اختلال ترس پس از سانحه (PTSD)

اختلال ترس پس از  سانحه (PTSD)

اختلال استرس پس از سانحه مخفف عبارت Posttraumatic Stress Disorder می باشد که از عارضه های بلند مدت می باشد که پس از بروز حوادث پر استرس در افراد مشاهده خواهد شد.

 

اختلال-ترس-پس-از--سانحه-(PTSD)

اغلب تجربه هایی که در آنها فرد به مرگ نزدیک شده باشد مانند زلزله و جنگ  می توانند چنین اختلالی را به وجود بیاورند.اما این به این معنی نیست که تمام افرادی که حادثه سختی را پشت سر می گذارند دچار این اختلال می شوند.

علت های به وجود آمدن  PTSD

  • مشاهده مستقیم سانحه
  • تجربه سانحه
  • مشاهده مستقیم و دائمی جزئیات سانحه
  • تجربه سانحه توسط خانواده و یا دوستان و اقوام نزدیک

اختلال پس از سانحه نباید با اختلال استرس حاد اشتباه گرفته شود چرا که این دو اختلال در مدت زمان دوام و زمان به وقوع پیوستن باهم متفاوت هستند.

اغلب در مواردی که آسیب و استرس پس از سانحه در فرد بیش از یک ماه ماندگار شود، روانپزشکان آسیب را PTSD تشخیص می دهند.سانحه ای که منجر به بروز PTSD می شود باید دو شرط زیر را داشته باشد:

  • حس درماندگی و ناتوانی در مواجهه با سانحه
  • وحشت و وترس فراوان در مواجهه با سانحه

علائم و زمان شروع علائم

علائم اغلب با تاخیری چند هفته ای تا چند ماه پس از بروز سانحه ظاهر می شوند.( حداکثر به مدت 6 ماه پس از سانحه باید بروز کنند.)اغلب افراد احساس غم، اندوه، افسردگی، اضطراب و عصبانیت دارند. به غیر از این علائم که کاملا قابل درک هستن سه نوع عمده دیگر از علائم نیز ظهور می کنند:

  • بی تفاوتی و دوری گزینی

مرور دوباره خاطرات ممکن است بسار آزار دهنده باشد، به همین دلیل فرد تلاش می کند با کار کردن زیاد، بی تفاوتی، حل جدول  و مواردی از این قبیل سر خود را گرم کند.همچنین از تمام مکان ها و حوادثی که باعث یادآوری سانحه می شوند نیز دوری خواهند کرد. این افراد اغلب خود را به بی تفاوتی کامل می زنند و با افراد ارتباط برقرار نمی کنند،به همین خاطر زندگی  کردن و کار کردن بااین افراد اغلب مشکل می باشد.

  • کابوس و فلش بک

حادثه و صحنه دلخراش آن مدام در پیش چشم فرد تکرار خواهد شد. حتی ممکن است در هنگام خواب نیز این اتفاق بی افتد.گاها این حس آنقدر طبیعی اتفاق می افتد که فرد احساس می کند دوباره در حال تجربه آن سانحه می باشد.چرا که احساساتی که در حین آن سانحه داشته اید ممکن است دوباره به همان شدت تجربه شوند.همچنین ازمشاهده موارد معمولی ممکن است به آن خاطره بازگردید مثلا با دیدن یک تصادف معمولی در خیابان به یاد حادثه خود بی افتید.

  • همیشه در حالت گارد بودن

فرد نمی تواند احساس آرامش کند و همیشه در حالت گارد و تهاجمی می باشد.دائم در حالت گوش به زنگی هستید و احساس اضطراب دارید و حتی به سختی می خوابید.

 

 

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

2 × 3 =

Call Now Button