علائم افسردگی

علائم افسردگی

افسردگی، نوعی اختلال در تغییرات رفتاری و خلق و خوی افراد است، و ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد. این اختلال می تواند بر روی عواطف، احساسات، افکار، عملکرد روزانه، غذا خوردن، و خواب نیز تاثیر بگذارد. در صورتی که افسردگی درمان نشود، شاهد بروز مشکلات و اختلالات جدی تری خواهیم بود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص بیماری های خود همانند  علائم افسردگی  با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225 و 02188675099

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ  با ایشان در ارتباط باشید.

علائم افسردگی شدید

علائم افسردگی در هر فردی، به یک صورت ظاهر می شود، اما این اختلال یک سری علائم و نشانه های کلی دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که برخی علائم افسردگی می تواند در برخی مراحل زندگی در فرد ایجاد شود، که کاملا هم طبیعی است. اما در صورتی که این علائم برای مدت زمان طولانی در فرد باقی بماند، و روز به روز شدت علائم بیشتر شود، می توان گفت که فرد دچار افسردگی شده است.

علائم و نشانه های افسردگی

– احساس یاس و نومیدی
– عدم تمایل به انجام کارها و فعالیت های روزانه، و این که فرد از شرکت در فعالیت های گروهی، لذت نمی برد
– تغییر وزن و اشتها
اختلالات خواب و بی خوابی
– کم شدن انرژی
-کاهش اعتماد به نفس
-افکار خودکشی
– زودرنجی و از کوره در رفتن
– مشکلات تمرکز
– دردهای فیزیکی مانند سردرد، معده درد، دردهای عضلانی

تفاوت علائم افسردگی با توجه به سن و جنسیت

علائم افسردگی در مردان، زنان و افراد جوان و یا میانسال با هم تفاوت دارد. در این جا به بررسی این موارد می پردازیم:

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان بیشتر به صورت خستگی، اختلالات خواب، و یا عدم تمایل به کار، فعالیت و سرگرمی خود را نشان می دهد، تا این که فرد احساس یاس و نومیدی داشته باشد.

افسردگی در زنان

خانم هایی که دچار افسردگی می شوند، علائمی مانند پر خوابی، پرخوری و افزایش وزن و احساس نومیدی را تجربه می کنند. این حالت در خانم ها می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، بارداری، و یا قاعدگی باشد. حتی بسیاری از خانم ها بعد از بارداری نیز دچار افسردگی می شوند.

افسردگی در جوانان و نوجوانان

عدم کنترل عصبانیت، زودرنجی و آشفتگی، از جمله نشانه های افسردگی در نوجوانی است، و ممکن است نوجوان از علائمی مانند سردرد، معده درد و یا مشکلات فیزیکی شکایت کند.

افسردگی در افراد میانسال

افسردگی در افراد میانسال عمدتا به صورت علائم فیزیکی مانند، درد و یا مشکلات مربوط به حافظه ظاهر می شود، تا علائم احساسی و عاطفی. بروز چنین علائمی می تواند به دلیل عدم توجه این افراد به سلامتی شان و یا فراموش کردن مصرف قرص هایشان باشد.

8 علامت افسردگی

آیا یک فرد ناراحت واقعا افسرده است ؟

افسردگی صرفا حس ناراحتی یا نارضایتی از زندگی نیست. افراد اغلب به راحتی برای توصیف احساس خود یا دیگران بعد از یک هفته بد و پر استرس در کار و سایر شرایط بد زندگی مانند جدایی از دوست از اصطلاح افسردگی استفاده می کنند در حالی که اختلال افسردگی اساسی بسیار پیچیده است. علائم و نشانه هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان دریافت که فرد واقعا دچار افسردگی شده یا فقط یک غم و اندوهی است که ممکن است همه افراد در دوره های مختلف زندگی تجربه کنند. تعیین اینکه آیا احساسات تاریک و ناامیدانه در نتیجه افسردگی است ، می تواند اولین قدم برای تشخیص و کنترل این مشکل باشد. در زیر به علائم مهم این بیماری اشاره شده است که با استفاده از آنها می توان تشخیص داد که فرد به یک روانپزشک یا روانشناس احتیاج دارد یا خیر. این علایم عبارت اند از :

1. دیدگاه ناامیدانه به زندگی : افسردگی اساسی یک اختلال خلقی است که به طور کلی بر احساس فرد به زندگی تاثیر می گذارد. ناامیدی نسبت به زندگی و احساس درماندگی شایع ترین علامت افسردگی است. احساسات دیگری که ممکن است در این اختلال بروز کند شامل احساس بی ارزشی ، نفرت از خود یا داشتن احساس گناه است. از جمله افکاری که در ذهن فرد افسرده تکرار می شود عبارتند از “همه چیز تقصیر من است” یا “چه فایده ای دارد”

2. از دست دادن علایق : افسردگی می تواند لذت دوست داشتن چیزهای مختلف را از فرد بگیرد. از بین رفتن علاقه یا کناره گیری از فعالیت هایی که فرد به آنها علاقه داشته مانند ورزش ، سرگرمی یا بیرون رفتن با دوستان و … یکی دیگر از علائم بارز افسردگی اساسی است. زمینه دیگری که ممکن است فرد علاقه خود را نسبت به آن از دست دهد رابطه جنسی است. علائم فرد افسرده شامل کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی است.

3. افزایش خستگی و مشکلات خواب: از دلایلی كه می‌تواند باعث توقف انجام کارهایی شود که از آن لذت می بردید احساس خستگی بسیار زیاد است. افسردگی اغلب با کمبود انرژی و احساس خستگی طاقت فرسا همراه است که می تواند از جمله ناتوان کننده ترین علائم این بیماری باشد و منجر به خواب بیش از حد شود. افسردگی همچنین با بی خوابی نیز در ارتباط است, طوری که هر کدام می‌تواند باعث تشدید دیگری شود. همچنین خوابی که توأم با کیفیت و آرامش نباشد می تواند منجر به اضطراب شود.

4. اضطراب : در حالی که اثبات نشده است که افسردگی باعث اضطراب می شود ، اما این دو اغلب با هم اتفاق می افتند. علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد: عصبی بودن ، بی قراری یا احساس تنش، احساس خطر ، وحشت یا ترس، ضربان قلب سریع، تنفس سریع و پی در پی، تعریق زیاد، لرزش یا انقباض عضلانی، مشکل در تمرکز یا تفکر درباره هر مسئله ای.

5. تحریک پذیری در مردان : افسردگی می تواند تاثیرات متفاوتی در دو جنس مونث و مذکر داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که مردان مبتلا به افسردگی ممکن است علائمی مانند تحریک پذیری ، فرار یا رفتارهای پرخطر، مصرف مواد یا خشم بی دلیل داشته باشند. مردان همچنین کمتر از زنان افسردگی را تشخیص می دهند یا به دنبال درمان آن می روند.

6. تغییر در اشتها و وزن : وزن و اشتها در افراد افسرده می تواند نوسان داشته باشد. این تجربه ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. بعضی از افراد اشتهایشان افزایش می یابد و اضافه وزن پیدا می کنند ، در حالی که بعضی دیگر دچار کاهش اشتها می گردند و وزن کم می کنند. یک نشانه از اینکه آیا تغییرات رژیم غذایی به افسردگی مربوط می شود آن است که آیا پرخوری یا کم خوری به اختیار فرد است یا نه. اگر در اختیار او نیست به این معنی است که در اثر این بیماری ایجاد شده است.

7. احساسات غیرقابل کنترل : فرد افسرده کنترل زیادی روی احساسات خود نداشته و ممکن است بی دلیل گریه کند یا با کوچکترین موضوعی عصبانی گردد. در واقع این اختلال می تواند باعث نوسانات خلقی شود.

8. نگاه به مرگ : افسردگی گاهی اوقات با خودکشی در ارتباط است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های روانی در سال 2013 ، بیش از 42000 نفر در ایالات متحده آمریکا بر اثر خودکشی جان خود را از دست دادند. افرادی که با خودکشی می میرند معمولاً ابتدا علائم آن را نشان می دهند. اغلب افراد قبل از اینکه دست به خودکشی بزنند در مورد آن با نزدیکان خود صحبت می کنند یا سابقه اقدام به آن را دارند. به همین دلیل همواره توصیه می گردد که اگر فردی در نزدیکان و دوستان شما دارای این نشانه ها و یا سایر علائم افسردگی بود حتما با یک روانپزشک مشورت کنید. از تنها گذاشتن فرد و در دسترس قرار دادن هرگونه سلاح و دارو در نزدیکی فرد خودداری کنید. اگر فکر میکنید کسی در معرض خطر خودکشی است ابتدا به حرفهای او گوش کنید اما قضاوت نکنید ، بحث نکنید ، تهدید نکنید و فریاد نزنید.

درمان افسردگی

علائم ذکر شده در بالا شایع ترین و مهم ترین علائم فرد افسرده می باشد. اما این علائم باید دارای مدت زمان مشخص باشد. اگر فردی به مدت یک روز یا چند روز این علائم را بروز دهد و بعد رفع گردد احتمالا ارتباطی با افسردگی ندارد. اما اگر بیش از دو هفته برخی از علائم ذکر شده را داشته باشید ، ممکن است از اختلال افسردگی اساسی رنج ببرید. تشخیص اینکه شما افسرده هستید باید توسط روانپزشک یا روانشناس صورت گیرد. افسردگی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار میدهد ، اما درمان های مختلفی نیز وجود دارد که می تواند علائم آن را تا حد زیادی کنترل کند و بهبود بخشد از جمله تغییر سبک زندگی، روان درمانی و یا استفاده از دارو تحت نظر روانپزشک.

منبع : https://www.healthline.com/health/depression/recognizing-symptom

مقالات مرتبط

بیماری افسردگی 

افسردگی زنان در سن یائسگی

افسردگی در بزرگسالان

اختلال افسردگی مداوم 

اختلالات خواب

راه های ارتباطی با دکتر

 

09029245225 (ایمو ، واتساپ، تلگرام و…..)

بیمارستان ایرانیان 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

شش + 6 =

Call Now Button