چه عواملی اختلال دو قطبی را تشدید می کنند؟

اختلال دو قطبی نوعی اختلال روانی است که باعث تغییرات خلق و خو و انرژی فرد می شود. طی این اختلال که دوره های مختلفی را شامل می شود، فرد ممکن است احساس سرخوشی زیاد یا ناراحتی و ناتوانی شدید داشته باشد. این اختلال می تواند در جنبه های مختلف زنگی مانند شغل و روابط فرد اختلال ایجاد کند.

فردی که به اختلال دو قطبی مبتلا است، ممکن است در فاز های مختلفی از این بیماری، احساسات متفاوتی را تجربه کند. اختلال دو قطبی 3 فاز یا دوره متفاوت را شامل می شود: شیدایی (اختلال مانیا)، هیپومانیا و افسردگی.

در دوره شیدایی، فرد بیش از حد احساس سرخوشی دارد. فرد در این دوره انرژی و اعتماد به نفس بالایی دارد و احساس می کند که می تواند از پس هر کاری برآید. سطح انرژی فرد در این دوره بالاست و فرد به خواب کمتری نیاز دارد. علائم هیپومانیا نیز مشابه علائم شیدایی است؛ با این تفاوت که شدت علائم در این دوره کمتر است.

عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی

در فاز افسردگی، فرد معمولا سطح انرژی پایینی دارد، ناراحت و نا امید است، به سختی تمرکز می کند، اعتماد به نفس کمی دارد و علاقه خود را به انجام فعالیت های مختلف از دست می دهد.

فاصله این دوره های در افراد مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی می توانند آنها را تشدید کنند. برخی از افراد ممکن است دوره های این بیماری را بطور مکرر و کامل تجربه نکنند. معمولا نمی توان از وقوع این دوره ها جلوگیری کرد؛ اما اگر از محرک‌های خاصی آگاه باشید، ممکن است مدیریت و درمان اختلال دوقطبی آسان‌تر باشد. عوامل زیر از جمله عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی هستند که آگاهی از آنها به فرد کمک می کند تا بتواند بیماری را تا حدی کنترل کند:

استرس

استرس یکی از مهم ترین عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی است. اتفاقات منفی و موقعیت های استرس زا در زندگی فرد، می تواند با دوره های خلقی بعدی در ارتباط باشد. طبق مطالعات صورت گرفته، افسردگی یا شیدایی معمولا بعد از موقعیت های استرس زا آغاز می شوند. اختلالات مربوط به استرس معمولا شخصی هستند؛ اما برخی الگوهای سبک زندگی مانند خواب و مشکلات رابطه در بیشتر مواقع به عنوان محرک عمل می کنند.

شناخت عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی

اختلالات خواب

تغییرات الگوی خواب معمولا یکی از علائم رایج اختلال دو قطبی است؛ اما همچنین می تواند به عنوان یک محرک عمل کند. افراد مبتلا به این اختلال که ساعات طولانی و متغیر کار می کنند، دانش آموزانی که برای درس خواندن بیدار می مانند و افرادی که کم خواب هستند بیشتر در معرض دوره های مکرر دوقطبی قرار دارند. کم خوابی همچنین باعث می شود تا فرد علائم شدید تری از بیماری را تجربه کند. روش های مانند درمان شناختی رفتاری و ریتم درمانی فردی یا اجتماعی می تواند در بهبود این مشکل و نظم بخشیدن به خواب کمک کند.

مشکل در روابط

مشکلات در روابط مختلف کاری، عاطفی، خانودگی و …می تواند در پی اختلال دو قطبی درمان نشده بوجود آید، اما گاهی این مشکلات می توانند از عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی باشند. مشاجره یا تجربیات منفی اجتماعی می تواند نشانه ای ازقرار گرفتن در دروه های افسردگی یا شیدایی، و یا خود عاملی برای بوجود آمدن استرس و بروز دوره های دو قطبی باشد.

مصرف الکل و مخدر

مصرف الکل می تواند علائمی که فرد در طول دوره های مختلف احساس می کند را تشدید کند. معمولا افردای که دوره های شیدایی را تجربه می کنند، با مصرف الکل احساس سرخوشی و انرژی بسیار بیشتری دارند. افراد دو قطبی به این دلیل که الکل بطور موقت اضطراب و ناراحتی آنها را افزایش می دهد، تمایل زیادی به مصرف آن دارند؛ این درحالی است که الکل می تواند فرد را به خطر بیندازد و علائم دو قطبی را شدید تر و طولانی تر کند. بعد از برطرف شدن اثر الکل، فرد معمولا علائم ناراحت کننده ای را تجربه می کند. بطور کل مصرف الکل برای افرادی که دوره های اختلال دو قطبی را تجربه می کنند ممنوع است.

عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی

اثرات دارو ها

دارو هایی که برای درمان این بیماری استفاده می شوند در برخی موازد، از عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی هستند. در بیشتر مواقع، برای کنترل علائم دوره افسردگی، از دارو های ضد افسردگی استفاده می شود. اما برخی افراد با مصرف این دارو ها، وارد دوره های شیدایی می شوند. داروهای ضدافسردگی باید فقط با تثبیت کننده های خلق و خو و تحت نظر پزشک مصرف شوند. بعد از بهبود علائم، بیمار باید مصرف این دارو ها را قطع کند. داروهای دیگری که با علائم شیدایی مرتبط هستند عبارتند از کورتیکواستروئیدها، داروهای تیروئید و دارو های کاهش دهنده اشتها.

نتیجه گیری

دوره های اختلال دو قطبی معمولا قابل پیشگیری و پیشبینی نیستند؛ اما علائمی وجود دارد که می توانند آغاز این دوره ها را هشدار دهند و یا احتمال بروز آنها را بیشتر کنندو آگاهی از این علائم، به فرد کمک می کند تا بتواند در کنار درمان های پزشکی، بیماری را مدیریت کند. در صورت نیاز به مشاوره آنلاین برای بیماری دو قطبی، می توانید با دکتر ناصر مهاجرانی ارتباط بگیرید.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

هجده + 12 =

Call Now Button