زوج درمانی

زوج درمانی

راه حلی برای رفع مشکلات و کشمکش‌های زوج‌هایی که خود که قادر به حل مشکلاتشان نیستند، زوج درمانی یا زناشویی درمانی است. در واقع زوج درمانی یکی از شایع ترین علل مراجعه به متخصصان این حوزه می باشد.

 

زوج درمانی

 

  • هدف زوج درمانی

هدف زوج درمانی، کمک به زوج ها برای درک بهتر یکدیگر است و اگر زوجین تصمیم دارند که عیب های خود را اصلاح کنند، در زوج درمانی متخصصان این حوزه به افراد کمک خواهند کرد تا به هدفشان برسند. در واقع در جلسات زوج درمانی، به مشکلات روابط صمیمانه و جنسی می پردازند.

  • فرایند زوج درمانی

زمانی که زن وشوهر به مشکل برمی خورند این مشکل روی دیگر روابط بین آن ها اثر گذاشته و به سلامت و شادکامی زندگی مشترک صدمه وارد خواهد شد. در کل احساس شادابی و سلامت روانی افراد به روابط آن ها به خصوص روابطشان با همسر وابسته است، بنابراین زمانی که این ارتباط مهم به مشکل برمی خورد احساس استیصال و ناامیدی می کنیم.

در زوج درمانی، زن و شوهر و درمانگر متخصص دراین زمینه به بررسی احساسات و افکار یکدیگر می پردازند. در واقع درمانگر با انجام این کاوش ها به دو طرف کمک می کند تا ریشه مشاجره و اختلافات خود را شناسایی کنند. با مشخص شدن علت این مشاجرات می توان راه های درمانی برای آن ها پیدا کرد و روند درمانی را برای ایجاد روابط استوار و محکم در پیش گرفت. متخصص با بررسی صحبت ها و ویژگی زوجین، مشخص خواهد کرد که انجام کدام تغییرات ضرورت دارد. درمانگر سعی دارد تا سوء‌ تفاهم‌ها یا برداشت های غلط، انتظارات نادرست زوجین از یکدیگر و… که باعث ایجاد و تداوم اختلافات میان آن دو شده است را برطرف‌ کند. در زوج درمانی علاوه بر ریشه یابی مسائل، تکنیک هایی به زوجین آموزش داده خواهد شد که در جلوگیری از بروز مشکلات بعدی و یا حتی توانمند سازی آن ها برای حل اختلافات موثرند.

گاهی پیش می آید که در خانواده های دارای فرزند، والدین و بچه‌ها  با هم در جلسات زوج درمانی شرکت داشته باشند که می توان آن را خانواده درمانی نامید. در خانواده درمانی مشاور بر روی روابط بین اعضای خانواده تأکید دارد تا این که فقط بر روی زوج‌ها کار کند. در مواردی که بحث‌ها به سوی مسائل زناشویی کشیده می شود بهتر است که بچه‌ها در جلسه حضور نداشته باشند تا والدین به راحتی بتواند مشکلاتشان را در این زمینه مطرح کنند. کمک گیری از یک روانپزشک خوب می تواند مانع بروز مشکلات در آینده برای زوجین شود.

نتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

 

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

یک × 4 =

Call Now Button