اختلال وسواس

اختلال وسواس یا OCD اختلالی رایج، مزمن و طولانی مدت می باشد که در آن فرد دارای وسواس فکری یا وسواس عملی است که تمایل به تکرار بیش از حد یک عمل دارد. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. این اختلال یک اختلال شایع و مزمن است که در آن فرد دچار افکار و رفتار مکرر و غیر قابل کنترل می‌شود. در بیشتر موارد وسواس عملی مستقیما روی وسواس فکری تمرکز دارد.

افراد مبتلا به اختلال وسواس ممکن است علائم وسواس فکری، وسواس عملی یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی مانند کار، مدرسه و روابط شخصی تاثیر بگذارد.

وسواس فکری سبب تکرار افکار، تمایلات یا تصاویر ذهنی می شود که در نهایت می تواند منجر به اضطراب گردد. علائم معمول وسواس فکری عبارتند از:
1- ترس از میکروب یا آلودگی
2- افکار ناخواسته، ممنوعه و تابو که شامل صحنه های جنسی، مذهبی و آسیب رساندن می باشد.
3- افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
4- تمایل به قرار گرفتن اشیا در تقارن یا نظم کامل

وسواس عملی رفتارهای تکراری می باشد که فرد مبتلا به OCD احساس می کند که باید آن را در پاسخ به افکار وسواسی خود انجام دهد. برخی از وسواس های عملی رایج عبارتند از:

1- تمیز کردن بیش از حد یا شستن دست ها
2- نظم و ترتیب اشیا به شیوه ای ویژه
3- چک کردن تکراری مانند بررسی مکرر برای اینکه آیا در قفل شده است یا اینکه اجاق گاز خاموش است؟
4- شمارش وسواسی

همه تشریفات و عادت ها وسواس عملی نیستند و هر کس ممکن است مواردی را چندین بار بررسی کند. اما فرد مبتلا به اختلال وسواس به طور کلی:

1- نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی زمانی که این افکار یا رفتارها افراطی شناخته شوند.
2- حداقل 1 ساعت در روز بر روی این افکار یا رفتارها زمان صرف می کند.
3- هنگام انجام رفتارها یا آیین ها لذت نمی برد، و برعکس ممکن است احساس اضطراب ناشی از افکار خود را داشته باشد.
4- به دلیل این افکار و رفتارها، مشکلات مهمی را در زندگی شخصی خود تجربه می کند.

برخی از افراد مبتلا به OCD ممکن است اختلال تیک داشته باشند. تیک های حرکتی شامل حرکت های ناگهانی، کوتاه و تکراری، مانند چشمک زدن و سایر حرکات چشم، شکلک صورت، بالا انداختن شانه، و حرکات ناگهانی سر یا شانه می باشد. تیک های کلامی رایج نیز عبارتند از خرناس، بالا کشیدن بینی یا صدای خرخر کردن.

علائم ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند. افراد مبتلا به اختلال وسواس ممکن است سعی کنند با اجتناب از شرایطی که موجب وسواسشان می شود به خود کمک کنند یا از الکل یا داروها برای آرام کردن خود استفاده کنند. بعضی از بزرگسالان و اغلب کودکان ممکن است متوجه نشوند که رفتارشان غیر عادی است. پدر و مادر یا معلمان معمولا علائم OCD در کودکان را تشخیص می دهند.
اگر فکر می کنید OCD دارید، با پزشک خود در مورد آن علائم صحبت کنید. در صورت عدم درمان، OCD می تواند در تمام جنبه های زندگی تاثیر بگذارد.

علل بروز اختلال وسواس

هنوز دلیل قطعی بروز این اختلال کشف نشده است. با این وجود، عوامل ژنتیکی و محیطی را می‌توان به عنوان علل موثر بروز این بیماری دانست. احتمال بروز این بیماری در افرادی که پدر و مادر، خواهر و برادر آنها قبلا مبتلا به این اختلال شده‌اند بیشتر است. افرادی که در کودکی بدرفتاری جنسی و یا جسمی را تجربه کرده‌اند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

انواع وسواس


وسواس انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی به دو دسته وسواس فکری و وسواس عملی تقسیم می شود. به گفته دکتر مهاجرانی به عنوان روانپزشک خوب که دارای تجربه زیاد در برخورد و درمان با این افراد دارد، تکرار اجباری رفتار و یا هجوم افکار تکراری به صورت ناخودآگاه باعث ایجاد وسواس می شود.
بعضی از علائم وسواس، عبارتند از:

• عجله بیش از حد
• تردید به همه چیز
• کمال گرایی
• مشکل در تصمیم گیری
• حساس بودن بیش از حد به وقت و زمان
• اطمینان طلبی
• سرزنش بیش از حد خود و دیگران
• احساس گناه بیش از حد در خود
برخی از افراد بر این باورند که مثلا اگر بیش از حد ممکن وسایل خانه خود را تمیز و مرتب کنند دارای وسواس فکری هستند، این اشتباه است . لزوما هر فردی این ویژگی را داشته باشد وسواس ندارد.وسواس زماني است که این کار باعث آزار خود و دیگران شود و وقت زيادي از فرد را بگيرد و آنگاه نیاز به مشاوره با یک روانپزشک خوب را خواهد داشت.
در اختلال وسواس فکری – عملی بیشتر وقت فرد به فکر کردن در خصوص افکار آزاد دهنده، سمج ، اعمال و افکار بیهوده معطوف شده و ممکن است باعث آزار اطرافیان هم بشود. این افکار می تواند در خصوص شغل، تحصیل، روابط خانوادگی و یا دوستی باشد

درمان

وسواس به طور معمول با دارو، روان درمانی، رفتار درمانی یا ترکیبی از این سه درمان می شود. گرچه اکثر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند، اما برخی از بیماران همچنان علائم را تجربه می کنند.
گاهی اوقات افراد مبتلا به OCD ممکن است دارای اختلالات دیگری نیز باشند مانند اضطراب، بیماری افسردگی و فوبیا. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد درمان مهم است که این اختلالات نیز در نظر گرفته شوند.

طبق تحقیقات درمان‌هایی که برای OCD تجویز می‌شوند شامل درمان شناختی رفتاری هستند. این روش درمانی برای درمان بسیاری از اختلالات استفاده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که درمان‌هایی که برای اختلال وسواس در نظر گرفته می‌شوند شامل درمان شناختی درمانی است. این روش درمانی برای بسیاری از اختلالات استفاده می‌شود و در درمان اختلال وسواس نقش موثری دارند.

عوامل خطر

وسواس یک اختلال رایج است که در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر جهان وجود دارد. این بیماری اغلب تا قبل از سن 19 سالگی تشخیص داده می شود و معمولا در پسران نسبت به دختران زودتر اتفاق می افتد، اما شروع آن بعد از سن ۳۵ سالگی نیز محتمل است.

عوامل خطر اختلال وسواس ناشناخته است، اما برخی از این عوامل خطر عبارتند از:

ژنتیک

مطالعات نشان داده است افرادی که بستگان درجه یک آنها (مانند والدین، خواهر و برادر یا کودک) مبتلا به OCD هستند، در معرض ابتلای بیشتری هستند. همچنین احتمال ابتلا به این بیماری، در صورتی که نسل درجه یک افراد در کودکی یا نوجوانی به OCD مبتلا شده باشند، بیشتر است.

ساختار مغز و عملکرد آن

مطالعات تصویر برداری در قشر جلویی و ساختارهای مغز در بیماران مبتلا به اختلال وسواس نشان داده است که به نظر می رسد بین علائم اختلال وسواس و اشکالاتی در برخی از مناطق مغز ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط آشکار نیست.

محیط

افرادی که در دوران کودکی استرس هایی را تجربه کرده اند در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلال وسواس هستند.

اگر دچار اختلال وسواس هستید، با مشاوره و راهنمایی گرفتن از بهترین روانپزشک می‌توانید به درمان اختلال فکری وسواسی خود بپردازید. یک روانپزشک خوب بیماری شما را به درستی تشخیص می‌دهد و به درمان آن می‌پردازد. به یاد داشته باشید که درمان به موقع بیماری نقش به سزایی در بهبود شما دارد.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

1 × 1 =

Call Now Button