آیا داروهای اعصاب و روان اعتیاد آورند

آیا داروهای اعصاب و روان اعتیاد آورند

در بیشتر مواقعی که به شخص مبتلا به ناراحتی اعصاب، پیشنهاد می شود که به متخصص اعصاب و روان يا روانپزشک مراجعه کند، فرد به دلیل وجود برخی نگرانیها و ترس ها از مراجعه به روانپزشک، امتناع می کند. این افراد ممکن است حتی سال ها این مراجعه را به تاخیر بیاندازند، که در این حالت بیماری و افسردگی آن ها به حالت مزمن تبدیل می شود. در مواردی كه پزشك تشخيص بيماري را داد ممکن است داروهای اعصاب و روان را برای بیمار تجویز کند.

خود درمانی ممنوع

متاسفانه در بیشتر مواقع شاهد این موضوع هستیم که فردی که باید به خاطر اختلالات عصبی، چندین سال قبل به متخصص اعصاب و روان مراجعه می کرد، با خود درمانی یا به پیشنهاد دیگران، از برخی از داروهای اعصاب استفاده می کرده که در نهایت به خاطر تجویز نادرست دارو نه تنها مشکل او حل نشده، بلکه به علت درمان نشدنش به نا امیدی و پشیمانی رسیده است.

تفکر اشتباه

با توجه به شواهد، بیش تر بیمارانی که از مراجعه به روانپزشک امتناع کرده اند، بر این باور بوده اند که اگر روانپزشک آن ها داروهای اعصاب را برایشان تجویز کند، با مصرف آن ها برای همیشه به این داروها وابسته خواهند شد. این یک تفکر اشتباه در بین اکثر

مراجعه کننده ها می باشد. این تفکر اشتباه به قدری در بین افراد شدت دارد که بسیاری از آن ها حاضرند رنج ناشی از اختلالات اعصاب و روان خود را تحمل کنند اما از ترس اعتیاد به داروهای اعصاب و روان، به روانپزشک مراجعه نکنند.

آیا داروهای اعصاب و روان اعتیاد آورند

پاسخ صحیح به این سوال

برای يافتن پاسخ درست به این سوال لازم است بدانید که داروهای اعصاب و روان بسیار متنوع هستند، داروهایی مانند داروی ضد افسردگی، داروهاي ضد اضطراب، دارو های خواب آور و ضد تشنج و هزاران داروی دیگر.
پس این یک امر غیر منطقی است که یک قانون ثابت را به تمام این داروها نسبت داد. شاید در مواردی این امر در رابطه با داروهای قدیمی صدق می کرد. اما امروزه با پیشرفت های قابل توجه علم داروسازی و علم روانپزشکی، داروهای جدید با کمترین عارضه و با کمترین میزان وابستگی تولید شده است. بیماران عزیز می توانند بدون هیچ نگراني اين داروها را مصرف كنند.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که بدون تجویز متخصص اعصاب و روان، نباید خود سرانه هیچ دارویی را مصرف کنید.
نوع دارو، دوز دارو و مدت زمان مصرف دارو حتما باید توسط پزشک معالج شما تجویز شود، با مراجعه به موقع شما به روانپزشک و استفاده از داروهای مناسب، زمان بهبودی کامل شما، سریع تر فرا می رسد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

15 + 16 =

Call Now Button