احساسات شما بعد از طلاق

انتظار می‌رود شما بعد از طلاق طیف گسترده ای از هیجانات را تجربه کنید. یک روز ممکن است از آزادی جدید خود احساس هیجان کنید در حالی که روز دیگر ممکن است شما به سمت خانه رفته و در عزاداری از دست دادن زندگی قبلی خود سوگواری کنید. اینها واکنشهای عادی است و همه بخشی از احساسات شما بعد از طلاق است.

مدیریت این احساسها بسیار مهم است، زیرا عدم برخورد با احساستان پس از طلاق می تواند شما را به زندگی سابق تان قفل کند و مانع از حرکت شما شود.

مقاله زیر، طیف گسترده ای از احساساتی را که افراد بعد از طلاق تجربه می کنند و همچنین اتفاقاتی که ممکن است برای زوج هایی که قادر نیستند از نظر هیجانی از هم جدا شوند را مورد بحث قرار می دهد.

احساسات بعد از طلاق

جدایی و طلاق نه تنها یک اتفاق جسمانی و قانونی است، بلکه یک فرآیند هیجانی نیز می باشد. هنوز هم پیوند عاطفی بین همسران می‌تواند وجود داشته باشد ، حتی اگر جرم باشد. احساسات هنوز هم به طور کلی دوگانه است. طبق آمارهای جهانی بسیاری از زوج ها از یک تا سه بار تلاش می کنند آشتی کنند و شانزده درصد همچنان رابطه جنسی دارند. بیش از دو سوم هم می گویند هنگام بحران ابتدا همسر سابق خود را صدا می زنند.

این وضعیت یک حالت ادامه دار عدم تعادل را ایجاد می کند. به ویژه در مواردی که کودکان درگیر هستند. اگر یکی از والدین در حال آمدن و رفتن باشد، خانواده نمی تواند برای ایجاد نقش ها و مرزهای جدید در رابطه با پول، فضای زندگی، مسئولیت های خانواده، ایجاد روابط جدید و فرزندپروری مجددا سازماندهی کند.

علائم هیجانی پس از طلاق

در شش ماهه اول جدایی، زنان بیشتر در معرض علائم افسردگی، از دست دادن سلامتی، تنهایی، عملکرد ضعیف در کار، بی خوابی، مشکلات حافظه و افزایش سوء مصرف مواد هستند. مطالعات نشان می دهد که مردان نیز احساس پوچی، گناه، اضطراب، افسردگی، احساس عمیق از دست دادن و نیاز شدید وابستگی دارند که از آنها بی خبر هستند.

در طول سال اول، هر دو زوج همچنان احساس اضطراب، عصبانیت، افسردگی و طرد شدگی و بی کفایتی می کنند. زنان احساس درماندگی و آسیب پذیری بیشتری می کنند و اعتماد به نفس پایینی دارند، در حالی که مردان تمایل دارند بیشتر کار کنند وکمتر بخوابند ولی کیفیت و عملکرد شغلی شان افت می کند. این احساسات در همسران با سن بالاتر و ازدواجهای طولانی تر بیشتر است.

به طور کلی، در دوره‌ی افسردگی بعد از طلاق ممکن است فرد احساسات متنوع را تجربه کند. افسردگی بعد از طلاق علائمی را به دنبال دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • کاهش اشتها
 • بی خوابی
 • خستگی
 • احساس ناامیدی و بی ارزشی
 • کج خلقی
 • کم تحرکی

موثرترین راهکارهای برطرف کردن افسردگی بعد از طلاق

کسانی که طلاق می‌گیرند احساسات متفاوتی را بعد از طلاق تجربه می‌کنند. استفاده از راهکارهای زیر به شما کمک می‌کند که به این احساسات غلبه کنید:

 • ورزش روزانه: طبق تحقیقات انجام شده نیم ساعت ورزش روزانه کمک زیادی به بهبود علائم افسردگی می‌کند.
 • خواب کافی: یکی از عوارض افسردگی بی خوابی است. برای اینکه خواب کافی داشته باشه به انجام فعالیت‌هایی بپردازید که به شما آرامش می‌دهند مانند حمام کردن و کتاب خواندن.
 • بهبود روابط اجتماعی: افسردگی معمولا باعث می‌شود که تمایلی به برقراری رابطه با دیگران نداشته باشید. به یاد داشته باشید که معاشرت و برقراری رابطه با افراد به بهتر شدن حال شما کمک می‌کند.
 • اهمیت به خود: سعی کنید به خودتان برسید. انجام فعالیت‌هایی مانند تماشا کردن فیلم مورد علاقتان، حمام آب گرم و کتاب خواندن باعث بهتر شدن حال شما و در نتیجه بهبود افسردگی شما می‌شوند.
 • نوشتن خاطرات: جالب است بدانید که نوشتن خاطرات روی کاغذ یکی از روش‌های مدیریت استرس است.
 • تنها نمانید: تنها ماندن استرس شما را افزایش می‌دهد بنابراین سعی تا جایی که امکان دارد زمان خود را با خانواده و دوستان خود سپری کنید.
 • استراحت کنید: برای تجدید قوا زمانی را صرف استراحت کرده و کمتر کار کنید.

چگونه می‌توان افسردگی بعد از طلاق را درمان کرد؟

برای تخلیه‌ی احساسات خود می‌توانید افکارتان را با افرادی که به شما نزدیک هستند در میان بگذارید. دریافت حمایت و همدردی باعث آرامش شما می‌شود.

تعریف مجدد روابط خانوادگی

نابسامانی‌های درونی گاه تا بیش از یک سال تا زمان تعیین مرزها و خط مشی های جدید ادامه می یابد. والدین باید نقش های جدیدی در ارتباط با فرزندان خود تعریف کنند
والدین اغلب نقش هایشان معکوس می شود. کسی که عملکرد زیادی داشت بی مسئولیت می شود. همسر کم کار هم سعی می کند مادر یا پدر کاملی شود
پدر یا مادری که حضانت را بر عهده می گیرد ممکن است نقش های هر دو والد را بر عهده بگیرد و فرزندان، به ویژه پسران نسبت به وضعیت جدید، به ویژه نسبت به مادر مجردشان چالش ایجاد کنند. گاهی نیز فرزندان وظایف بزرگسالان را به عهده می گیرند. والدینی هم که حضانت را بر عهده ندارند باید خودشان را با غیبت فرزندشان وفق دهند.

افسردگی بعد از طلاق در زنان و مردان به شکلی متفاوت بروز پیدا می‌کند. زنان معمولا احساس گناه، غم و بی ارزش بودن را تجربه می‌کنند در صورتیکه مردان دچار کج خلقی و بی خوابی می‌شوند. معمولا زنان نسبت به مردان بیشتر دچار افسردگی بعد از طلاق می‌شوند. طلاق گرفتن علاوه بر زوجین باعث آشفتگی فرزندان و دیگر اعضای خانواده نیز می‌شود. در صورت ابتلا به افسردگی بهتر است حتما به یک پزشک خوب مراجعه کنید.

منبع: https://www.womansdivorce.com/emotions-after-divorce.html

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

هجده − هفده =

Call Now Button