درمان اضطراب

درمان اضطراب

آیا از اضطراب شدید رنج می برید و این مورد بر زندگی شخصی و کاری شما تاثیر منفی گذاشته است؟ گزینه های درمانی برای درمان اضطراب بسیارند. نوع درمان کاملاً بستگی به نوع اختلال و علائم اضطراب دارد. هر فرد به نوع خاصی از درمان پاسخ می دهد و شاید نیاز به گزینه های درمانی مختلفی به صورت همزمان برای فرد باشد. درمانهای اصلی اختلالات اضطرابی به شرح زیر است :

روان درمانی
– دارودرمانی
– درمان های مکمل مثل ورزش، یوگا و غیره

درمان اضطراب
درمان اضطراب

درمان دارویی اضطراب

داروهای مختلفی برای درمان اضطراب استفاده می شود و معمولاً همراه با روان درمانی از درمان دارویی هم استفاده می شود. دو نوع اصلی از دارو برای درمان اضطراب به شرح زیر است:

– داروهای ضد افسردگی ( علی رغم نام آنها که ضد افسردگی است این داروها در خط اول درمان بیماری های اضطرابی قرار دارند. )
– داروهای ضد اضطراب
شاید استفاده از دارو به صرفه تر باشد و در زمان کم تری اثرات درمانی آن شروع شود ولی تنها با استفاده از دارو نمی توان بر اضطراب غلبه کرد.

بهترین درمان اضطراب

شناخت درمانی یا CBT یکی از بهترین روش های درمان اضطراب است. در این روش درمانی افکار ناسالم و الگوهای رفتاری غلط از طریق گفت و گو با یک درمانگر مجرب تغییر می کند. تحقیقات متعددی نشان داده است که این روش برای درمان اضطراب بسیار موثر می باشد. در این روش درمانی تکنیک های مفیدی برای غلبه بر علائم اضطراب به بیمار آموزش داده می شود.

همچنین مدیریت عواملی که باعث اضطراب فرد می شود، به بیمار آموزش داده می شود. در این روش درمانی بیمار یاد می گیرد که الگوهای فکری مخرب خود را تغییر دهد و به مرور اضطراب کمتری احساس کند. به بیمار تکنیک های ریلکسیشن آموزش داده می شود، مانند تنفس عمیق که می تواند برای مقابله با اضطراب به کار گرفته شود.

این روش درمانی طولانی مدت است و سه تا چهار ماه زمان می برد. ولی آثار درمانی آن به صورت ماندگار ادامه می یابد و این خود یکی از نقاط قوت شناخت درمانی است. در پایان این دوره درمانی فرد استراتژی هایی را برای کنترل اضطراب برای باقی عمر خود فرا می گیرد. همچنین الگوهای فکری وی تغییر می یابد.

درمان اضطراب با ورزش

ورزش می تواند در کنار روان درمانی و دارودرمانی برای درمان اضطراب انجام گردد. ورزش در برخی موارد می تواند به اندازه شناخت درمانی و دارو درمانی موثر واقع شود.

یوگا برای درمان اضطراب خیلی مفید است. ورزش یوگا با ترکیب کردن وضعیت های فیزیکی همراه با تمرینات تنفسی و مدیتیشن تاثیر زیادی در کاهش اضطراب دارد.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

اضطراب دلایل مختلفی دارد و معمولاً اختلال اضطراب به طور ناگهانی اتفاق نیفتاده است که به همان سرعت هم درمان شود. بنابراین درمان اضطراب یک پروسه طولانی مدت است که نیازمند صبر و حوصله فرد می باشد. برای یادگیری تکنیک هایی برای کنترل اضطراب صبور باشید و از ورزش و دارودرمانی و دیگر روش هایی که روانپزشک توصیه می کند کمک بگیرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

منبع : https://www.everydayhealth.com/anxiety/guide/treatment/

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

هفده − هشت =

Call Now Button