افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان

آیا افسردگی در کودکان هم بروز می کند؟ جواب این پرسش مثبت است. افسردگی کودکان با غمگینی عادی و هیجانات هر روزه کودک که در طول رشد تجربه می کند متفاوت است. اینکه کودک غمگین به نظر می رسد لزوماً به این معنی نیست که از یک افسردگی جدی رنج می برد. در صورتی که این غمگینی، همیشگی باشد و در فعالیت های اجتماعی روزانه، علاقه مندی های کودک، تکالیف مدرسه و یا ارتباط با اعضای خانواده اختلال ایجاد کند، این ممکن است نشانگر ابتلای کودک به بیماری افسردگی باشد. با اینکه افسردگی یک بیماری جدی است ولی در عین حال قابل درمان هم می باشد.

افسردگی در کودکان
افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. این بیماری معمولاً تشخیص داده نمی شود و بدون درمان رها می شود. گاهی کودک مبتلا به افسردگی رفتارهایی مانند عصبانیت را به جای حالت افسردگی بروز می دهد. ولی بسیاری از آنها به خصوص نوجوانان علائمی مشابه بزرگسالان از خود نشان می دهند. علائم اولیه افسردگی در کودکان شامل غمگینی، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی می باشد.
علائم و نشانه های اصلی افسردگی در کودکان به شرح زیر است:

– بی قراری و عصبانیت
– غمگینی و نا امیدی
– انزوای اجتماعی
– حساسیت بیش از حد به طرد شدن
– کاهش یا افزایش اشتها
– خواب آلودگی یا افزایش خواب
– گریه کردن و فریاد زدن
– احساس خستگی و کاهش انرژی
– شکایات جسمانی مانند سر درد و دل درد که به درمان پاسخ نمی دهند
– کاهش عملکردهای اجتماعی, مدرسه و خانه
– احساس بی ارزشی و گناه
– اختلال در تمرکز و تفکر
– فکر کردن به مرگ و خودکشی

همه کودکان این علائم را ندارند. در حقیقت هر کودک در زمانها و موقعیتهای مختلف، علائم متفاوتی دارد. با اینکه برخی از کودکان در محیط های خاصی رفتار خود را کنترل می کنند ولی اغلب کودکانی که به افسردگی شدید مبتلا هستند، تغییر قابل توجهی در فعالیت های اجتماعی آنها رخ می دهد و علاقه مندی های خود را در مدرسه از دست می دهند. در کودکان بالاتر از 12 سال احتمال مصرف الکل و مواد مخدر هم وجود دارد.

اقدام به خودکشی اگرچه در کودکان پایین تر از ۱۲ سال نسبتاً نادر است ولی در نوجوانان ممکن است دیده شود. اقدام به خودکشی در دختران بیشتر بوده ولی خودکشی های منجر به مرگ در پسران شایع تر است. کودکان افسرده ای که سابقه خانوادگی خشونت، سوء مصرف الکل و سوء استفاده جنسی و جسمی دارند، احتمال خودکشی در آنها بالاتر می رود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

 

علت افسردگی در کودکان

همانند بزرگسالان، افسردگی در کودکان هم می تواند به علت مجموعه ای از عوامل باشد مثل بیمارهای جسمانی، حوادث زندگی، وجود سابقه افسردگی در خانواده، محیط زندگی، ژنتیک، آسیب‌پذیری سرشتی و اختلالات بیوشیمیایی مغز. افسردگی یک تغییر خلقی زودگذر نبوده و بدون درمان صحیح و به موقع، بهبودی نمی یابد.
منبع : https://www.webmd.com/depression/guide/depression-children#2

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

13 + 3 =

Call Now Button