درمان اختلال تیک

Contents

درمان اختلال تیک

همانطور که در مقاله “اختلال تیک” گفته شد، این اختلال در کودکان بیشتر از بزرگسالان، و در پسرها بیشتر از دخترها شایع است. طبق بررسی های انجام شده، علت اختلال تیک به طور کلی ناشناخته است، اما در این بین نقش وراثت در این اختلال اثبات شده است. یکی از دلایل مهم در ایجاد اختلال تیک در افراد، وجود مشکل در هسته های قاعده اي مغز می باشد، این بخش از مغز مسئولیت تنظیم هماهنگی بین عضلات بدن را دارد، زمانی که متابولیسم سروتین و دوپامین، غیر طبیعی باشد مي تواند باعث بروز اختلال تیک شود.

درمان اختلال تیک

درمان انواع اختلال تیک

اختلال تیک بر دو نوع تیک های زودگذر و تیک های مزمن است، تیک های زودگذر در کمتر از 12 ماه، به طور طبیعی قطع می شوند و نیاز به درمان ندارند. اما تیک های مزمن ممکن است که نشانه وجود سندرم نشانگان تورت Tourette’s Disorderباشد. در این حالت هرچه سریعتر افراد مبتلا به اختلال تیک مزمن باید تحت نظر روانپزشک خوب قرار گیرند.
ممکن است که روانپزشک مصرف داروهایی مانند بلوک کننده های دوپامین را برای درمان این اختلال تجویز کند.
والدین باید توجه داشته باشند که نباید هیچگاه در رابطه با تیک ها، فرزند خود را مورد سرزنش قرار دهند، اینکار نه تنها کمکی به فرزند شما نمی کند بلکه باعث شدت اختلال در وی می شود، پدر ومادر با مشورت با روانپزشک و آگاهی کامل از این اختلال و آموزش روش های رفتاری در این رابطه، به فرزند خود اطمینان خاطر بدهند که او نباید بابت این اختلال دچار خجالت زدگی شود.
همچنین پدر و مادر با آرام کردن محیط خانه و کاهش استرس های زندگی، می توانند باعث کاهش تیک های عصبی در فرزند خود شوند.

چه زمانی باید به روانپزشک مراجعه کرد؟

اولین موضوع برای مراجعه به یک روانپزشک خوب، مدت زمان بروز اختلال تیک است، زمانی که نشانه های اختلال تیک بیشتر از یک سال ادامه داشته باشد، زمان مراجعه به روانپزشک است.
زمانی که تیک ها در افراد یا فرزند شما بسیار شدید و همچنین تکرار شونده باشد.
ممکن است که این تیک به قدری شدید باشد که باعث مشکلات احساسی شدید در فرزند شما شود، و در انجام کارهای روزمره او، اختلال ایجاد کند.
زمانی که علائم سندرم نشانگان تورت در فرد بروز کند. از علائم شاخص این سندرم بروز تیک های حرکتی و تیک های صوتي به طور هم زمان می باشد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

درمان اختلال تیک 

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

دوازده − سه =

Call Now Button