درمان فوبیا

فوبیا و انواع آن (phobia)

فوبیا انواع متفاوتی دارد که به گفته دکتر مهاجرانی شامل موارد زیر است:

• اگروفوبیا (Agoraphobia)

اگرافوبیا، نوعی از فوبیا است که فرد از قرار گرفتن در اماکن عمومی و محیط های شلوغ، واهمه دارد. به همین خاطر، این افراد ماندن در خانه را ترجیح می دهند. بعضي ازافراد مبتلا به این نوع فوبیا، هنگام قرار گرفتن در اين محيط ها، دچار حملات پانیک نیز مي شوند.

• سوشال فوبیا (Social Phobia)

افراد مبتلا به این نوع فوبیا، نگرانی و ترس شدیدی در مورد موقعیت های اجتماعی دارند و همین حالت می تواند باعث شود که روز به روز گوشه گیرتر شوند. این فوبیا می تواند حتی مانع از حضور فرد در یک قرار ملاقات در رستوران و یا جواب دادن به تلفن شود. این افراد معمولا راه خود را در پیش می گیرند و این قطع ارتباط با اطرافیان می تواند اثرات منفی در زندگی آن ها داشته باشد.

• گلاسوفوبیا (Glassophobia)

گلاسوفوبیا، ترس از سخن رانی و حرف زدن در جمع است. افراد مبتلا به این نوع فوبیا، هنگام صحبت کردن در مقابل دیگران، دچار اضطراب و استرس شدیدی می شوند.

• اکروفوبیا (Acrophobia)

ترس از ارتفاع، با عنوان اکروفوبیا شناخته می شود. افراد مبتلا به این نوع فوبیا، از رفتن به بلندی مانند، کوه، پل، و یا طبقات بالای ساختمان واهمه دارند و اغلب دچار سرگیجه میشوند و ممکن است هوشیاری خود را از دست بدهند.

• کلاستروفوبیا (Claustrophobia)

افراد مبتلا به کلاستروفوبیا، از قرار گرفتن در مکان های بسته و تنگ واهمه دارند. این افراد نمی توانند سوار آسانسور و یا حتی ماشین شوند و دچار تنگی نفس، اضطراب شدید،گر گرفتگی و یا افزایش ضربان قلب می شود. ترس از خفه شدن و یا گیر افتادن در چنین محیط های بسته ای باعث می شود تا افراد نتوانند در محیط های تنگ و بسته قرار بگیرند.

• هموفوبیا (Hemophobia)

هموفوبیا یا ترس از خون. افراد مبتلا به این نوع فوبیا، از خون خود و دیگران، تزریق و یا هر گونه آسیب دیدگی و جراحتی می ترسند.

• نیکتوفوبیا (Nyctophobia)

نیکتوفوبیا با عنوان ترس از تاریکی شناخته می شود و معمولا از دوران کودکی شروع می شود.

-زو فوبيا ( zoo phobia )

ترس از حيوانات شايع ترين انواع فوبيا است و آن ترسي است نسبت به هر جانداري غير از انسان.

درمان فوبیا

يكي از اصلي ترين درمان هاي فوبيا دارودرماني است كه پس از تشخيص توسط رواپزشک تجويز مي شود.
رفتار درماني روش ديگري است كه فرد را در معرض منبع ترس قرار می دهد، اما تحت شرایط کنترل شده. این نوع درمان باعث می شود تا فرد به وضعیت قبلی خود برگردد و از میزان اضطراب و استرس او نیز کم خواهد شد. این شیوه درمانی، افکار منفی و ترس های فرد را شناسایی می کند و سعی در تغییر آن ها خواهد داشت.
رواندرماني روش سومي است كه با بررسي علل شكل گيري اين ترس ها و تحليل آنها سعي در آگاه کردن بيمار و درمان ريشه اي اين ترس ها دارد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

راه های ارتباطی با دکتر مهاجرانی

 info@doctormohajerani.com

 کانال تلگرام

 پیج اینستاگرام

بیمارستان ایرانیان 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

دو + بیست =

Call Now Button