ترس در کودکان

ترس در کودکان

ترس در کودکان از جمله مشکلات اساسی کودکان به شمار می رود که ممکن است در هر بازه سنی اتفاق بیفتد. برای مثال بسیاری از کودکان از ورود به اتاق تاریک ترس دارند و در شب حتما باید حداقل یک چراغ روشن وجود داشته باشد. یا بسیاری از کودکان از کمد یا مکان هایی از این قبیل ترس دارند یا ممکن است از صدا هایی مثل رعد و برق ترس داشته باشند. معمولا این ترس ها با افزایش سن کودک از بین می رود.

والدین باید به فرزندان خود کمک نمایند تا به تدریج ترس کودکان را از بین ببرند در صورتی که این ترس ها در روند طبیعی زندگی کودک خللی وارد نکند جای هیچ نگرانی وجود ندارد،  زیرا که این ترس ها در دوران کودکی بسیار شایع و رایج هستند. اما اگر ترس در کودکان به شکلی باشد که باعث اختلال در زندگی کودک شود، باید والدین کودک را نزد  روانپزشک ببرند.

دلایل ترس در کودکان 

معمولا ترس در کودکان به علت قرار گرفتن در مکانی، یا داشتن تجربه ای است که کودک از بیان احساسات یا درک آن بازمانده است. بدیهی است که کودک از مواردی که باعث ترس خواهر یا برادرش شود هیچگونه احساس ترسی نداشته باشد. از جمله مواردی که باعث ترس در کودکان می شوند عبارتند از:

  • واکنش و رفتار دیگران در مقابل اشیا یا اتفاق ها می تواند باعث ایجاد ترس در کودک شود. مثلا ترس از حشراتی مثل سوسک و… می تواند ترس را در وجود کودک قرار دهد.
  • مشاهده صحنه های ترسناک و دردناک نیز می تواند باعث ایجاد ترس در کودکان شود. دیدن صحنه هایی مثل یک تصادف که منجر به مرگ یا خونین شدن شخص شود، در ذهن کودک نقش بسته و باعث ایجاد ترس در کودک می شود.
  • از بین رفتن اعتماد به نفس و تحقیر کودکان در جمع نیز از عوامل ایجاد ترس در کودکان می باشند. هنگامی که یک کودک تجربه حقارت در جمع را داشته باشد قطعا از هرگونه رفتاری در جمع ترس داشته و همیشه گوشه گیر و ساکت خواهد ماند.
  • مشکلات دائمی در خانواده و استرس و تنش در خانه باعث می شود ذهن کودک به شکل دائم درگیر بوده و از کوچکترین مواردی احساس ترس نماید. چرا که کودک ممکن است توانایی بیان احساسات خود را نداشته باشد و همیشه ترس از دست دادن والدین یا یکی از آنها را داشته باشد یا ممکن است کودک همیشه احساس عدم امنیت بکند. وجود مشکلات دائمی در خانواده بسیار خطرناک است چرا که می تواند باعث بوجود آمدن ترسی مبهم در وجود کودک باشد.

به نظر دکتر مهاجرانی، زمانی که والدین از ترس کودک خود مطلع شدند، سریعا به یک روانپزشک برای درمان مراجعه کنند تا کودک در بزرگسالی به بیماری و اختلالی مبتلا نشوند.

منبع: www.lahaonline.com

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره کودک

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

هشت − 6 =

Call Now Button