مشاوره روانشناسی آنلاین چه مزایایی دارد و چگونه انجام می شود؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی و مشاغل، بسیاری از کار های روزمره، مشاغل و سایر فعالیت ها شکل آنلاین به خود گرفته اند که روان درمانی و مشاوره از جمله آنها است. مشاوره آنلاین که به آن‌ها تله‌تراپی یا ویدیوتراپی نیز گفته می‌شود، به افراد اجازه می‌دهد تا با یک درمانگر آنلاین که مجوز فعالیتاین زمینه را دارد، ارتباط برقرار کنند.

جلسات ویدیویی زنده رایج‌ترین شکل درمان آنلاین و شبیه‌ترین جلسات حضوری هستند. جلسات ویدیویی از بین روش های مشاوره آنلاین، بیشترین بازدهی از نظر نتیجه را داشته اند. چت های زنده، ایمیل ها و پیام ها نیز ممکن است بخشی از درمان آنلاین باشند، اگرچه شواهد کافی برای اثبات موثر بودن آنها به عنوان درمان های مستقل وجود ندارد.

مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین راه‌های مختلفی را به افراد ارائه می‌دهد تا با یک درمانگر دارای مجوز به صورت مجازی از طریق رایانه، لپ‌تاپ، تبلت یا سایر دستگاه‌های تلفن همراه خود ارتباط برقرار کنند. مشاوره آنلاین به افراد این امکان را می‌دهد تا جلسات ویدیویی زنده را با درمانگر خود برگذار کنند و همچنین ممکن است از طریق پیام‌رسانی، چت یا تماس تلفنی با درمانگر خود ارتباط برقرار کنند.

Contents

مشاوره آنلاین برای چه کسانی مناسب است؟

مشاوره آنلاین برای کسانی است که پرمشغله بوده و به دلیل وقت کم توان مراجعه به کلینیک در ساعاتی از روز را ندارند و همچنین دسترسی به متخصص برایشان دشوار است . افرادی که در کشورها یا شهر های دیگری زندگی می کنند ، می توانند از این راه با پزشک یا متخصص مورد نظر خود ارتباط بر قرار کرده و از مزایای این تکنیک بهره می برند.

اگر خواستار مشاوره با پزشک هم وطن و هم میهن خود هستید و برایتان مهم است که فرهنگ او با شما یکی باشد ولی در کشور دیگری زندگی  می کنید می توانید به کمک مشاوره آنلاین به خواسته خود دستیابی داشته باشید .

افرادی که به علت ناتوانی فیزیکی توان تردد از شهری به شهر دیگر را ندارند ، افرادی که در روستاهای دوردست زندگی می کنند و به شهر های بزرگ دسترسی راحتی ندارند ، افرادی که نیاز به یک متخصص مجرب دارند ولی یافتن این متخصص برایشان دشوار است، می توانند به کمک این روش به شکل آنلاین و از راه اینترنت به اطلاعات لازم و مفید دست یابند.

مشاوره آنلاین

کیفیت مشاوره آنلاین

مشاوره از راه اینترنت از جمله تکنیک های پیشرفته است که با سرعت چشمگیری در کل دنیا گسترش یافته و از جمله راه های کم هزینه و ایمن است. ایمن به این معنا که فرد مشاوره گیرنده ناشناس می ماند و نیازی به تردد و خروج از منزل نیست و در زمان نیز صرفه جویی چشمگیری می شود. به هldن دلیل بر تعداد طرفداران این روش افزوده شده است.

مزیت دیگر این راه ارتباطی در این مطلب است که فرد می توند بدون خجالت و مانع با صراحت مشکل خود را مطرح نماید و از تمامی حس های خود سخن به میان آورد و اطلاعات دقیق و کامل تری در اختیار متخصص مربوطه بگذارند تا مشکلشان راحت تر برطرف شود . این مشاوره زمان زیادی را در اختیار فرد قرار می دهد تا به مشکل خود فکر کرده و با فرصت کافی ابعاد مختلف این مسئله را تعیین نماید. مهم ترین حسن کیفی مشاوره آنلاین در حفظ حریم خصوصی اشخاص است.

چه مشکلاتی را می توان در جلسان آنلاین درمان کرد؟

در جلسات مشاوره آنلاین، درمانگر همان کاری را انجام می دهد که در جلسات حضوری انجام می گیرد. درمانگر یا مشاور می تواند در درمان طیف گسترده ای از اختلالات به شما کمک کند. درمانگران مشاوران حرفه‌ای هستند که با افراد، زوج‌ها و خانواده‌ها برای حل مشکلات و تسکین مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب کار می‌کنند. درمانگران می توانند در کار با کودکان، نوجوانان، بزرگسالان یا زوج ها تخصص داشته باشند و می توانند در زمینه خاصی از درمان مانند CBT یا روانکاوی آموزش ببینند. اختلالات زیر از جمله مواردی هستند که در جلسات آنلاین روان درمانی بهبود پیدا می کنند:

 • سوء مصرف مواد و اعتیاد
 • مسائل رفتاری
 • بیماری های روانی
 • افسردگی حاد
 • مشکلات عاطفی
 • اختلالات شخصیتی
 • مشکلات یادگیری
 • اختلالات خواب
 • اندوه یا سوگ
مشاوره آنلاین

انواع مختلفی از درمانگرها وجود دارد. مشاوران درمانگران سلامت روانی هستند که آموزش دیده اند تا به افراد کمک کنند تا با مشکلات روانی و عاطفی از جمله افسردگی، اضطراب و اعتیاد کار کنند. روانشناسان مدارک پیشرفته ای در روانشناسی دارند و می توانند افراد مبتلا به بیماری های روانی مهم تری از جمله اختلالات شخصیتی را ارزیابی کنند، در حالی که روانپزشکان متخصصان پزشکی با آموزش روانپزشک هستند که می توانند داروها و داروها را برای اختلالات روانی جدی مانند اسکیزوفرنی تجویز کنند.

مزایای مشاوره آنلاین

زمانی در زندگی تقریباً همه افراد فرا می رسد که فقط به شخصی نیاز دارند تا با او صحبت کنند؛ این امر به راحتی با خدمات آنلاین مشاوره امکان پذیر است. گاهی اوقات، یک دوست مورد اعتماد، خانواده یا حتی همکار می تواند به شما کمک کند، اما در برخی شرایط، فقط یک متخصص واجد شرایط توانایی کمک به شما را دارد. درمان آنلاین روشی موثر برای صحبت کردن در مورد مشکلات خود با یک مشاور و دریافت راهنمایی و بازخورد ارزشمند از فردی است که آماده است بدون قضاوت گوش کند. مطالعات نشان می دهد که روان درمانی، به طور کلی، موثر است و فواید زیادی دارد، از جمله کمک به شما در شناسایی چیزهایی که باعث ناراحتی می شوند، درک بهتر خود و دستیابی به اهدافتان. در حالی که درمان حضوری برای بسیاری از افراد گزینه ای بهتر است، مشاوره آنلاین مزایایی دارد که لازم است قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع درمان برای شما مناسب است، در نظر بگیرید:

بدون محدودیت مکانی

افرادی که دارای محدودیت های جسمی یا ناتوانی هستند ممکن است برای رفتن به مطب درمانگر مشکل داشته باشند. حتی اگر مطب پزشک با شما فاصله چندانی نداشته باشد، گرفتن وقت ملاقات می‌تواند چالش برانگیز باشد. یکی از بزرگترین مزایای مشاوره آنلاین این است که می توانید با یک متخصص واجد شرایط در خانه خود قرار ملاقات بگیرید. با وجود مجموعه بزرگی از مشاوران که به صورت آنلاین در دسترس هستند، لازم نیست نگران لیست انتظار یا زمان های محدود قرار ملاقات باشید.

حریم شخصی

مشاوران آنلاین از قوانینی مشابه با درمانگران مطب پیروی می کنند، اما احساس شبه ناشناس بودن از پشت صفحه نمایش می تواند به افراد اجازه دهد تا سریعتر در مورد موضوعات حساس صحبت کنند.

در دسترس بودن

افراد مبتلا به اختلالات افسردگی یا خلقی ممکن است در ایجاد انگیزه برای یافتن یک درمانگر، تعیین قرار ملاقات و سپس سفر به مطب برای اولین جلسه و هر جلسه بعدی پس از آن مشکل داشته باشند. درمان آنلاین می تواند ارتباط با یک مشاور را برای افرادی که به کمک نیاز دارند در دسترس تر کند، اما اگر موانع زیادی بر سر راه وجود داشته باشد، ممکن است به دنبال آن نباشند.

مشاوره آنلاین می تواند مشکلات رایج سلامت روان را درمان کند. مشاوره آنلاین یک درمان موثر و مناسب برای بسیاری از مشکلات رایج سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب است. با این حال، ممکن است برای بیماری های روانپزشکی پیچیده تر با علائم پیچیده یا برای افرادی که افکار خودکشی دارند، موثرترین انتخاب نباشد. این موقعیت‌ها معمولاً نیاز به تعامل واقعی با یک درمانگر و حتی دارو یا بستری شدن در بیمارستان دارند.

مشاوره آنلاین دکتر ناصر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی، روان پزشک و متخصص اعصاب و روان، با بیش از 25 سال سابقه در روان درمانی و مشاوره در زمینه های مختلف، جزو بهترین پزشکانی هستند که می توانید از طریق آنلاین به ایشان دسترسی داشته باشید.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


12 thoughts on “مشاوره روانشناسی آنلاین چه مزایایی دارد و چگونه انجام می شود؟

 1. سید مهدی - سپتامبر 5, 2017 در 4:53 ق.ظ

  کو پس از کجا باید حرف بزنم

  پاسخ
  • drmohajerani - سپتامبر 10, 2017 در 5:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز

   تلفن مطب: ٨٨٨٨٧٤٧١-٠٢١

   مشاوره تلفني و اينترنتي : ٠٩٠٢٩٢٤٥٢٢٥
   از ساعت ١٠ الي ١١ شب

   مشاوره تلفني بار اول به مدت ٥ تا ١٠ دقيقه رايگان

   پاسخ
 2. مهدی - اکتبر 1, 2017 در 7:21 ب.ظ

  سلام
  جناب دکتر چند مدتیست که با یه مشکل بسیار بزرگ مواجه شدیم و نمی‌دونم به این شکل که براتون طرح می‌کنم درست هست یا خیر
  در هر صورت عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید

  یه خواهر زاده دارم که این بچه در خونه ای که پدری روستایی ، سختگیرو آموزگار بازنشسته و مادری بسیار ساده و مطیع همسر بزرگ شده و شدیدا علایقش بدلین دور بودن از سلیقه پدر سرکوفت شده
  این بچه الان ۱۳سالشه
  برخلاف هم سن و سالاش تا چند ماه پیش حتی گوشی یا تبلت نداشته
  خلاصه به شدت آروم و بی روح و بی دست و پا شد چون مادر و پدر ش بابت هرکاری تذکر میدان بهش
  سرتون رو درد نیارم
  چند وقت پیش با توجه به عدم علاقه بچه اون رو به ییلاقشون بردن که در اونجا به گفته دختر کوچولوی ما چیز وحشتناکی دیده و تشنج و بیهوش شد
  که بعد اون جریان این دیگه اون بچه قبلی نیست
  کاملا تغییر کرده
  رفتارهای وحشتناک از خودش نشون می‌دهد
  یهو میخنده
  یهو گریه
  یهو می دود
  شب نمیخوابه
  میشه از داخل داره خفه میشه
  از بس پاش رو اینطور اونور کوبیده درد داره
  برای عزای محرم بشدت به سر و صورت می‌زنه
  و دیگه اون دختر تا حدودی خجالتی نیست
  و خنده‌ای ریز نیست
  بلکه خیلی محکم و حرکات مجنون وار داره
  که عده ای میگن چیزی به جلدش رفته

  عاجزانه
  ملتمسانه
  ازتون خواهش میکنم ما رو‌کمک کنید
  ما نمی‌دونیم از کجا و چکار کنیم
  پیش دکترهای زیاد و حتی دعا نویس هم بردیم که هرکدوم نظر متفاوت و داروهای متفاوت میدن

  پاسخ
  • drmohajerani - ژانویه 17, 2018 در 5:27 ق.ظ

   با سلام
   لازمه طي يك مشاوره حضوري در مطب از اين دختر نوجوان و والدينش شرح حال دقيق بدست آورد و با توجه به تشخيص ، درمان را شروع كرد.
   تمام سعي خود را خواهم كرد كه اين دختر به زندگي عادي خود برگردد

   پاسخ
 3. جواد - فوریه 25, 2018 در 7:27 ق.ظ

  باسلام من داخل روز به بدنم فكرمي كنم و روي هريك ازاعضاي بدنم كه فكر مي كنم يك احساس درد ،بي حسي،مي گيرد و از فكر كردن به ان هم نمي توانم بيرون بيايم و در روز و مخصوصا شبها بي قرار مي باشم .لطفا كمكم كنيد.باتشكر

  پاسخ
  • drmohajerani - فوریه 27, 2018 در 6:13 ق.ظ

   سلام
   اين نوعي وسواس فكري است كه دچار شده ايد و اگر همراه با آن فكر مي كنيد كه آن عضو بدن نكند مبتلا به فلان بيماري شده است، اين خودبيمار انگاري ( hypochondriasis ) نام دارد.
   در هر حال همه اينها درمان دارد، يك قرص بي ضرر در روز همراه با چند جلسه رواندرماني براي اينكه ريشه يابي شود و درمان ريشه اي انجام شود.

   پاسخ
 4. نظری - آوریل 14, 2018 در 7:40 ق.ظ

  سلام من مشکل خود ازاری و دوقطبی بودن رو دادم برای درمان باید چیکار کنم؟ من یه دختر ۲۰ ساله هستم شدیدا در تصمیمگیری مشکل دارم هیچ دوست خاصی ندارم همش احساس تنهایی میکنم.

  پاسخ
  • drmohajerani - آوریل 15, 2018 در 7:58 ق.ظ

   سلام
   حتماً با روانپزشک مشورت کرده و تحت درمان با دارو و روان درمانی قرار بگیرید. با درمان روانپزشکی مشکل شما حل می شود.

   پاسخ
 5. حسین - آوریل 19, 2018 در 2:22 ب.ظ

  با سلام
  من از ۱۶ سالگی نسبت محرک های جنسی مثل فیلم،عکس،متن دچار استرس و اضطراب (تپش قلب،حس ناراحتی شدید و…)میشم و از ۲۱ سالگی به مدت ۲ سال خود ارضایی می کردم که از ماهی یکبار شروع شد تا هفته ای یکبار و تبدیل شد به اعتیاد که بیشترش با دیدن فیلم محرک اتفاق می افتاد و موقع خوابیدن با فکر کردن درباره چیز های محرک البته تو این مدت استرسم کم شده بود ولی ماه آخر استرسم شدید شد به طوری که تا ۲ الی ۳ شب نمی تونستم بخوابم و دچار دلشوره میشدم و تا ماه ها بعد حس تنگی خلق مخصوصا موقع غروب آفتاب داشتم از ۲۶ سالگی حدود ۲ سال و نیمی بود که خیلی حساس شده بودم که دیگه حتی نمی تونستم مثلا شبکه های فارسی زبان ماهواره رو ببینم یا عکس و فیلمی تو گوشی دیگران چون همش فکر میکردم که اینا مستهجنه و اگر میخواستم ببینم استرس میگرفتم الان تو ۲۹ سالگی هستم هنوز هم ازدواج نکردم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • drmohajerani - می 5, 2018 در 5:19 ق.ظ

   با سلام
   علائم شما همانطور که نوشته اید محتوای اضطرابی دارد و ماهیت وسواسی، و چون متمرکز بر افکار جنسی است می تواند ریشه در تجربیات دوران کودکی شما داشته باشد. بنابراین برای تشخیص قطعی و درمان نیاز به مشاوره و روانکاوی دارید و شاید هم مصرف دارو.
   می‌توانید با منشی من و با تلفن ۰۹۰۲۹۲۴۵۲۲۵ یک وقت مشاوره آنلاین هماهنگ بفرمایید.
   من در خدمت شما خواهم بود.

   پاسخ
 6. حسین - می 7, 2018 در 8:29 ق.ظ

  با سلام
  آقای دکتر اتفاقا من از ۱۶ سالگی دچار وسواس شدم که از وسواس به شستن دست و صورت شروع شد تا تکرار مکرر یک کار و همزمان شمردن عدد تو ذهنم که چند سال طول کشید که داشتم دیوونه میشدم ولی الان چند ساله وسواسیم کمتر شده
  آقای دکتر من از بعد بلوغ هوش و حافظه ام خیلی کم شد به طوری که در دوران راهنمایی شاگرد اول بودم ولی از زمان ورود به دبیرستان تا الان هر چه قدر درس بخونم تو ذهنم نمیره ولی یادمه هم کلاسی های خودم با همان وضعیت درسی بالا اومدن ولی نمیدونم چرا من اینقدر اوفت کردم الان چند سالیه متوجه شدم که طرز فکرم مثل یه نوجوون ۱۴-۱۵ هست انگار که مغزم از زمان راهنمایی تا حالا رشد نکرده مثلا الان میبینم که برادر کوچکترم که ۱۷ سالشه طرز فکر بالاتری از من داره
  آقای دکتر منظور شما این که مشکل من شاید از تجربیات دوران کودکی باشه چیه؟ یعنی رابطه جنسی در دوران کودکی؟
  آقای دکتر من تو بهار و تابستان شهوتم خیلی زیاد میشه به طوری که میخواد عقلم را از کار بندازه و هی میخوام فیلم های مستهجن رو ببینم و هی استرسم شدید میگیرم و به خاطر خود ارضایی که قبلا مرتب داشتم زود انزالی هم دارم که با کوچکترین تحریک میخوام ارضا بشم الان دو ساله که تو این وضعیت نسبت به خواهر کوچکترم که نوزده سالشه ولی به خاطر عقب ماندگی ذهنی خفیفی که داره عقلش مثل بچه هست متاسفانه نظر سوء پیدا میکنم که این حالم رو بدتر میکنه
  آقای دکتر این استرس و اضطراب ها هر بار یه قسمت بدنم رو تحت تاثیر قرار میده اوایل روی معده ام اثر میگذاشت به طوری که انگار معده ام خالیه و به هم چسبیده و گاهی وقت ها دست ها و سینه وکمرم درد میگیره که میترسم نکنه ناراحتی قلبی گرفته باشم الان چند وقته که روی روده ام اثر میگذاره که اسهالی میشه و از ۲۶ سالگی تا حالا هر وقت استرس و اضطراب میگیرم دچار بی اشتهایی شدید میشم که الان یک هفته ای شهوتم زیاد شده بود و همین طور تو استرس بودم حالا وزنم رو چک کردم دیدم نزدیک به یک کیلو و نیم وزنم کم شده
  آقای دکتر من پارسال به یک دکتر روانپزشک آنلاین مشکلم رو گفتم و گفت که من اعتیاد جنسی دارم به نظر شما درسته؟ و همین طور به یک دکتر داروساز آنلاین که داروخانه آنلاین داره هم گفتم و ازش خواستم که یک داروی گیاهی که بی ضرر باشه معرفی کنه و گفت باید قرص استرس کالم را دو سه دوره به مدت یک ماه مصرف کنم تا خوب بشم حالا نظر شما چیه؟
  آقای دکتر درمان من به چه صورت هست و چقدر طول میکشه آیا امیدی هست؟
  با تشکر

  پاسخ
  • حسین - اکتبر 25, 2018 در 7:32 ق.ظ

   سلام
   آقای دکتر دیگه به من جواب ندادید که باید چکار کنم راستی می خواستم بگم من موقع این استرس ها ناخن هام کبود رنگ میشه و مخصوصا ناخن انگشت کوچک و انگشت حلقه دست چپم بعضی وقت ها موقع استرس بی حس و سفید رنگ و سرد میشه و درد هم داره انگار که اصلا خون به سر انگشتم نمیرسه لطفا بگید دلیلش چیه؟
   در ضمن من هر چی سعی میکنم از این محرک های جنسی دور بشم باز هم هی وسوسه میشم و میرم سراغش ولی الان چند وقته که هر موقع سراغ این ها میرم استرس زیادی مثل قبلا ندارم ولی بعدش تا چند روز معدم به هم میریزه و بی اشتها میشم و تو سرم احساس فشار میکنم و وقتی خودم را وزن میکنم میبینم ۲-۳ کیلو وزنم کم شده
   لطفا کمکم کنید
   با تشکر

   پاسخ

پاسخ

3 × پنج =

Call Now Button