راهکار های افزایش اعتماد به نفس در محیط کار

راهکار های افزایش اعتماد به نفس در محیط کار یکی از نکته هایی است که به شما کمک میکند تا در محل کار از بروز احساسات خشم و استرس جلوگیری کنید. شما می توانید در محل کار، در حاشیه امن خود باقی بمانید، می توانید ترجیح دهید که پروژه های جدید را بر عهده نگیرید و از زیر بار مسئولیت آنها شانه خالی کنید. اگر در خانه کار می کنید، باقی ماندن در منطقه امن می تواند وسوسه انگیز تر نیز باشد. در بیشتر موارد، دلیل اصلی این موضوع این است که در محل کار احساس اعتماد به نفس ندارید. احساس اعتماد به نفس در محیط کار می تواند بر بسیاری از جنبه های کاری و حتی زندگی شما تاثیر گذار باشد.

متأسفانه، عقب نشینی اعتماد به نفس شما را بهبود نمی بخشد. با انجام این کار، فقط خود را گوشه گیر تر خواهید کرد. اما رشد و پیشرفت اینگونه نیست. زمانی که چالش های جدیدی را تجربه می کنید، مهارت های خود را گسترش و رشد خواهید داد. این امر شامل افزایش اعتماد به نفس شما در محل کار نیز می شود.

افزایش اعتماد به نفس به چیزی بیشتر از تکرار جمله های تاکیدی مثبت نیاز دارد. در این مطلب قصد داریم تا با ارائه تعدادی راهکار، شما را در افزایش اعتماد به نفس در محل کار یاری کنیم.

راهکار های افزایش اعتماد به نفس در محیط کار

Contents

چرا در محل کار احساس کمرویی دارید؟

طبق تعریف، کمرویی نوعی احساسی ناخوشایند یا نگرانی در مورد برخوردهای اجتماعی است. این امرمی تواند به ویژه در مورد افرادی که به خوبی آنها را نمی شناسیم صادق باشد. همچنین همه افراد ممکن است در شدت های مختلف این احساس را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: غلبه بر ترس صحبت کردن در جمع

کمرویی از چندین منبع مختلف سرچشمه می گیرد. شاید شما در کودکی مورد تمسخر و آزار قرار گرفته اید. کمرویی می تواند از همان دوران کودکی ما ایجاد شود. مطالعات نشان داده است که کودکانی که والدین خجالتی یا دارای اختلالات اضطرابی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد رفتارهای مشابه هستند.

در سال‌های نوجوانی، وقتی چیزهایی مانند خجالت یا طرد شدن را تجربه می‌کنیم، می‌تواند باعث شود که در برخوردهای آینده احساس شرمساری بیشتری داشته باشیم. شاید حتی متوجه نباشید که کمرویی شما را در محیط کارتان باز می دارد. چهار عامل بالقوه برای فقدان اعتماد به نفس در محل کار وجود دارد:

  • شما تجربه کمتری نسبت به دیگران در محیط کار خود دارید
  • شما جدیدترین فرد استخدام شده اید و هنوز اعضای تیم خود را به خوبی نمی شناسید
  • اعضای تیم جدید شما را می ترسانند، و شما در مورد صحبت کردن با آنها مضطرب هستید
  • منتقد درونی شما بی رحم است و خود را مورد انتقادات شدید قرار می دهید

چرا اعتماد به نفس در محیط کار مهم است؟

محیط کاری ما جایی است که فرصت یادگیری مهارت های جدید را داریم. ما همیشه با چالش های مختلفی روبرو هستیم، پس چرا با اعتماد به نفس به آنها نپردازیم؟

مشخص شده است که اعتماد به نفس یک عامل تأثیرگذار در محیط هایی است که عملکرد شما در آنها اهمیت دارد. وقتی در محل کارتان یک مسئولیت فوری دارید، اعتماد به نفس شما برای اینکه چقدر وظایفتان را خوب انجام می دهید مهم است. در این مواقع، به جای اینکه تسلیم فشار شوید، اعتماد به نفس شما به شما کمک می کند تا بلند شوید.

افراد با اعتماد به نفس می توانند با چالش های بزرگ روبرو شوند؛ زیرا به خود و توانایی های خود ایمان دارند. وقتی اعتماد به نفس دارید، پروژه های جدید هیجان انگیز هستند، نه ترسناک. افراد با اعتماد به نفس سایر کارمندان را نیز می شناسند و تمام تلاش خود را می کنند تا دیگران را نیز در این فرآیند ارتقا دهند.

اعتماد به نفس برای رشد شخصی نیز مهم است. بدون وجود اعتماد به نفس، انگیزه ای برای رسیدن به موفقیت های جدید نخواهید داشت. سطح اعتماد به نفس ما با توانایی ما برای مقابله با تغییرات و فشار مرتبط است. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار که باعث افزایش اعتماد به نفس می شود، روابط ما با دیگران است. دوستان، خانواده و همکاران ما می توانند ما را ارتقا دهند تا به خود و توانایی هایمان ایمان داشته باشیم.

افراد می توانند برای یادگیری، رشد و رویارویی با چالش ها به روابط حمایتی خود تکیه کنند. در محل کار، این یک ویژگی مهم است. بعضی روزها ممکن است احساس کنید کاملاً به چالش کشیده شده اید. اما با داشتن یک تیم پشتیبان، انگیزه دارید که به جلو بروید.

اعتماد به نفس در محیط کار

بیشتر بخوانید: راهکار های افزایش عزت نفس

راهکار های افزایش اعتماد به نفس در محل کار

در این بخش به شش راهکار برای ایجاد اعتماد به نفس در محل کار اشاره می کنیم:

✅ از قدم های کوچک شروع کنید

شما نمی توانید انتظار داشته باشید که از فردا به یک فرد فوق اجتماعی در محل کار تبدیل شوید. به علاوه، شما نمی توانید به طور کل هویت خود را تغییر دهید. با تغییرات کوچک شروع کنید. به عنوان مثال، روی بهبود ارتباطات و ایجاد ارتباط چشمی با همکاران خود کار کنید.

✅ سوال پرسیدن را یاد بگیرید

هیچ کس کامل نیست. اگر عدم اعتماد به نفس شما به این دلیل است که فکر می کنید به اندازه دیگران نمی دانید، سعی کنید از دیگران سوال بپرسید. افزایش دانش شما از اشتباهات جلوگیری می کند. از صدای خود به عنوان یک ابزار توانمند استفاده کنید و برای خود پاسخ پیدا کنید. با دانستن اینکه برای درک بهتر چیزها تلاش کرده اید و کار را به درستی انجام داده اید، احساس بسیار بهتری خواهید داشت.

✅ لباس های راحت و مناسب بپوشید

وقتی لباس‌های مناسب کار می‌پوشید که در آن احساس راحتی می‌کنید،اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. این که ظاهر خود را دوست داشته باشید و در مورد آن مطمئن باشید، باعث می شود تا با اعتماد به نفس بیشتر و حس بهتری با دیگران ارتباط بر قرار کنید.

✅ نقاط قوت خود را به خاطر بسپارید

شما به دلیل مهارت های خود استخدام شده اید. وجود شما برای محل کار مهم و لازم است؛ حتی زمانی که احساس می کنید نمی توانید از پس کارهای خود بر بیایید.

✅ اشتباهات و شکست های خود را بپذیرید

هیچ کس نمی تواند کارهای خود را در اولین تلاش درست انجام دهد. خطاها و شکست‌ها زمانی اجتناب ناپذیر هستند که شما مدام چالش‌های جدیدی را انجام دهید. اما همه اینها بخشی از توسعه شخصی است. نکته کلیدی این است که از اشتباهات خود درس بگیرید و شکست های خود را بپذیرید. به جای سخت گیری نسبت به خود، به خودآگاهی دست یابید.

✅ یک فرد قابل اعتماد پیدا کنید

به محیط کار خود نگاهی بیندازید و سعی کنید یک مربی و دوست قابل اعتماد پیدا کنید تا بتوانید مشکلات خود را به او توضیح دهید و از او ایده بگیرید. پیدا کردن فردی که توصیه های شغلی یا هر نکته و ترفندی از تجربیات خود را با شما به اشتراک می گذارد به شما در روند کار کمک خواهد کرد و ارتباط گرفتن با دیگران را برای شما ساده تر می کند.

نتیجه گیری:

افزایش اعتماد به نفس در محیط کار امری کلیدی است که می‌تواند به بهبود عملکرد و رضایت شغلی افراد کمک کند. ارتقاء اعتماد به نفس از طریق توجه به مهارت‌ها و توانایی‌های فردی، ایجاد فضای کاری حاکم بر حس مساوی بین همکاران، ارتقاء ارتباطات موثر و ساختاری شفاف در ارائه بازخوردهای سازنده می‌تواند در این راستا مؤثر باشد. همچنین، ایجاد فرصت‌های آموزشی، توانمندسازی و اعطای مسئولیت‌های بیشتر نیز از راهکارهای مهم برای افزایش اعتماد به نفس در محیط کار است. احترام به تنوع و نقش‌های مختلف، تشویق به همکاری و به اشتراک گذاری ایده‌ها، و ایجاد فضایی پویا و پذیرا نیز به تقویت اعتماد به نفس همکاران کمک می‌کند.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

نوزده − پنج =

Call Now Button