درمان اضطراب و همه چیز درباره آن

درمان اضطراب مهم است تا فرد بتواند با تغییرات ذهنی و روحی خود به بهترین شکل ممکن مقابله کند. درمان این مشکل می‌تواند شامل روش‌های مختلفی مانند مشاوره روانشناختی، روان درمانی، داروها و تکنیک‌های مدیریت استرس است. هدف اصلی درمان اضطراب، کاهش نشانه‌های اضطرابی، بهبود کیفیت زندگی و ارتقای سلامت روانی است. در هر صورت، هر فرد و نوع اضطرابی که تجربه می‌کند، نیاز به بررسی دقیق و تشخیص صحیح دارد تا روش درمانی مناسب برایش تعیین شود.

در این مطلب روش های مختلف برای درمان این مشکل را در اختیار شما قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

Contents

درمان های اضطراب چیست؟

هنگامی که اختلال اضطراب در شما تشخیص داده شد، می توانید درمورد گزینه های معالجه با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشت باشید که درمان می تواند به شما کمک کند تا برعلائم غلبه کنید و زندگی روزمره قابل کنترل تری داشته باشید.

درمان اضطراب به سه دسته تقسیم می شود:

1- روان درمانی

این درمان می تواند شامل درمان شناختی رفتاری و پیشگیری از پاسخ مواجه باشد.

2- تکنیک های مکمل سلامت

یوگا و استراتژی های خود مدیریتی مانند مدیریت استرس راه هایی برای بهبود این اختلال با استفاده از روش های جایگزین هستند.

3- دارو درمانی

پزشکان داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی را تجویز می کنند. ملاقات با یک درمانگر یا روانشناس می تواند به شما در یادگیری راهبردهای مقابله با استرس در هنگام بروز آن کمک کند.

بیشتر بخوانید: اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

درمان دارویی اضطراب

داروهای مختلفی برای درمان این اختلال استفاده می شود و معمولاً همراه با روان درمانی از درمان دارویی هم استفاده می شود. دو نوع اصلی از دارو برای درمان اضطراب به شرح زیر است:

  • داروهای ضد افسردگی ( علی رغم نام آنها که ضد افسردگی است این داروها در خط اول درمان بیماری های اضطرابی قرار دارند. )
  • داروهای ضد اضطراب

شاید استفاده از دارو به صرفه تر باشد و در زمان کم تری اثرات درمانی آن شروع شود ولی تنها با استفاده از دارو نمی توان بر اضطراب غلبه کرد.

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده

بهترین درمان اضطراب

شناخت درمانی یا CBT یکی از بهترین روش های بهبود اضطراب است. در این روش درمانی افکار ناسالم و الگوهای رفتاری غلط از طریق گفت و گو با یک درمانگر مجرب تغییر می کند. تحقیقات متعددی نشان داده است که این روش برای بهبود این اختلال بسیار موثر می باشد. طی این روش تکنیک های مفیدی برای غلبه بر علائم اضطراب به بیمار آموزش داده می شود.

همچنین مدیریت عواملی که باعث اضطراب فرد می شود، به بیمار آموزش داده می شود. طی این روش بیمار یاد می گیرد که الگوهای فکری مخرب خود را تغییر دهد و به مرور اضطراب کمتری احساس کند. به بیمار تکنیک های ریلکسیشن آموزش داده می شود، مانند تنفس عمیق که می تواند برای مقابله با اضطراب به کار گرفته شود.

این روش درمانی طولانی مدت است و سه تا چهار ماه زمان می برد. ولی آثار درمانی آن به صورت ماندگار ادامه می یابد و این خود یکی از نقاط قوت شناخت درمانی است. در پایان این دوره فرد استراتژی هایی را برای کنترل اضطراب برای باقی عمر خود فرا می گیرد. همچنین الگوهای فکری وی تغییر می یابد.

درمان اضطراب با ورزش

ورزش می تواند در کنار روان درمانی و دارودرمانی برای درمان اضطراب انجام گردد. ورزش در برخی موارد می تواند به اندازه شناخت درمانی و دارو درمانی موثر واقع شود.

یوگا برای درمان اضطراب خیلی مفید است. ورزش یوگا با ترکیب کردن وضعیت های فیزیکی همراه با تمرینات تنفسی و مدیتیشن تاثیر زیادی در کاهش اضطراب دارد.

درمان اضطراب

چه درمان طبیعی برای اضطراب استفاده می شود؟

تغییرات سبک زندگی می تواند به طور موثر بخشی از استرس و اضطرابی را که ممکن است هر روز با آن کنار بیایید تسکین دهد. بیشتر «درمان‌های» طبیعی شامل مراقبت از بدن و شرکت در فعالیت‌های سالم و در عین حال حذف فعالیت‌های ناسالم است که شامل موارد زیر می شود:

  • خواب کافی
  • مدیتیشن
  • فعال ماندن و ورزش کردن
  • خوردن یک رژیم غذایی سالم
  • اجتناب از الکل
  • اجتناب از کافئین
  • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

اگر این تغییرات سبک زندگی راهی مثبت برای کمک به شما برای از بین بردن اضطراب به نظر می رسد، در مورد نحوه عملکرد هر کدام بخوانید – به علاوه، ایده های عالی بیشتری برای بهبود اضطراب دریافت کنید.

درمان اضطراب

اضطراب و افسردگی

اگر اختلال اضطرابی دارید، ممکن است افسردگی را نیز تجربه کنید. درحالی که اضطراب و افسردگی می توانند به طور جداگانه رخ دهند، بروز اختلالات سلامت روان با هم غیرعادی نیست.

اضطراب می تواند نشانه ای از افسردگی بالینی یا شدید باشد. به همین ترتیب، بدتر شدن علائم افسردگی می تواند توسط یک اختلال اضطرابی ایجاد شود.

شما می توانید علائم هر دو بیماری را با بسیاری از درمان های مشابه مدیریت کنید: روان درمانی (مشاوره)، داروها، و تغییر سبک زندگی.

اضطراب و استرس

بیشتر بخوانید: درمان اختلال اضطراب اجتماعی

استرس و اضطراب با هم مرتبط هستند اما متفاوت هستند. استرس یک واکنش معمولی و سالم به یک رویداد قابل شناسایی است که شما را عصبی می کند، مانند یک آزمایش آینده، ارائه، عروسی یا سایر تغییرات عمده در زندگی شما.

با از بین رفتن محرک، استرس از بین می رود. از سوی دیگر، اضطراب فراتر از هر محرکی ادامه دارد و ممکن است بدون یک محرک شناخته شده وجود داشته باشد. ممکن است فردی برای رفع این اختلال نیاز به درمان داشته باشد.

هم اضطراب و هم استرس به خوبی به فعالیت بدنی، بهداشت خواب خوب و یک رژیم غذایی متعادل پاسخ می دهند. اما اگر استرس شما به خوبی پاسخ نمی‌دهد و احساس می‌کنید عملکرد روزانه‌تان مختل شده است، یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما در تعیین یک برنامه درمانی کمک کند.

اضطراب دلایل مختلفی دارد و معمولاً اختلال اضطراب به طور ناگهانی اتفاق نیفتاده است که به همان سرعت هم درمان شود. بنابراین درمان اضطراب یک پروسه طولانی مدت است که نیازمند صبر و حوصله فرد می باشد. برای یادگیری تکنیک هایی برای کنترل اضطراب صبور باشید و از ورزش و دارودرمانی و دیگر روش هایی که روانپزشک توصیه می کند کمک بگیرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

سه × 5 =

Call Now Button