن یا اشتها
بسیاری از ما می خواهیم چند کیلو وزن کم کنیم، اما برای برخی افراد وزن کم یا کاهش وزن سریع می تواند یکی از علائم هشدار دهنده بیماری روان، مانند افسردگی یا اختلالات غذا خوردن باشد. سایر بیماری های روانپزشکی نیز می تواند اشتها و وزن را تحت تاثیر قرار دهد.

6. ساکت بودن یا گوشه گیری
همه ما گاهی اوقات به سکوت و تنهایی نیاز داریم، اما گوشه گیری از زندگی، به خصوص اگر یک تغییر عمده باشد، می تواند یک مشکل سلامت روان را نشان دهد. اگر دوست شما منزوی شده باشد، ممکن است افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلال روان پریشی یا یک مشکل سلامت روان دیگری داشته باشد. عدم حضور در فعالیت های اجتماعی ممکن است علامتی باشد که نشان دهد فرد به کمک نیاز دارد.

7. سوء مصرف مواد
آیا شما نگران دوستتان هستید که بیش از حد الکل مصرف می کند؟ استفاده از مواد مانند الکل یا مواد مخدر می تواند نشانه ای از مشکل سلامت روان باشد.

8. احساس گناه یا بی ارزشی
افکاری مانند “من شکست خوردم”، “این تقصیر من است” یا “من بی ارزشم”، همه علائم احتمالی یک مشکل روان مانند افسردگی هستند،. دوست شما ممکن است به کمک نیاز داشته باشد اگر اغلب خود را مورد انتقاد قرار داده یا متهم می کند. در موارد شدید تر، فرد ممکن است قصد صدمه زدن یا کشتن خود را داشته باشد. این احساس می تواند به معنای آن باشد که فرد به خودکشی فکر می کند بنابراین به کمک فوری نیاز دارد.

9. تغییر رفتار یا احساسات
یک بیماری روانی ممکن است منجر به بروز تغییرات در احساسات، تفکر و رفتار فرد شود. تغییرات قابل توجه می توانند نشانه ای از وجود یک مشکل سلامت روان باشد.

پاسخ

دو × 4 =

Call Now Button