افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی که اغلب با نام اختلال عاطفی فصلی شناخته می شود، یک افسردگی بوده که هر ساله در زمان مشخصی خود را نشان داده و معمولاً در پاییز شروع شده و در زمستان شدیدتر می شود. با شروع بهار این افسردگی پایان می یابد. نوع نادری از افسردگی فصلی وجود دارد که با نام افسردگی فصلی تابستان شناخته شده و در اواخر بهار یا اوایل تابستان شروع شده و تا پاییز ادامه دارد.

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

میزان شیوع افسردگی فصلی

حدوداً نیم میلیون نفر از جمعیت مردم آمریکا از افسردگی فصلی زمستان رنج می برند. سه چهارم از افراد مبتلا به این افسردگی زنان هستند. بنابراین افسردگی فصلی در زنان شایع تر است. این نوع افسردگی معمولاً در اوایل بزرگسالی خود را نشان می دهد. این نوع افسردگی گاهی در دوران کودکی و نوجوانی هم بروز می کند. افراد مسن کمتر به این حالت دچار می شوند.
این بیماری برای افرادی که در نواحی ابری، عرض جغرافیایی بالا و مناطق نزدیک به قطب شمال و جنوب زندگی می کنند، بیشتر بروز می کند. افرادی که به نواحی عرض جغرافیایی بالا مهاجرت می کنند، بیشتر در معرض افسردگی فصلی هستند.

علت افسردگی فصلی

دلیل اصلی افسردگی فصلی ناشناخته است ولی شواهد محکم حاکی از آن است که کوتاه شدن ساعات روشنایی روز می تواند شروع کننده این حالت باشد. یک تئوری بیانگر آن است که بدن یک ساعت بیولوژیکی دارد که خلق، خواب و هورمون های بدن را تنظیم می کند. با تغییر در ساعات روشنایی روز، ساعت بیولوژیکی هم تغییر می کند. با تغییر فصل، ساعت بیولوژیکی دوباره تنظیم می شود.

یک تئوری دیگر وجود دارد که بیان می کند مواد شیمیایی موجود در مغز مانند سروتونین که باعث انتقال اطلاعات بین اعصاب می شود، در افراد مبتلا به افسردگی فصلی تغییر می کند.

ملاتونین یک ماده شیمیایی بوده که بر الگوی خواب تاثیر می گذارد همچنین می تواند در ایجاد اختلال خلقی فصلی نقش مهمی ایفا کند. بعضی از محققین معتقدند که کاهش نور خورشید باعث افزایش ترشح ملاتونین در بعضی از افراد می‌شود و این می تواند باعث بروز علائمی مانند خواب آلودگی و تنش شود.

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

علائم اختلال عاطفی فصلی

افرادی که از اختلال عاطفی فصلی رنج می برند بسیاری از علائم افسردگی را دارند که عبارتند از:
– غمگینی
– اضطراب
– بی قراری
– از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره
-کناره گیری از فعالیت های اجتماعی
– کاهش تمرکز
– احساس خستگی بیش از حد و کاهش انرژی
– احساس سنگینی در دست و پا
– افزایش نیاز به خواب
– افزایش اشتها به کربوهیدرات ها و افزایش وزن

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

علائم اختلال عاطفی فصلی تابستان

– کاهش وزن
– تحریک پذیری و بی قراری
– بی خوابی
– کاهش اشتها
منبع : https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9293-seasonal-depression

مطالب مرتبط با این مقاله:

افسردگی در کودکان

علائم هشدار دهنده افسردگی شدید ، این علائم را جدی بگیرید!

علائم افسردگی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

19 − 10 =

Call Now Button