مدیریت ذهن

مدیریت ذهن

اگر نمی دانید در زندگی چه می خواهید و به نوعی هر طرف که قایق زندگی برود شما هم با آن می روید، باید بدانید که مدیریت ذهن یکی از موارد موثر در زندگی شما می تواند باشد. بهترین راه این است که با ذهن خود دوست شوید. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای مدیریت ذهن ارائه دهیم.

تکنیک اول بررسی و انتخاب هدف

آیا می دانید که هدف زندگی تان چیست؟ آیا از شرایطی که در زندگی دارید راضی هستید؟ به کدام سمت می روید؟ اولین تکنیک برای مدیریت ذهن این است که بدانید دقیقاً از زندگی چه می خواهید. البته ما نمی گوئیم که هر کس باید هدف داشته باشد و اگر با این شیوه زندگی کردن مشکلی ندارید نیازی به تغییر نیست. ولی اگر به دنبال تغییر در شیوه زندگی خود هستید باید بدانید که اولین و مهم ترین قدم انتخاب هدف است. اهداف می توانند بلند مدت و یا کوتاه مدت باشند. ولی در کل تمامی این اهداف به شکل گیری فرد و ساخت یک تصویر کلی از زندگی کمک می کنند.

فکر کنید که چه چیزی در زندگی خود می خواهید؟ می خواهید چه احساسی داشته باشید؟ تمامی خواسته های خود را بنویسید. اگر نمی دانید که چه چیزی می خواهید و هدف تان چیست، فکر کنید که اگر هیچ محدودیت مالی نداشتید، چه کارهایی می کردید؟ زمان خود را چگونه سپری می کردید؟ تمام این موارد را بنویسید.

مدیریت ذهن
مدیریت ذهن

تکنیک دوم مشخص کردن ابزار رسیدن به هدف

مشخص کردن اهداف زندگی بسیار قدم بزرگی است ولی به خودی خود کافی نیستند. فرد باید تمامی ذخایر و ابزارهای لازم را برای رسیدن به اهداف خود به کار گیرد. با محدودیت هایی که شما را از رسیدن به اهدافتان منع می کنند آشنا شوید. در این بین یکسری افکار منفی و باورهای شخصی غلط وجود دارند که باید از سر راه برداشته شوند و مدیریت گردند. برای این مشکل می توانید به هدف تان فکر کنید و سپس احساس و افکار خود را بعد از فکر کردن به هدف خود بنویسید. به این صورت می توانید افکار خود را بشناسید و روی آن ها کار کنید.

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای از بین بردن افکار منفی و کنترل بیشتر زندگی خود انجام دهید، یادگیری راهکارهایی برای توسعه فردی است.

تکنیک سوم آزادسازی باورهای محدود کننده

به افکار منفی خود فکر کنید و سپس رهایشان کنید. از خود بپرسید که دلیل این فکر منفی چیست؟ آیا قضاوت بجایی می کنید؟ اگر چنین است حتماً اقداماتی در جهت رفع آن افکار منفی انجام دهید. ولی در اغلب موارد دلیل محکم و درستی برای این افکار منفی وجود ندارد.

تکنیک چهارم بهبود تائیدیه ها

فرد بعد از کنار گذاشتن افکار منفی باید به بهبود و تقویت افکار مثبت رو بیاورد. همان طور که افکار منفی محدود کننده هستند، افکار مثبت به همان اندازه می توانند به فرد بال و پر دهند و توانایی های وی را بالا ببرند. بنابراین سعی کنید افکار خود را جایگزین کنید. به این ترتیب و با گذر زمان، شخصیت و الگوهای رفتاری فرد بهبود می یابد تا به اهداف خود برسد. برای این منظور جملات مثبتی بنویسید و چندین بار در طول روز این جملات مثبت را ( حتی با صدای بلند) تکرار کنید.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

تکنیک پنجم تجسم کردن

تجسم کردن رسیدن به هدف و تصویرسازی به صورت مکرر یکی از تکنیک های بسیار مفید و موثر است. حتی قدم هایی که برای رسیدن به هدف نیاز است تصویر سازی شود.

نتیجه گیری

بهره گیری از تکنیک های مذکور می توانند برای رسیدن به اهداف و تغییر اهداف در زندگی، تاثیر بالایی داشته باشند.
منبع : https://www.brilliantlivinghq.com/mind-management-techniques/

مقالات مرتبط با این مقاله:

مشکل عدم تمرکز

گفتگوهای ذهنی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

سه + 13 =

Call Now Button