اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه ای جزء بیماریهای روانپزشکی و روانی است، وقتی آگاهی فرد از خود و محیطش مختل می شود،درگیری بین احساسش و هویت خود ایجاد می شود،یکی از سازوکارهای فرد در رویارویی بامسائل پراسترس وحوادث آسیب زننده می باشد و زمانی که این مکانیسم دفاعی مغزی افزایش پیدا کند فرد دچار بحران و مشکل اختلالات تجزیه ای شده است.

 

اختلالات تجزیه ای

زمانی که فرد یک آسیب و یا اتفاق غیرمنتظره را مثل مرگ ناگهانی بستگان حتی فرد غریبه تجربه می کندوچون با مسئله پراسترسی مواجه می شود دراین زمان باید سازوکار دفاعی تجزیه به فرد برای از خاطر بردن مقداری از رویداد کمک کرده تا بتواند به زندگی خود و مسائل بعدی ادامه دهد اما وقتی فرد دچار اختلال در این قسمت شود وارد مرحله ای به نام اختلالات تجزیه ای خواهد شد.

امکان ایجاد اختلالات تجزیه ای ریشه درکودکی دارد که آن را بررسی می کنیم

افرادی که درکودکی خود با بدرفتاری اخلاقی، جسمی و جنسی مواجه شده اند امکان درگیری با اختلالات تجزیه ای را دارند. چون فرد در کودکی نمی تواند مسائل را تجزیه تحلیل کند و با مکانیسم دفاعی با موضوع برخورد می کند و تمام اتفاق را در ذهن خود تجزیه و تحلیل می کند، افسردگی ، اضطراب واختلال استرس از عوامل اختلالات تجزیه ای است.

انواع اختلالات تجزیه ای

  • فراموش تجزیه ای
  • فرار تجزیه ای
  • مسخ شخصیت
  • اختلال هویت تجزیه ای

فراموشی تجزیه ای:دراین نوع اختلال فرد دچار فراموشی دربخشی ازخاطره زندگی خود را به یاد نمی آوردو این خاطره ویا اتفاق فراموش شده امکان دارد که بخشی از همان بدرفتاری جنسی، جسمی ویا تصادف و مرگ کسی باشد و حتی امکان دارد این تصویر فراموش شده مربوط به یک اتفاق یا حتی چند اتفاق باشد.

فرار یا گریز تجزیه ای:در این نوع اختلال فرد به منطقه ای دیگرنقل مکان می کند و به جایی نامعلوم می رود که در این زمان فرد خود را به نام دیگر و با شغل و هویتی متفاوت خود را معرفی می کند، این گریز تجزیه ای چند ساعت ویا چند روز به طول می انجامد.

مسخ شخصیت:فرد درگیر این اختلال خود را با احساسات جدیدی می یابد و از جمله هایی نظیر(انگار از جای دیگه ای اومدم ، همه کارتونی بودن و…) استفاده می کند البته افراد سالم ممکن است گاهی از روی خستگی، کمبود خواب و یا اضطراب استفاده کنند.

اختلال هویت تجزیه ای:در این نوع اختلال فرد به صورت چند شخصیتی رفتار می کند و ممکن است این شخصیت ها با هم کاملا متفاوت از لحاظ نوع رفتار، لهجه، نوع گویش و حتی راه رفتن باشند.

درمان اختلالات تجزیه ای

  • روان درمانی های تحلیلی یا پویشی
  • درمانهای شناختی – رفتاری
  • هیپنوتیزم

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

چهار + بیست =

Call Now Button