فوبیا و ترس های مزمن روانی

فوبیا و ترس های مزمن روانی

ترس یک مسئله واقعی در زندگی می باشد که در صدد این است که افراد را از رسیدن به اهداف و آرزوهایشان بازدارد (با روش متقاعد کردن افراد به عدم توانایی در رسیدن به خواسته هایشان)

فوبیا و ترس های مزمن روانی

ترس می تواند افراد را از بیان عشق و محبت به افراد مهم زندگی باز دارد. همچنین قادر است افراد را در محدوده کوچکی از زندگی نگاه دارد. البته حضور ترس به خودی خود در زندگی نقطه منفی نیست چرا که در برخی مواقع ترس می تواند باعث حفظ جان انسان ها باشد. اما ترس های بازدارنده در زندگی مخرب هستند و مانع پیشرفت می باشند.

ترس های منطقی که دارای علت های منطقی هستند باعث حفظ جان افراد می شوند. ولی فوبیا بیماری مزمن روانی می باشد که باعث می شود افراد مثلا برای ترس از مرگ از خانه خارج نشوند.

انواع فوبیا

می توان گفت به اندازه ی پدیده هایی که در طبیعت وجود دارند فوبیا نیز وجود دارد.در اینجا به بعضی از آنها که شناخته شده تر و شایع تر هستند اشاره می شود.

  • ترس از حیوانات (Zoo Phobia)
  • ترس از بلندی (Acro phobia)
  • ترس از مکان های عمومی و فضاهای باز (Agora Phobia)
  • ترس از جمع(Social Phobia)
  • ترس از پرواز و هواپیما (Aero Phobia)
  • ترس از بیمارستان(Hospital Phobia)
  • ترس از خون (Hemo Phobia)
  • ترس از جاهای بسته (Claustro Phobia)

علت های به وجود آمدن فوبیا

علت های اصلی این اختلال روانی هنوز ناشناخته است.اما برخی از روانپزشکان و روان شناسان معتقد اند که علت این ترس ها ممکن است اتفاق و تجربه ای تلخ در گذشته فرد بوده باشد که باعث می شود فرد نسبت به آن پدیده دچار ترس و واهمه شود.برای علت فوبیا فرض های دیگری هم وجود دارند. مانند: اضطراب هایی که در کودکی به دلیل جدایی به وجود می آید،سابقه اضطراب در خانواده و یا داشتن اختلال های روانی دیگر که موجب به وجود آمدن این ترس ها و فوبیا در فرد می شوند.

درمان فوبیا

اگر افراد بخواهند به خاطر فوبیا وترس از برخی مسائل در زندگی روزمره خود اجتناب کنند،این اجتناب ممکن است زندگی آنها را با محدودیت هایی روبه رو کند.مخصوصا ترسی مانند جمع هراسی که اغلب افراد را ناتوان می کند و مانع از بروز توانایی های افراد می شود.

برای درمان فوبیا زمانی که فرد دچار حمله فوبیا می شود،می توان از راهکارهایی مانند کتاب خواندن،تنفس عمیق و یا شمردن استفاده کند.

اما با مراجعه به روانپزشک و مشاور افراد می توانند فوبیا خود را به خوبی تشخیص دهند و آن را درمان کنند تا تعداد حمله های فوبیا نیز کاهش یابد.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

 

 

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

1 + 7 =

Call Now Button